BREAKING NEWS

Kukësi crushes the anti-USA coalition, the leftist candidate only defeats Berisha, Meta, Bardhi, Dule, Ndoka and Duka, black days for the "non grata" alliance

Kukësi crushes the anti-USA coalition, the leftist candidate only defeats
x
BREAKING NEWS

This is why McGonigal was forced by the prosecutors to accept the charge that implicates Rama, the investigative report requested by Judge Kotelly before the decision will serve as an indictment file to start investigations against the Albanian Prime M...

This is why McGonigal was forced by the prosecutors to accept the charge that
x
BREAKING NEWS

The "McGonigal" affair shocks Rama, Evi Kokalari sheds light on the sensational behind-the-scenes and calls on DASH to declare the prime minister "non-women" after he bribed a former FBI agent to "annihilate" the opposition

The "McGonigal" affair shocks Rama, Evi Kokalari sheds light on the
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: 'Gërdec' a state crime, here is the scheme that Shkëlzeni used to obtain the license for the weapons dismantling factory in Gërdec and the name of the person who wrote the document that sinks the son of Sali Berisha

Idajet Beqiri: 'Gërdec' a state crime, here is the scheme that
x
BREAKING NEWS

Here are the untold details of Edi Rama's visit to New York, the USA finally closed its doors, the total embargo on the Albanian prime minister by the Biden administration, the winter of great loneliness begins

Here are the untold details of Edi Rama's visit to New York, the USA
x
BREAKING NEWS

SPAK's ax begins on Berisha's family members, Shkëlzeni is called as a witness for "Gërdec", here are the facsimiles that sink him, the evidence that shows the son of the "non woman" as the shadow owner of the business of death, how he placed the minis...

SPAK's ax begins on Berisha's family members, Shkëlzeni is called
x
BREAKING NEWS

The US statement about "non-women" and the crackling of handcuffs for his family members "furious" Sali Berisha, the head of "Foltore" accusations, threats and attacks against SPAK

The US statement about "non-women" and the crackling of handcuffs for
x
BREAKING NEWS

The "hemorrhage" of the DP deserters group begins, Dash Sula, Lefter Gështenja and "Rhapsody" Gjekmarkaj distance themselves from Sali Berisha after the American ultimatum

The "hemorrhage" of the DP deserters group begins, Dash Sula, Lefter
x

Sport

Rrok Bardeli, a name with history in freestyle wrestling

Rrok Bardeli, a name with history in freestyle wrestling

One of the prominent names that have made history in the men's sport of Albanian freestyle wrestling is Rrok Bardeli, part of the club "Vllaznia" and the representative of Albania. This outstanding name belongs to the "golden" generation of the years 73-85, while "Vllaznia", his favorite team, competed with dignity in that sport, against "Partizan", "Lokomotiva" and 17 "Nëntor", "Korab" elite at that time, he was often declared national champion. Our rock was born in the Rus quarter, a home of champion talents, in all sports, on September 1, 1957, in the city of culture, sport and art, of the ancient "Rozafa", the picturesque lake, "Drin", "Buna" of navigable. This river, with its outlet to the Adriatic Sea, was once explored by Shkodra merchants in boats since the 2nd century. They explored from the Adriatic to the coast of North Africa, that brought the northern city an inherited European economic development and today with "Venetian" style constructions. Let's move on to Rroku, our protagonist of this article. From a young age, he stands out for the beautiful physique of a real champion, with a brilliant future in sports according to specialists. He really became a great champion in the sport of wrestling, his dream but also encouraged by his childhood friends Shtjefen Krajli, Tonin Dema, Luigj Zefi, who will also become great champions. His first appearance on the wrestling mat happened in 1973, in the 8th grade, only 14 years old. After 2 seasons in a row, 1975, 1976, he was declared the national runner-up of the country with the youth. From a young age, he stands out for the beautiful physique of a real champion, with a brilliant future in sports according to specialists. He really became a great champion in the sport of wrestling, his dream but also encouraged by his childhood friends Shtjefen Krajli, Tonin Dema, Luigj Zefi, who will also become great champions. His first appearance on the wrestling mat happened in 1973, in the 8th grade, only 14 years old. After 2 seasons in a row, 1975, 1976, he was declared the national runner-up of the country with the youth. From a young age, he stands out for the beautiful physique of a real champion, with a brilliant future in sports according to specialists. He really became a great champion in the sport of wrestling, his dream but also encouraged by his childhood friends Shtjefen Krajli, Tonin Dema, Luigj Zefi, who will also become great champions. His first appearance on the wrestling mat happened in 1973, in the 8th grade, only 14 years old. After 2 seasons in a row, 1975, 1976, he was declared the national runner-up of the country with the youth. His first appearance on the wrestling mat happened in 1973, in the 8th grade, only 14 years old. After 2 seasons in a row, 1975, 1976, he was declared the national runner-up of the country with the youth. His first appearance on the wrestling mat happened in 1973, in the 8th grade, only 14 years old. After 2 seasons in a row, 1975, 1976, he was declared the national runner-up of the country with the youth.

Rrok Bardeli, a name with history in freestyle wrestling

Karriera me të rriturit

Pa mbushur 20 vjeç ai kalon me të rriturit. Pas një viti stërvitje, talenti i ri Bardeli bëhet gati të dalë në tapet e të konkurrojë me të rriturit e “Vllaznisë”, kundër kampionëve të vendit tonë. Dhe frytet tani janë pjekur, se disiplina dhe djersa e derdhur në stërvitje nuk i shkoi kot. Nën drejtimin e trajnerit Eljaz Dini, dhe me mjeshtërit e sportit me përvojë, Isa Vejuka, Tasim Rexha, Luigj Zefi, Hysen Vejuka, e Fran Topalli. Ndërsa, kampionë absolutë, P. Ahmeti, Tonin Dema, Alfred Bardeli, Agustin Mëhilli, Seladin Rexha, e protagonist ynë, për vlerat e jashtëzakonshme në mundje të lirë, e me një vendim të posaçëm të presidentit, të gjithë janë Mjeshtër të Mëdhenj. Një sukses i jashtëzakonshëm për këtë grup simpatik, pjesë e të cilit ishte Rroku me një kontribut të shkëlqyer. Ai në 14 pjesëmarrje kombëtare, ka fituar 10 herë titullin kampion, në 1978, 1979, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88. Rroku ynë është 7 herë fitues i kupës së republikës 80, 81,82, 83, 85, 86, 87. Është 7 herë kampion Kombëtar me ekipin e “Vllaznisë”. 1978, 81, 82, 83, 85, 1987. Ka marrë pjesë në 3 spartakiada Kombëtare e ka fituar 3 medalje ari.

1979. Medalje Ari.

1984. Medalje Ari.

Dhe e mbyllë karrierën e tij në spartakiadën e 6-të e të fundit kombëtare 1989, përsëri me medalje ari. Më vonë këto spartakiada të stilit Rus do të pushojnë se ekzistuari. Rrokun e njoh që i vogël se jemi moshatarë. Ai njihet një djalë i qetë, i thjeshtë i dashur, i edukuar, i sakrificës, për skuadrën e shokët e tij, e me një karakter të fortë sportiv. Në garat e kampionatit të asaj kohe zhvilluar në Durrës, “Vllaznia” ishte në garë për titull me “Dinamon”. Ishin dy peshat e fundit për të përcaktuar titullin. Rrokun se zinte vendi, ai nga tensioni i garave, pa dashje godet dorën te xhami dhe e dëmton. Menjëherë e dërgojnë në spital. Plaga ishte e rëndë me disa qepje. Mjekët i thonë të qëndrojë atë natë në spital, por ai nuk pranon, se dhe pak i vjen radha të hyjë në tapet se ishte pesha e fundit. Kur mbërrin në pallat me dorë të lidhur, ai befasohet nga entuziazmi i tifozëve, për sakrificën e tij. Dhe ja i vjen radha e tij të hyjë në tapet. Ashtu me dorë të qepur, nga plaga, ai nuk ndalet. I mjaftojnë vetëm 6 sekonda ta gjunjëzojë kundërshtarin në tuç, dhe fitoren e titullit kampion “Vllaznisë. Këto veti, kanë bërë që emri i tij të skalitet me shkronja të arta në “panteonin”, i miri ndër më të mirët në sportin e mundjes, ndaj me të drejtë instancat e larta të sportit, dhe kabineti i Presidentit të Republikës, e kanë “laureuar” me çmime të lakmuara për çdo sportist.

Pensioni i Bardelit i bën me turp institucionet

Me gjithë këtë histori brilante e një karrierë të shkëlqyer në sport. Ai sot është lënë mënjanë, tani në moshën e pensionit ai merret me nipat e tij Priami e Rojani. Ata janë talente futbolli me moshat, dhe duan të bëhen kampionë. Sot kampioni me një karrierë, të shkëlqyer, jeton në kushte jo të mira ekonomike. Me një pension qesharak vetëm 8998 lek në muaj, ai e ka të pamundur mbijetesën. Kjo plagë financiare, ka prekur të gjithë sportistët tanë elitarë në pension. Pra instancat e larta duhet të kthejnë kokën pas e t’i stimulojnë të gjithë shtresat kampionë e rekordmenë me histori, e mos t’i trajtojnë si shtresë e papërfillshme, por t’i japë vendin e merituar gjithsecilit.

Rrok Bardeli, a name with history in freestyle wrestling

Vlerësimet

1993: Mjeshtër i Merituar i Sportit, akorduar nga BF Shqipërisë

2009: Mirënjohje e Qytetit, lëshuar nga Qarku Shkodër .

2015: Honor of Albanian Wrestling.

2019: Certificate of appreciation on the occasion of the 100th anniversary of the creation of the Vllaznia club.

22.02.2019: With a special decree of President Meta. he deserves the title "Grand Master".

Rrok Bardeli, a name with history in freestyle wrestling

Rrok Bardeli, a name with history in freestyle wrestling

Rrok Bardeli, a name with history in freestyle wrestling

Rrok Bardeli, a name with history in freestyle wrestling

Rrok Bardeli, a name with history in freestyle wrestling