BREAKING NEWS

New details from the event in Përmet/Vacations turn into tragedy, the 24-year-old killed his mother 4 days after they returned to Albania

New details from the event in Përmet/Vacations turn into tragedy, the
x
BREAKING NEWS

The accident in Rrëshen, the number of injured is 7, among them 3 children

The accident in Rrëshen, the number of injured is 7, among them 3 children
x
BREAKING NEWS

Shocking in Përmet, the 24-year-old kills his mother

Shocking in Përmet, the 24-year-old kills his mother
x
BREAKING NEWS

Fatal accident/ Two cars collide, the police issue an official statement

Fatal accident/ Two cars collide, the police issue an official statement
x
BREAKING NEWS

Berisha reacts after Rama's statement about Kurti: He asks for mercy from the West for the McGonigal affair

Berisha reacts after Rama's statement about Kurti: He asks for mercy from
x
BREAKING NEWS

It happens again in Bulqiza! Residents were poisoned by drinking water pollution, the police responded

It happens again in Bulqiza! Residents were poisoned by drinking water
x
BREAKING NEWS

The DP Parliamentary Group shares the strong call for SPAK and demands the resignation of the well-known minister

The DP Parliamentary Group shares the strong call for SPAK and demands the
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha warns of the sensational arrest: Hold your breath, people, the prime minister himself will tell us

Artan Hoxha warns of the sensational arrest: Hold your breath, people, the prime
x

Sport

Gjimshiti overcomes the injury and will be ready in June, Broja "actor" at Chelsea

Gjimshiti overcomes the injury and will be ready in June, Broja

The national team will play two important matches in June as part of the European Championship qualifiers, precisely against Moldova and the Faroe Islands, and coach Silvinho wants to have a complete group in good sports shape available. But not all of them make it, as there are long-term injuries like Kumbulla and Broja, but some others can make it, even yesterday there was good news. Thus, Berat Gjimshiti makes the fans of Atalanta happy and above all those of Albania. The defender of the team from Bergamo left the field of play injured in the last match between Atalanta and Salernitana, but apparently it is not a question of a serious problem. In the last few sessions, Statesti has been integrated with the group, increasing the possibility that he will be part of the team in this weekend's match against Verona. Stattesti is one of Atalanta's most important players, but during this season he had several physical problems. Good news for the Albanian National Team, as it is expected that Gjimshiti will be part of Silvinjo's list for the two matches in June. The defender was absent from the Rossoneri meeting against Poland due to injury, but this time it seems that fate is helping him to return with the representative team to make his contribution.

Broja melts his friends with laughter, the club publishes the conversation about the "EA Sports" advertisement

Armando Broja has fun with his teammate, Zhao Feliks. Both, together with Madueke, have participated in an EA Sports spot and the challenge they had is to say the text "EA Sports – It's in the game". However, the Portuguese had a hard time digging EA, saying "Hi, Hey", and that was enough for Broja and Madueke to burst into laughter. The video was shared by Chelsea on social networks, as it is worth noting that the London club has been cooperating with the EA Sports company for a long time.

Breeding in the USA to absorb young

Gjithçka gati për seleksionimin e parë që organizon Federata Shqiptare e Futbollit me futbollistët e rinj shqiptarë, djem e vajza, të cilët jetojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Prej disa muajsh Departamenti i Ekipeve Kombëtare në FSHF në bashkëpunim edhe Drejtorinë Teknike dhe skautët e FSHF në SHBA kanë punuar për të afruar sa më shumë futbollistë në këtë seleksionim, që do të zhvillohet në datat 20 dhe 21 maj 2023 në zonën e Nju Xhersit. Aplikimet janë hapur që në fillim të muajit shkurt dhe deri më tani janë regjistruar 126 futbollistë, djem e vajza, të vitlindjeve 2005, 2006, 2007, 2008 dhe 2009. Të pranishëm në këtë seleksionim do të jenë Drejtori Teknik i FSHF-së, Fulvio Pea, zv.trajneri i Kombëtares A, Hamdi Salihi, përgjegjësi për futbollin e vajzave në FSHF, Florian Riza dhe ish-kapiteni i Kombëtares, Ansi Agolli, i cili ka mbështetur këtë iniciativë e që jeton e punon në SHBA prej vitesh. Departamenti i Ekipeve Kombëtare ka mbledhur tashmë të gjitha dhënat e nevojshme dhe ka përpiluar listat të futbollistëve dhe futbollisteve që do të marrin pjesë në këtë seleksionim, që zhvillohet për herë të parë në Amerikën e Veriut, ku ka një komunitet të madh shqiptarësh.