BREAKING NEWS

Good news from Infectious! Here is what happened in the last 24 hours

Good news from Infectious! Here is what happened in the last 24 hours
x
BREAKING NEWS

The German ambassador goes to Basha's office, it is clarified what was discussed

The German ambassador goes to Basha's office, it is clarified what was
x
BREAKING NEWS

"Earthquake!" / Romanian media publishes the facts and writes about the radical changes that are expected to happen: The map may change, Albania and Kosovo will unite

"Earthquake!" / Romanian media publishes the facts and writes about
x
BREAKING NEWS

Art in mourning / Famous Albanian actor dies (NAME + PHOTO)

Art in mourning / Famous Albanian actor dies (NAME + PHOTO)
x
BREAKING NEWS

The clash between the presidency and the Government deepens / "Violates the constitution and the autonomy of the local government", Ilir Meta comes out with the latest decision

The clash between the presidency and the Government deepens / "Violates the
x
BREAKING NEWS

"Evidence for declaring 'non-women' provided by FBI and CIA", Spartak Ngjela detonates 'bomb' for Sali Berisha

"Evidence for declaring 'non-women' provided by FBI and
x
BREAKING NEWS

Ulsi Manja with 'strong hand', comes out with the important warning

Ulsi Manja with 'strong hand', comes out with the important warning
x
BREAKING NEWS

A great loss for Albanian art, the death of the famous painter, one of the best in the landscape genre (NAME + PHOTO)

A great loss for Albanian art, the death of the famous painter, one of the best
x

Sport

Geri Çipi: Reja made a mistake with Broja, he is not for 3 minutes, but the point of attack

Geri Çipi: Reja made a mistake with Broja, he is not for 3 minutes, but

The national team did not manage to win the group I uprising, in the race for second place with Poland, in a direct duel, losing in "Air Albania" 1-0 and going beyond its objectives for a place in the play-off ”. But in this performance of the National there are also good things that should be noted and that of course can not be denied, such as the renewal of the group and the attempt to raise the representative one step higher in the international arena. Commenting on the team's performance, its pros and cons, the former red and black defender, Geri Çipi, emphasizes that despite the success against the Hungarians, the victories came from sporadic events on the field, quite the opposite against Poland, where the team played well but the results were not desired. In the interview given to the newspaper "SOT",

 

- What have you distinguished from the last matches of the National Team, what are the positive and negative things from its performance in the eliminators of the World Cup "Qatar-2022"?

There are positive things, indisputably one of them is the renewal that is being done step by step. I like this move to rejuvenate the band and I have consistently been a partisan of having more opportunities for young people. I say this based on an experience I have removed myself. At that time there were big names in the national team and it was difficult to replace them. For this I am of the opinion that the group renewal procedure should continue. Of course we can mention many things, positive and negative, but the arrival of young people is always a movement that inspires confidence and must be done continuously.

- Not everyone is talented, Albania does not produce much in this regard ...

I think the opposite, Albania is full of talents. Let us not forget that a large part of our people lives abroad and from this contingent there will constantly be elements that will bring quality to the representative. So there is plenty of talent, but they need to be discovered, supported and given the opportunity. Of course, this is not a one-day job, it is a process that requires time, dedication and great investment. Especially for players who play outside, more effort is required, but they should be given the opportunity. In fact, this has been a strategy over the years and I think the strategy of bringing together the talents that have been formed as players out there to play, should continue in the future.

- Focus on the matches played, how would you describe them?

Ndeshjet me Hungarinë i fituam, por ato u vendosën nga episodet. Në lojën 90-minutëshe nuk është se dominuam, apo bëmë diçka të jashtëzakonshme. Krejt e kundërta ndodhi me Poloninë, kur luajtëm mirë por e pësuam dhe nuk ia dolëm të merrnim rezultat. Sa i përket duelit të fundit ndaj tyre, të luajtur këtu në Tiranë, unë në asnjë moment nuk e pata ndjesinë që do të fitonim përballë tyre. Do të dëshiroja nga trajneri që të luante disi ndryshe në këtë takim, duke pasur parasysh individualitetet që ka, por kjo nuk ndodhi.

- E keni fjalën për skemën?

E kam fjalën për skemën dhe individin. Gjykoj se trajneri kishte mundësitë të luante ndryshe megjithatë, kjo tani nuk ka më vlerë, sepse ndeshjen e humbëm.

- Cili është mendimi juaj për performancën në tërësi të skuadrës tonë në këto eliminatore?

Shqipëria po rritet, kjo është evidente dhe me pak kurajë dhe fat mund të shkojmë më lart. Besoj se do të vazhdojmë të ecim përpara, sepse kemi elementë. Unë e thashë kemi talente plot dhe kjo të jep besim dhe shpresë. Më pëlqen grupi dhe mobilizimi i lojtarëve të rinj dhe, siç thashë, me pak fat mund të shkojmë më lart.

- Ju keni qenë mbrojtës, si ju është dukur paraqitja e mbrojtësve, kë do të veçonit ndonjë?

Mbrojtja ishte mirë, ka elementë cilësorë që luajnë në nivel të lartë. Dua te veçoj Gjimshitin, i cili ka krijuar pjekuri dhe stabilitet. Është lojtar me trajektore në rritje, konstant në performancën e tij dhe kjo është shumë pozitive. Në pikëpamjen time është futbollist i fituar, ndër lojtarët “top”, mbi gjithçka e tregon fusha e lojës të tillë, sepse ai luan titullar me skuadrën e tij në një kampionat cilësor si Serie A, ashtu dhe në Champions League. Për mbrojtësit kjo është gjë e rëndësishme, pasi ndryshe nga mesfushorët, ku gabimi edhe rikuperohet, për mbrojtësit gabimi kushton, prandaj mbrojtësi duhet të jetë në formë dhe i pagabueshëm.

- Një skuadër ka dhe sulmin, repart që ka peshën e tij. Në ndeshjet e fundit ka spikatur Broja, i cili ka qenë vendimtar, edhe pse ka luajtur pak. Cili është mendimi juaj për të dhe zgjedhjen e Rejës që ai të luajë zëvendësues?

Për mendimin tim është lojtar që bën diferencë, duhet të jetë aty dhe pikë, pra duhet në formacion. Një lojtar nuk fitohet me tre minuta. E fut dy herë nga 3 minuta, ç’qenka kjo?! Jam i mendimit që duhet futur titullar 90 minuta dhe atëherë fitohet si futbollist. Në pikëpamjen time është pikë referimi e sulmit. Meqë po flisnim për anët pozitive të Kombëtares, kur thashë që ekipi ka rritje kisha parasysh edhe një fakt të rëndësishëm, që kjo skuadër e ka boshtin. Portieri, qendërmbrojtësit, mesfusha dhe Broja në sulm. Anësoret mund t’i seleksionosh, por ama boshtin trajneri e ka pasur. Çfarë kërkon? Plotësues të formacionit ka plot.

- Nuk janë të paktë ata që mendojnë se Reja është i vjetër për Kombëtaren tonë. Çfarë mendimi keni ju rreth trajnerit?

Reja është trajner i mirë, me përvojë të gjatë dhe një seleksionues i mirë dhe i kujdesshëm. Por, mendimi im, i përsëritur tashmë në media, është që ne na duhet një trajner energjik, dhe kam propozuar Besnik Hasin, si një trajner mbarëshqiptar. Në pikëpamjen time Hasi do ta ndryshonte krejt për mirë këtë ekip. Do të kishte më shumë adrenalinë, entuziazëm pozitiv, familjaritet me ekipin, por edhe me tifozët. Madje shoh me të ardhme dhe Ervin Skelën në këtë drejtim, por më parë duhet të kalojë provën. Hasi, për shembull, e ka kaluar provën e “zjarrit”.

- Nuk e di sa e ndiqni Superioren, nivelin e saj në këto javë të para, megjithëse ju si vlonjat po vuani në këtë moment për Flamurtarin që s’është në elitë...

Superioren nuk e kam ndjekur mjaftueshëm, sa për Flamurtarin, ai ka ato probleme që pothuajse i kanë kaluar të gjitha klubet e vendit. Futbolli në ditët e sotme është financë, pra është ekonomi, po ke e bën, po nuk ke s’ke çfarë bën. Të qëndrosh në nivel të lartë duhet punë dhe investim i madh. Si vlonjatë na vjen keq sigurisht që skuadra nuk është në top-ekipet e elitës, por mos harrojmë se një situatë të tillë e kanë provuar edhe klubet e tjera, përfshi ato të kryeqytetit. Nuk është fenomen i ri dhe vetëm në Vlorë, ky është problem i futbollit shqiptar. Nga ana tjetër, unë nuk jam prej atyre që ka kritika për presidentin, pasi ai ka investuar. Ai bën për futbollin pa fituar asgjë dhe për këtë duhet falënderuar. Mos harrojmë se është terren i vështirë për të financuar në futboll e për të pasur rezultate, plus problemet e tjera.

- Dukeni mjaft i distancuar me futbollin. A e keni menduar ndonjëherë kthimin në formën e një trajneri apo drejtuesi në ndonjë klub?

Jo nuk mendoj se do të ndodhë, jam shkëputur përfundimisht nga futbolli. Punova 8 vjet tek Flamurtari në Vlorë, fituam trofe, bëmë sa mundëm, por e kam mbyllur tashmë atë kapitull.

- E megjithatë, ju keni qenë brezi i lojtarëve që mundën Greqinë këtu në Tiranë në shtator 2004. Ikin vitet por emocioni i asaj ndeshjeje nuk shuhet asnjëherë...

The match with Greece has been exciting. Good matches we did full, but it was special. It was like that because it is a Balkan derby. Greece came as European champions, this further increased the emotion. We won, but the circumstances came and the conditions were met for such an outcome. Everything was done together and the result went in the right direction. A success was recorded, the emotions of which continue to be remembered.

Interviewer: Adriatic BALLA