BREAKING NEWS

Berisha and his children with files in SPAK, the former prime minister, alarmed by the danger of investigations, denies the rumors and sends a message to prosecutors

Berisha and his children with files in SPAK, the former prime minister, alarmed
x
BREAKING NEWS

Bujar Çela: After Berisha, Meta will also be declared "non grata", their future is prison, time to give an account for the affairs where they are involved

Bujar Çela: After Berisha, Meta will also be declared "non
x
BREAKING NEWS

SPAK launches investigation for over 120 officials involved in scandals, waves of proceedings during 2021, corruption files are added in the hands of special forces

SPAK launches investigation for over 120 officials involved in scandals, waves
x
BREAKING NEWS

How Sali Berisha's escort was injured in Laç, a vehicle entered the offense / Here is the health condition of the former Prime Minister

How Sali Berisha's escort was injured in Laç, a vehicle entered the
x
BREAKING NEWS

Heavy in Kosovo! Bullets fired at a bus carrying students are suspected to have killed and injured

Heavy in Kosovo! Bullets fired at a bus carrying students are suspected to have
x
BREAKING NEWS

Omicron variant, WHO concerned: There are a large number of mutations

Omicron variant, WHO concerned: There are a large number of mutations
x
BREAKING NEWS

"You are suitable for the cells of Albania and the USA", Sali Berisha warned him in prison after Rama's departure, Lulzim Basha reacts for the first time

"You are suitable for the cells of Albania and the USA", Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha reminds Rams of the warning he gave to Fatos Nano when he was prime minister: This also applies to you, I will not think about Lul Pengu anymore

Sali Berisha reminds Rams of the warning he gave to Fatos Nano when he was prime
x

Sport

Ilir Çela: I am the coach who has won 8 European champions, but with Ferraj talent I aim for what has not been done so far

Ilir Çela: I am the coach who has won 8 European champions, but with

Who is Ilir Çela?

Date of birth: 13.12.1956

Place of birth: Elbasan

Club coach: "Elbasani"

Education: Higher (engineer)

Employed: Lecturer at the University of Elbasan "Aleksandër Xhuvani", at the Faculty of Humanities, Department of Sports, teaches the subject "Theory and Practice of Weightlifting".

Achievements in sports as a coach: 32 European records, 72 international medals, participant in over 30 international competitions, head coach of Shanghai in "Athens 2004", coach of the national team in "Beijing 2008", head coach in the Mediterranean Games in Almeria (2005) for the whole Olympic team etc.

Weightlifting remains one of the most beloved sports for Albanians and the sport that has brought the country many medals from important European and world activities. Of course, the public sees and supports those who climb the pedestal, who raise the barbell and are proud of them, but few people think that behind the athlete is always a person who connects life with his training and performance. He is the coach, a figure for whom he used to have more respect and so it should be in fact. Nothing can be achieved without the work of a coach and in weightlifting one of the prominent names is Ilir Çela, who in the barbell community, including icons of this sport, as "Honor of the Nation" Faruk Kalleshi, is also considered as the "weightlifting combine" Albanian, as it has produced many talents in this sport. Even, referring to the data, it turns out that more than half of our European champion weightlifters came out of Cela. The newspaper "SOT" brings today in an interview this interesting and contributing character in Albanian sports, the technician with a 42-year career, "The Great Master", Ilir Çela. The interview takes place on the eve of an international tournament, where Çela goes as the head coach of the representative team. He talks about the expectations, talents and future of this sport in Albania.

- Së afërmi ju keni një aktivitet të rëndësishëm ndërkombëtar, ku më së pari do të testoni disa prej të rinjve tanë të talentuar. Në cilësinë e kryetrajnerit të ekipit kombëtar të shtangës, çfarë prisni nga ky aktivitet dhe kush është ekipi juaj?

Aktiviteti i radhës është një turne ndërkombëtar i rëndësishëm, “Bosnia Open”, i cili zhvillohet në Sarajevë. Aktiviteti është për të rritur dhe për të rinj, pra me një pjesëmarrje të gjerë dhe në këtë aktivitet do të marrim pjesë edhe ne, me një ekip të përbërë prej 7 sportistësh, 5 djem e 2 vajza. Ka një gërshetim të elementëve, por sportisti kryesor yni është Briken Calja, ndërsa të tjerët që e shoqërojnë janë Franko Ferraj i Elbasanit, Ertjon Kofsha i Shtërmenit, Mateo Caci i Elbasanit, Gripshi i Durrësit si dhe vajzat Julia Alihasani e Studentit dhe Desiana Koni e Partizanit. Natyrisht që ne kemi synime të mëdha në këtë turne, pasi dëshirojmë vendin e parë si ekip, por edhe medalje të arta me disa prej sportistëve cilësorë. Mendoj se jemi përgatitur si duhet për ta realizuar këtë objektiv, por edhe sportistët i kemi të mirë. Kam besim se do t’ia dalim.

- Të flasim pak për gjendjen e ekipit tuaj, si paraqitet forma e sportistëve?

Duke qenë kryetrajner i ekipit kombëtar, e kam ndjekur me vëmendje dhe nonstop përgatitjen e sportistëve dhe mund të them se gjendja sportive është e mirë. Madje, mund të them se sportistët qëndrojnë në kuota maksimale. Përveç Caljes, që mund të ketë oshilacione në krahasim me performancën që pati në Olimpiadën e Tokios, të tjerët janë në superformë dhe kjo na gëzon shumë.

- Kur thoni “maksimale”, çfarë keni parasysh?

Pikërisht rezultatin e kërkuar nga sportisti në fazën e grumbullimit. Janë bërë provat e duhura dhe rezulton që kemi rezultate maksimale për pasojë edhe pritshmëritë janë të mëdha.

- Të flasim pak për ju dhe personalitetin e krijuar në peshëngritjen shqiptare. Në Elbasan dikur kishte shumë kampionë, ndoshta publiku i gjerë nuk e di që këta kampionë kanë dalë nga duart tuaja. Si qëndron e vërteta?

Unë bëra 42 vjet trajner në peshëngritje dhe nga kjo periudhë e gjatë 25 vjet i kam në ekipin kombëtar. Në vitin 1979 mora përsipër të stërvis Luan Shabanin, të cilin e nxora kampion të Ballkanit dhe nënkampion bote, ndërsa më pas ai u largua dhe garoi për Greqinë, ku fitoi tituj botërorë. Më vonë kam pasur vëllezërit Trasha, kampionë të Europës, Taulant Çerepin po ashtu kampion Europe, më tej Endri Haxhihysenin dhe Endri Karinën, por edhe Hysen Pulakun dhe Ervis Tabakun. Pra janë 7 kampionë Europe që po t’i shtosh edhe Luan Shabanin, bëhen 8 kampionë të dalë nga përgatitjet e mia si trajner. Nuk dua të flas për veten, s’është qëllimi im, por kampionë të tjerë kanë nxjerrë dy Peqini, një Shtërmeni e një Shkodra.

- Në peshëngritje gërshetohen disa elementë për të pasur rezultat të lartë. Përgatitja fizike apo teknika është më e rëndësishme në këtë sport?

Suksesi duhet të karakterizohet nga teknika e lartë dhe disiplina e lartë fizike. Secila ka peshën e vet, por për mendimin tim teknika është më e rëndësishme. Janë elementët e realizimit të ngritjes së peshës, që lidhen me shpejtësinë e veprimit, pozicionimin, stilin, zhdërvjelltësinë etj që karakterizojnë këtë element të rëndësishëm në sportin e shtangës.

- Shumë figura sporti janë vlerësuar gjatë këtyre viteve nga institucionet. Ndoshta juve ju kanë harruar....

Përkundrazi, pikërisht këtë vit Presidenti i Republikës më akordoi titullin “Mjeshtër i Madh”. Gëzoj dhe një vlerësim tjetër të veçantë si “Nderi i qytetit të Elbasanit”.

- A vlerësohet trajneri i peshëngritjes në tërësi?

Varet nga këndvështrimi, por unë ndihem mirë, sepse falë këtij angazhimi e profesioni kam mundur të takoj të gjithë presidentët e kryeministrat e vendit. Nuk është gjë e vogël të të presin drejtuesit e shtetit për punën e mirë që ke bërë dhe kampionët që ke nxjerrë. Parë në këtë formë ndihem i vlerësuar.

- Cili është ekipi juaj i tanishëm?

Elbasani ka një ekip djemsh dhe vajzash. Jemi ekip nënkampion kombëtar, kuptohet titullin na e “mori” Tirana. Për momentin jam me detyrë si inspektor sportesh në Elbasan por edhe pedagog në Universitetin e Elbasanit.

- Çfarë synoni në të ardhmen?

Ambicia ime është që të çoj sportistin tim Franko Ferraj në nivelin më të lartë të mundshëm, ta çoj atje ku asnjë shqiptar nuk e ka menduar më parë. Djaloshi, vetëm 17 vjeç, ka të dhëna të mira dhe me pritshmëri të mëdha. Ai garon në kategorinë e peshës trupore 96 kg. Synimi në aktivitetin e radhës është për 150 kg në shkëputje e 180 kg në shtytje. Por në të ardhmen me këtë sportist dëshiroj t’i afrohem një rezultati të madh, ku siç thashë, ta çoj atje ku asnjë shqiptar nuk e beson.

- Pra, ju po nënkuptoni një medalje olimpike, apo jo? Herën e fundit iu afruam me Caljen por për 1 kg s’ia dolëm....

Ëndrra jonë është kjo, pasi më parë nuk është bërë e mundur. Herën e fundit iu afruam me Caljen jo për 1 kg, por për 2 kg. Është një gabim ky interpretim edhe në media dhe në opinion në tërësi. Edhe me 1 kg më shumë nuk e merrnim medaljen sepse një shtangist indonezian e kishte ngritur këtë peshë më parë, në baterinë B, dhe me rregullore, ata që e kanë kapur më parë këtë rezultat mbajnë të drejtën e medaljes. Megjithatë, vendi i katërt ishte sukses i madh. Më herët krenoheshim me vendin e pestë të Ilir Sulit.

- Si në shumë sporte edhe shtanga ka problemet e saj: pakësim në numër dhe rënie cilësie, pavarësisht disa kokrrave. Si e shihni të ardhmen e peshëngritjes shqiptare?

Në pikëpamjen time shtanga jonë po ripërtërihet. Unë prirem të shoh gjërat pozitive dhe në këtë pozitivistet shoh që punohet, investohet, ka shpërblime për të rinjtë, ka grumbullime që janë të domosdoshme dhe frytdhënëse etj.

- Po të ardhmen e peshëngritjes së femrave?

Nuk e njoh dhe aq por mendoj se do të ketë elemente të spikatura që mund t’i japin vazhdimësi këtij sporti. Shembuj të mirë e pozitivë kemi pasur dhe më parë.

- Një nga problemet e sportit tonë në tërësi është baza materiale. Si paraqitet ky element në peshëngritje?

Ky sport ka nevojë për shumë bazë materiale por ajo lë për të dëshiruar. Në lidhje me ambientet e brendshme mund të them se nuk jemi aq keq, por për bazë materiale si boshte, shtanga, disqe etj, kemi shumë nevojë.

- Në këtë sport ka peshë të madhe trajneri. A ka Shqipëria teknikë të aftë në peshëngritje?

This is an issue that can be discussed, but in my view the technical framework available to the barbell is sufficiently qualified, so it has an acceptable quality.

- Many things are limited by age, have you considered retreating?

I have not thought about it, but that does not mean that the time will come for such a thing to happen. When I see that I no longer have results and I no longer have anything to give to weightlifting, then I will certainly withdraw. As a coach I speak with results and I think that the whole weightlifting community supports me for this.

Interviewer: Adriatic BALLA