BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the scheme that Ilir Meta is using to escape from the arrest of SPAK, just as he did with the video of Dritan Prifti

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the
x
BREAKING NEWS

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was specially made by SPAK to go to Ilir Meta, very soon we will have communication of charges, this is why the doors of the asylum have been closed to the former president, they will bring him ...

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was
x
BREAKING NEWS

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy prime minister and head of the district of Tirana, Gjiknuri leaves Elbasan, Blendi Çuçi goes to Fier, this is what is expected to happen within the SP

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy
x
BREAKING NEWS

USA and SPAK threatening Albanian politics for the "black days" that are coming, Altin Dumani and the prosecutors show the high official of DASH the corruption files that have filled the offices of the Special Prosecutor's Office, the Americans want th...

USA and SPAK threatening Albanian politics for the "black days" that
x
BREAKING NEWS

The scandals of Belinda Balluk have no end, KLSH reveals the financial damage it did to the pockets of Albanians, how 5 companies were excluded from the tender, suspicions of a rigged competition

The scandals of Belinda Balluk have no end, KLSH reveals the financial damage it
x
BREAKING NEWS

10 years since the intervention in Lazarat, the former General Director of the State Police Artan Diti, who led the operation, reveals for the first time the "bombastic" details, from the politician who opposed, the seizure of 71 tons of sativa cannabi...

10 years since the intervention in Lazarat, the former General Director of the
x
BREAKING NEWS

This is how SPAK is getting to the "root" of Ilir Meta's hidden assets, from his 500,000 euro birthday in Lalez, 51 assets he has in London, 289,000 euro operations, over 100,000 euro spent on just one child, up to the murders in which the former presi...

This is how SPAK is getting to the "root" of Ilir Meta's hidden
x
BREAKING NEWS

The high US official against global corruption lands today in Albania, DASH list of "non-women", will the oligarchs who finance Sali Berisha be sanctioned like the case of Dodik in Bosnia?

The high US official against global corruption lands today in Albania, DASH list
x

Sport

Messi's statue lines up alongside Maradona and Pele at CONMEBOL, ahead of the Copa Libertadores

Messi's statue lines up alongside Maradona and Pele at CONMEBOL, ahead of

Lionel Messi, Diego Maradona and the Brazilian Pele are considered the greatest football players in the entire history of this game. Meanwhile, good news comes from South America. Lionel Messi stepped out of Diego Maradona's shadow by leading Argentina to last year's World Cup triumph and a statue of the diminutive striker will stand alongside footballing legends his predecessor and Brazilian great Pele at the federation's museum South American football. Messi, holding a replica of the World Cup trophy, stood next to the life-size statue at an unveiling ceremony at CONMEBOL headquarters in Luque, Paraguay ahead of the Copa Libertadores draw on Tuesday. The 35-year-old emulated the late Maradona by leading Argentina to their first World Cup success in 36 years in Qatar in December. "I never dreamed or thought about this," said Mesi. "My dream was to enjoy what I liked when I was little, to become a professional footballer, to do what I always wanted in this life. I had a very long road, many decisions and losses, but I always looked ahead and wanted to go for a triumph, for a victory", he underlined further. Mesi added that he feels honored and called on everyone not to give up on their career dreams or goals, saying that everything is possible and achievable. "I think this is the most important thing, to fight for your dreams, that everything is possible and to enjoy the game of football, which is the most beautiful thing there is." Also, before the ceremony, Mesi also received a copy of the World Cup trophy and the "Finalissima" trophy, which Argentina won against Italy. Also, the other players and the coach of Argentina, Luis Scaloni, received miniature trophies of the World Cup "Qatar 2022" and the Copa Americas, a tournament which they won in 2021. The Football Federation of Argentina (AFA), renamed the training facility of Messi's national team on Saturday, two days after he scored his 800th career goal in a 2-0 friendly win over Panama. Mesi has scored 99 goals for his country and will become the first Argentine player to score 100 international goals if he scores in Wednesday's friendly against Caracas. "We are living a very special and beautiful moment, receiving a lot of love", Mesi said during the ceremony. "It was time for a South American team to win the World Cup again," Mesi concluded his lecture.

 

Merkato/ Retegui, the most wanted player in Europe, they love him in Germany

Mateo Retegui është kthyer në lojtarin më të kërkuar të momentit. Së fundmi ka interes dhe nga Gjermania për 23-vjeçarin, i cili me kombëtaren italiane shënoi 3 gola në 2 ndeshjet e tij të para. Agjenti i lojtarit, që është babai i tij, ka pasur ditët e fundit, takime me drejtuesit e Eintrahtit të Frankfurtit dhe Bajer Leverkusen. Konkurrenca për lojtarin është shumë e fortë, pasi disa klube nga Premier League kanë shprehur dëshirën për të afruar sulmuesin. Agjenti i tij, ka deklaruar se do të shqyrtohet çdo ofertë, por do te shihet me kujdes edhe prezenca e klubeve të Milanos, sidomos Interit që ka shprehur interesin i pari për shërbimet e futbollistit. Ndërkohë, ish-mbrojtësi i Barcelonës Hector Bellerin mund të rikthehet në La Liga. Lojtari që aktualisht luan te Sportingu i Lisbonës mund t’i bashkohet Real Betis këtë verë me parametra zero.

 

Boks/ Joshua fton Furin në duel: Tani është momenti

Duelet e mëdha të boksit mund të rikthehen në ring këtë vit, teksa ka edhe sfida të shpallura hapur e me kërkesë dueli unik. “Anthoni Joshua ka thënë se Tajson Furi “mund ta nxjerrë veten nga cirku” i përballjes së dështuar me Oleksandar Ushijkun, duke u pajtuar të përballet me të”. Pikërisht kështu shkruante dje “BBC”. Bisedimet mes Oleksandr Ushijkut, kampionit të botës në peshën e rëndë në versionet WBO, WBA dhe IBF, dhe Tajson Furit kampionit në versionin ËBC, dështoi javën e kaluar. Joshua 33-vjeçar, përballet të shtunën me amerikanin Jermaine Franklin. Për ish-kampionin Joshua është përballja e parë e vitit 2023. Joshua thotë se dëshiron të ketë një përballje britanike me Furin, pavarësisht rezultatit në duelin kundër Franklinit. “Nuk ka moment më të mirë për ta sjellë Furin në ring, pasi atij i duhet ta nxjerrë veten nga ky cirk në të cilin u përfshi. Atij i duhem, kështu që nuk ka moment më të mirë për ta thirrur emrin tim dhe jam një person që pranoj sfidat”, tha Joshua. Joshua 33-vjeçar ka bilanc prej 24 fitoreve (22 KO) dhe tri humbjeve. Ai ka humbur dy duelet e fundit nga Ushijk.

 

Objective/ PSG wants Rashford in Paris in the summer market

Paris Saint-Germain are insisting on the transfer of striker Markus Rashford at the end of the season. "L'Equipe" announced on Tuesday that Paris has already made an official offer to the English attacker, who has not yet reached an agreement with Manchester United for contract renewal. It is learned that Paris has offered him a weekly salary of 400 thousand euros to continue his career in France. The 25-year-old is shining this season at United, a team with which he has a contract until next year. Rashford has scored 27 goals and made 9 assists in 44 appearances so far for United.