BREAKING NEWS

Who are the 10 candidates that remain in the race to win the "Golden Ball" (List)

Who are the 10 candidates that remain in the race to win the "Golden
x
BREAKING NEWS

A former deputy, Pashko Ujka, was shot in the back

A former deputy, Pashko Ujka, was shot in the back
x
BREAKING NEWS

Pashko Ujka in serious condition, his family members are asking for blood

Pashko Ujka in serious condition, his family members are asking for blood
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela speaks with names, warns of "bomb" arrests at very high levels of Albanian politics: The blow that Sali Berisha will receive soon ...

Spartak Ngjela speaks with names, warns of "bomb" arrests at very high
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Meta is following Berisha's game due to bargaining, they have nothing to lose and they want the leader of the opposition, after December 11 there is a risk of a clash

Fatos Klosi: Meta is following Berisha's game due to bargaining, they have
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu publishes the photo of Lulzim Basha and makes the unexpected comment: In the cemetery with ...

Kreshnik Spahiu publishes the photo of Lulzim Basha and makes the unexpected
x
BREAKING NEWS

Fatos Tarifa detonates the "bomb": Ilir Meta introduced corruption, 40 percent of the budget went to his pocket, he transported the money in bags

Fatos Tarifa detonates the "bomb": Ilir Meta introduced corruption, 40
x
BREAKING NEWS

Prime Minister Rama congratulates November 29 and publishes video with fantastic views from the completion of the giant project: It will become an important connecting corridor East-West

Prime Minister Rama congratulates November 29 and publishes video with fantastic
x

Sport

Sulejman Demollari: My canceled goal at "Wembley" never had a cause, the last loss of the National Team to be forgotten

Sulejman Demollari: My canceled goal at "Wembley" never had a cause,

The newspaper "SOT" brings today the interview with one of the best players in the history of Albanian football, considered even as the greatest Albanian footballer of all time, Sulejman Demollari. He analyzes the performance of the red and blacks in these qualifiers, the last disappointing loss with England, but also the nostalgic past, the clash with the English 32 years ago in the same stadium and that super goal canceled for no reason. Demollari is cautious in his attitude, he never goes overboard, maintains a stature within official frameworks, but incredibly honest in his confessions. To understand who Sulejman Demollari is in Albanian football, we must remember a statement made by Lorik Cana years ago in a TV show. Cana confessed that the great George Haxhi, also considered as "Maradona of the East", when he was a technician at Gallatasarai, he had told Cana that his idol had been Sulejman Demollari. That's enough to recall Demollari's qualities as a player, while he himself is modest, saying he has always had his own legends.

- The national team played in "Wembley" the penultimate match in Group I and lost with a deep result, as it played a poor game. Meanwhile, in the same stadium, 32 years ago our representative, where you played and you then, lost, but an unfairly canceled goal made more fuss than the match itself. Is this goal your big mortgage?

Peng? I can not hold him hostage, because there are many cases when goals are canceled. But that case has its own meaning associated with the quality of realization, a perfect execution that led to a beautiful goal. It was taking the ball with your back and then the correct return and kick, so the first one in the way of realization was really perfect.

- Did you talk to the referee after the match, what did he tell you?

We were talking, but he did not give us any explanation, he insisted that we leave and not discuss it anymore. But, when I later went to England, already in another role, there the journalists asked me how it happened that that goal was canceled, etc. But in this case, - I said, - you have to ask the Norwegian referee of the match. In fact, it was the side referee who raised the flag and consequently the goal was disallowed. I then saw the case, calmly, but did not discern elements why the goal had to be canceled. In that action no indication is given as to where it went wrong. Attempts have been made to capture details, but no serious argument is given even today why that goal was canceled.

- How did the English receive you then?

Anglezët na kanë pritur mirë, mbaj mend që na shoqëronte person me ngjyrë. Kishin realizuar me video edhe pjesë të qëndrimit e lojës tonë atje dhe kasetën ma dhanë mua e unë këtë kasetë ia kam dhënë gazetarit B.Fevziu. Mos harroni se luajtëm në “Wembley” dhe kjo nuk ishte pak. Në atë kohë impianti ka qenë me pistë atletike e ngjante si qytet më vete. Padyshim, ishte dhe është një tempull i futbollit botëror. Ditët e fundit për atë ndeshje ka folur edhe doktor Lluka (Lluka Heqimi, mjek i ekipit).

- E megjithatë, pavarësisht se përfaqësuesja në atë kohë kishte emra të mëdhenj, humbëm, një humbje e thellë madje. Por duhet pranuar që përballë ishte Anglia, emër i madh i futbollit botëror...

Kohët janë të ndryshme, por edhe në atë periudhë Anglia ishte një skuadër e madhe, me emra si Shilton, Lineker, Baks, Robson etj, si dhe trajneri i madh Bobi Robson. Ne u përpoqëm, por nuk ia dolëm. Siç thashë, madhështore ishte për përfaqësuesen të luante në “Wembley”. Për të kuptuar rëndësinë e këtij stadiumi, kujtoj që Mishel Platini, një nga futbollistët më të mëdhenj në historinë e kësaj loje, nuk iu dha rasti të luajë në këtë impiant dhe ka mundur të luajë një herë vetëm në ndeshjen e lamtumirës.

- Të flasim dy fjalë për ndeshjen e fundit të Kombëtares tonë, humbur 5-0, dhe natyrisht një paraqitje e dobët e kuqezinjve. Kuptohet, ne nuk jemi ende një skuadër e madhe europiane, duhet ta pranojmë këtë. Cili është mendimi juaj?

Unë dua ta nis që nga shorti, i cili na vuri përballë kundërshtarë të vështirë. Emrat që kemi në grup janë skuadra të mëdha të futbollit. Prandaj kam mendimin se vendi i tretë në grup është gjithsesi arritje. Nuk është pak të lësh pas në renditje një skuadër si Hungaria. Por në futboll pretendimet në objektiva qëndrojnë. Pse të mos pretendojmë? Por humbja e fundit la shije të hidhur dhe unë gjykoj se duhet ta harrojmë sa më shpejt, për të parë përpara. Në fakt, nuk e prisja një paraqitje të tillë, nisur dhe nga ajo çfarë ka treguar skuadra më parë. Stafi duhet ta përgatiste më mirë ndeshjen dhe me atë që pashë u zhgënjeva, por e thashë duhet ta harrojmë sa më parë këtë.

- Ju keni një karrierë brilante si lojtar, por mund ta kishit edhe si trajner. Iu futët kësaj rruge, por si duket Demollari si trajner ishte në kohën dhe në vendin e gabuar, apo jo?

Unë jam i sinqertë në këtë pikë dhe nuk dua keqkuptime. Të gjitha vitet e mia si futbollist të luajtura jashtë ishin si një shkollë. Unë mësova prej trajnerëve më të mirë në Rumani dhe ishin trajnerë të mëdhenj. Kur mu dha rasti e pranova me kënaqësi, thashë të sjell përvojën time. Por këtu hasa në vështirësi të mëdha. Kishte probleme në të kuptuarit e profesionalizmit, mundësitë ishin të kufizuara, pak bazë materiale e terrene pa standarde. Trajnerit i duhej të vraponte vetë pas topit e të mbante topat në krahë. Me gjithë këto vështirësi, avash-avash ra dëshira për të trajnuar. Por e thashë, humbja e dëshirës lidhen padiskutim me vështirësitë që hasa.

- Ku bëhet Demollari aktualisht?

Unë gjendem në Federatën Shqiptare të Futbollit, në sektorin e ligës amatore, përpiqem të jap kontributin tim në të mirë të futbollit shqiptar.

- Ka shumë komente rreth trajnerit Reja. Ta themi hapur, mosha e tij nuk është premtuese për një skuadër kombëtare si e jona. Mos ndoshta ka ardhur koha për një trajner të ri?

Reja erdhi në krye të Kombëtares në një periudhë kur po bëhej rinovimi i grupit dhe ai ka insistuar për të promovuar lojtarë të rinj që luajnë në Europë dhe në botë. Natyrisht që mund të flasim rreth pozicionit të trajnerit Reja, por sado të flasim ne, dihet që pozicioni i trajnerit të ekipit kombëtar, emërimi apo shkarkimi i tij, është e drejtë ekskluzive e presidentit të federatës.

- Ju jeni dinamovit, skuadra e zemrës është ngjitur në elitë, por të gjithë specialistët që kemi intervistuar rreth Dinamos thonë se skuadrës i duhet kohë të arrijë pjekurinë dhe nivelin maksimal. Cili është mendimi juaj?

Në ndeshjen e fundit pati probleme, pashë një skuadër të vakët, mungonte ajo dëshira dhe loja kolektive aq të domosdoshme. Në pjesën e dytë ishte akoma më keq. Mund të them se një ekipi me parametra elitarë i duhet kohë. Dinamo rikthehet në Superiore pas kaq vitesh. Ca gjëra të mira janë bërë, ka dëshirë për organizim, por edhe ca korrigjime në periudhën e transfertave duhet t’i bëjë, madje besoj se ka nevojë për ndërhyrje në të gjitha rolet. Mendimi im është që Dinamo të përmirësohet këtë sezon për të kapur një vend në kupat e Europës, por për titull i duhet akoma më shumë punë.

- Cila është marrëdhënia që mbani me shokët dhe lojtarët e rinisë tuaj?

E shkëlqyer, besoj dhe ju e keni parë nëpërmjet rrjeteve sociale që ne mblidhemi, takohemi, diskutojmë kemi miqësi të madhe e të sinqertë. Madje në takimet tona ka lojtarë të çdo moshe, kjo na jep sadisfaksion të veçantë.

- Para pak kohësh, një gazetë spanjolle bëri një reportazh të gjatë rreth jush, ku dolën në pah disa detaje që ishin të panjohura edhe për median tonë e publikun e gjerë. Si ishin informuar ata me kaq detaje?

Gazetari spanjoll që më intervistoi kishte qenë 9 vjeç kur ne luajtëm në Spanjë në vitin 1986. Ai kishte parë ndeshjen me prindërit dhe i kishte mbetur në mendje nga kronika e takimit “Demollari, Demollari...”. Ky emër dhe loja ime i kishin krijuar nostalgji. Ishte informuar rreth meje e madje fliste në rumanisht. Prej fëmijërisë, ai kishte mbledhur dhe ruajtur me kujdes në memorie shumë fakte rreth meje, sa më surprizoi.

- Nëse do të jepej mundësia në rininë tuaj, në vitet e arta tuajat, kë ekip të madh do të zgjidhnit?

Shiko! Në Angli bëhet një futboll më shumë fizik, i fortë dhe deri diku i vrazhdë, por cilësitë e mia mund të përshtateshin më shumë në Spanjë. Mund të isha një lojtar tipik për kampionatin spanjoll. Por, mua mu dha shansi të luaj jashtë dhe në atë periudhë kampionati rumun kishte cilësi e rivalitet. Nuk duhen harruar derbet e Dinamos së Bukureshtit me Steaun, aq rivalizues sa ndonjëherë titulli nuk merrte përparësi sesa një fitore në derbi. Duele të jashtëzakonshme, me shumë tifozeri. Në futbollin rumun lashë një emër të mirë.

- Ju atje vijoni të jeni një ikonë. Para ca kohësh një grup gjyqtarësh rumunë që mbërritën këtu insistuan t’ju takojnë, ju mbanin si idhull nga fëmijëria e tyre....

Po, e vërtetë, erdhën më takuan, por jo vetëm ata që lidhen me futbollin, ka plot turistë nga Rumania që vijnë në Tiranë dhe kërkojnë të më takojnë. Demollari për ta mbahet mend e kjo për një futbollist ka shumë vlerë.

- Si ndiheni kur shihni në media vlerësimin që Demollari është më i miri i të gjitha kohërave në Shqipëri?

Ju e dini që unë nuk mbaj qëndrime të tilla dhe s’më pëlqen të flas për veten. Megjithatë, mund të them se çdo kohë ka legjendat e veta. Si mund t’i hedhim ne poshtë emra si Loro Boriçi e Panajot Pano? Apo dhe shumë figura të mëdha të futbollit shqiptar? Mua më rrodhi normalisht karriera dhe jam i kënaqur me veten. Një karrierë e gjatë por normale. Luajta 3 vjet e gjysmë në Rumani e mora vetëm një karton të verdhë.

- Po, por ai karton ka një histori të çuditshme...

Yes, of course, I simulated and claimed a penalty, but referee Ion Cr?ciunescu, the referee who also refereed the Champions League final (1995), continued the game. I got annoyed, scolded him, yelled at him, but he pulled out the yellow card when I grabbed his t-shirt. After the match he told me that if it was another I would have given him red directly. I do not know another case for cardboard. Ah yes, once in Durrës, Judge Plarent Kotherja gave me a yellow card.

Interviewer: Adriatic BALLA