BREAKING NEWS

The CEC makes the final decision and draws lots to determine the electoral subjects

The CEC makes the final decision and draws lots to determine the electoral
x
BREAKING NEWS

Government education Rama, Niko Peleshi the "oldest" minister with 13 years of high school studies, Ogerta Manastirliu and Ulsi Manja "wizards" of plagiarized doctorates, Lindita Nikolla average above 5, Taulant Balla started high school at 18 years old

Government education Rama, Niko Peleshi the "oldest" minister with 13
x
BREAKING NEWS

The PD of Lulzim Basha decides today for the elections of May 14, here are the 3 candidates proposed for mayor in the Municipality of Tirana

The PD of Lulzim Basha decides today for the elections of May 14, here are the 3
x
BREAKING NEWS

Ambassador Yuri Kim's strong message to Berisha and Albanian politics: We want clean candidates in the elections, plenty of buying and selling of votes, the corrupt are a threat to the security of the USA

Ambassador Yuri Kim's strong message to Berisha and Albanian politics: We
x
BREAKING NEWS

Exodus by dinghy to England, Çuçi explodes with a shocking statement and 'cut off' the hopes of illegal Albanians: stop them and send them back as they are smart and manipulate the system everywhere

Exodus by dinghy to England, Çuçi explodes with a shocking
x
BREAKING NEWS

SPAK shocks Arben Ahmetaj, seizing the villas of his cohabitant and his ex-wife in Hamallaj e Pala, invoices and personal belongings are blocked, the former socialist minister in distress

SPAK shocks Arben Ahmetaj, seizing the villas of his cohabitant and his ex-wife
x
BREAKING NEWS

Strong race/ Voting ends in the SP assembly in Vlora, here's who is the well-known name leading the race

Strong race/ Voting ends in the SP assembly in Vlora, here's who is the
x
BREAKING NEWS

132 families in Shkodër have been living in non-legalized housing since 1997, residents vow to take 'revenge' on politicians: We will boycott the elections, if we don't...

132 families in Shkodër have been living in non-legalized housing since
x

Sport

Silvinjo announces the Reds and Blacks list, there are new arrivals and departure of old ones

Silvinjo announces the Reds and Blacks list, there are new arrivals and

Albania will play against Poland on March 27. It is the first match within the qualifiers of the European Championship 2024 and the result of this first meeting in the group is very important for the team itself, its objectives, the ambitions of the AFL and especially for the new coach in charge of the Rossoneri, the Brazilian Silvinho . Yesterday, the coach announced the list of players he has invited for the first qualifying matches, where a considerable change in names is noticeable. There are new arrivals, departures of old ones, but also an interweaving of elements that have minutes on foot with those that make up the core of the group.

New streams

In fact, the Brazilian coach Silvinho starts with quite a few surprises since his start at the head of the Rossoneri, bringing some new elements and making some exceptions from the old guard. He kept his word when he mentioned a few days ago that there will be surprises in the list, and that's what really happened. Anis Mehmeti and Jasir Asanin are the two new arrivals of Silvinho, who will wear the red and black jersey for the first time. The Bristol footballer Sito has done quite well in recent weeks, attracting the attention of the Brazilian, who immediately sent him an invitation. Mehmeti counts only 2 matches with the 21-year-old team in September 2021. Jasir Asani is Silvinjo's surprise. The striker, who plays in South Korea with Gëangiu, has decided to leave the representative of North Macedonia, where he has been active with the 21 and 19-year-olds.

The players of the Albanian championship

From the Albanian championship, Andi Hadroj will be part of the team. The Partizan player was also invited by Edoardo Reja to the friendly matches with Qatar, Saudi Arabia and Armenia. In the absence of the injured Berat Gjimshit, Silvinjo has invited Jon Mersinaj, the 24-year-old who played this edition in 19 games with Lokomotiva Zagreb. Some of the players who were part of the national team's last matches will be missing. Odise Roshi and Bekim Balaj will not be part of the gathering, while Ernest Muçi and Xuljano Skuka have not been invited either.

The old ones leave

Jo të gjithë të vjetrit janë larguar, por lënia jashtë përfundimisht e Roshit dhe Balajt është dëshmi se tekniku brazilian po “skercon” ata lojtarë që nuk kanë peshë në ekipet lku aktivizohen aktualisht dhe nuk kanë lënë gjurmë me ekipet e tyre. Me pak fjalë, një pjesë e gardës së vjetër po zhbëhet dhe ka nisur me dyshen e mësipërme. Por ka dhe futbollistë që nuk do të lagohen menjëherë dhe këtu bëhet fjalë për dy lojtarë veteranë, mesfushorin Amir Abrashi dhe sulmuesin Sokol Cikalleshi, lojtarë që japin maksimumin në fushë dhe që aktivizohen me skuadrat e tyre, ku kanë një peshë edhe në grup. ftesa për Cikalleshin dhe Abrashin duket në fakt më shumë një nevojë e stafit për të pasur një skuadër të kompletuar në të gjitha repartet. Trajneri do të dalë sot në konferencë për shtyp, kurse të dielën do të nisë grumbullimin dhe seancat stërvitore.