BREAKING NEWS

Four minor children are transported to the Durrës hospital, the police reveal the first details of the serious event

Four minor children are transported to the Durrës hospital, the police
x
BREAKING NEWS

Robert Pope reveals the big blunder that Yuri Kim made at America's Independence Day: It's embarrassing

Robert Pope reveals the big blunder that Yuri Kim made at America's
x
BREAKING NEWS

"Today a big dream came true", Kreshnik Spahiu gives the big news: Thank you God

"Today a big dream came true", Kreshnik Spahiu gives the big news:
x
BREAKING NEWS

Following the high numbers in the country, the Ministry of Health reveals how many infections and loss of life have been recorded in the last 24 hours from COVID

Following the high numbers in the country, the Ministry of Health reveals how
x
BREAKING NEWS

The "invasion" of Albania by the African heat, the weather takes a big turn next week, here's what is expected to happen

The "invasion" of Albania by the African heat, the weather takes a big
x
BREAKING NEWS

Will the Meta-Berisha reunion happen? Journalist Robert Pope makes a strong statement about the two politicians

Will the Meta-Berisha reunion happen? Journalist Robert Pope makes a strong
x
BREAKING NEWS

Scorching temperatures won't last long, weather takes an unexpected turn, here's what awaits us next week

Scorching temperatures won't last long, weather takes an unexpected turn,
x
BREAKING NEWS

"Don't touch us...", Putin's ally threatens the West with revenge: You will get the answer in just a second!

"Don't touch us...", Putin's ally threatens the West with
x

Sport

Elez Gjoza: The 100th European is a big event for Tirana, the world congress is held in our capital

Elez Gjoza: The 100th European is a big event for Tirana, the world congress is

Weightlifting will have an important sporting event at the end of this month, as it hosts the European Adult Weightlifting Championship in Tirana, a major sporting event for our country. Within Tirana as the European capital of youth, this activity takes on even more value and takes place right after the grand final of the Conference League on May 25. On the evening of May 27, the opening takes place in the presence of state and European barbell personalities, while the competitions start on May 28. This activity lasts until June 5 and will serve as an excellent image of Albania in the world. For this, the officials of the ALF have taken measures and are giving the final hand to the preparations, who have the support of the NOC, MARS, the Mayor of Tirana Veliaj and the Prime Minister Edi Rama. Interviewed by the newspaper "SOT", The head of the Albanian Weightlifting Federation, Elez Gjoza, reminded that this will not be the only activity for this year, as at the end of June the election congress of the World Weightlifting will be held in Tirana, and in autumn the European Youth Championship will take place. U-20 as well as U-23. Below he gives some details about the organization of the European Championship and Albania's ambition for first place among men.

- Three months ago you stated for our newspaper that you will make a great European. There are still a few days left from the start of this activity, how is the situation?

The European Adult Weightlifting Championship will take place in a few days in Albania (May 27-June 5), but this is not the only activity that will take place in Albania in the framework of weightlifting. One month later, specifically on June 24-27, Tirana will host the Congress of the World Federation, as the elections for the governing bodies of this federation will take place. Further, in October, in Tirana will be held the European Youth Championship, ie the age of U-20 and U-23, which thus completes some major European weightlifting activities and beyond that take place in our country. This proves that Albania has the conditions to host big events, and at the same time it is a reliable country for world weightlifting.

- This World Federation election sounds like something new. Who are the presidential candidates?

I do not want to be exhausted in this matter, but I can say that there are four candidates for president, among whom the current secretary of the federation, the Iraqi Muhamet Zolut, who is seen as the favorite to win. His challengers are strong as well and prominent names.

- How did the preparations for the European Championship go? What stage are you currently in?

Jemi në fundin e përgatitjeve. Kam kënaqësinë të them se kemi bashkëpunuar në mënyrë të frytshme me Komitetin Olimpik Kombëtar Shqiptar dhe kreun e këtij institucioni, zotin Fidel Ylli, i cili e ka kthyer KOKSH në shtëpi të federatave dhe me zotin Ylli në drejtim KOKSH ka ndryshuar për mirë dhe është mjaft funksional. Kemi gjithashtu ndihmesën e Bashkisë së Tiranës dhe posaçërisht kreut të saj Erjon Veliaj, i cili ka bërë një punë të madhe me arredimin e korpusit olimpik. Ministria e Sportit ka dhënë ndihmesë në bazë materiale, pasi ka marrëveshjen me një nga firmat e mëdha të bazës materiale të shtangës sikurse është “Eleiko”, pa harruar sigurisht vëmendjen e qeverisë e kryeministrit Rama për evenimente të tilla madhore.

- Sa sportistë kanë konfirmuar pjesëmarrjen?

Janë rreth 550 sportistë që do të zbarkojnë në Shqipëri në kuadër të këtij kampionati. Por në total do të jenë afro 700 persona, pasi 150 janë stafe shoqëruese si trajnerë, gjyqtarë, delegatë e zyrtarë federatash anëtare të federatës europiane.

- Si do të mund t’i akomodoni këta, kur Tirana është e zënë si pasojë e finales së Conference League në futboll?

Pyetja e shqetësimi juaj janë me vend, por ne i kemi marrë masat për të gjithë të papriturat. Sportistët do të akomodohen në hotel “FAFA” pranë malit të Robit. Atje edhe do të stërviten deri në ditën e garave, pasi ambienti ka 1 mijë metër katrorë në dispozicion të sportistëve që do të përfaqësohen në Europian. Kuptohet, garat e aktivitetit do të zhvillohen në kompleksin olimpik në Tiranë, tek salla “Feti Borova”. Kemi folur me kompanitë e ndryshme për transportin dhe shpresojmë që gjithçka të shkojë si duhet për këtë ngjarje të madhe të peshëngritjes europiane. Ju kujtoj se ky aktivitet do të jetë Europiani i 100-të në historinë e aktiviteteve në rang kontinental, pra është aktivitet jubilar dhe për ne kjo ka shumë rëndësi dhe i rëndësishëm është edhe për vetë federatën europiane dhe atë botërore. Kjo do ta fusë vendin tonë dhe shtangën tonë në historinë e evenimenteve të mëdha dhe jubilare të peshëngritjes në Europë.

- Kur do të startojë aktiviteti?

Kampionati Europian i Peshëngritjes do të hapet zyrtarisht më 27 maj, në orën 17:00, me praninë e kryeministrit Edi Rama dhe zyrtarëve të lartë të shtetit, por edhe të federatës europiane. Do të shtrohet një darkë dhe do të ketë një organizim festiv, të cilin e kemi përcaktuar që më parë.

- Folëm për të tjerët por nuk kemi folur për ekipin tonë kombëtar. Çfarë synon Shqipëria në këtë Europian?

Shqipëria do të përfaqësohet me të gjitha kategoritë tek meshkujt dhe ambiciet tona janë që të fitojmë 9 medalje në këtë aktivitet.

- Më falni për ndërhyrjen, po me çfarë sportistësh do të fitoni 9 medalje në një Europian? Kjo është më shumë sesa eufori....

Më vjen keq për paragjykimin, por Shqipëria është një fuqi serioze në peshëngritje, për shkak të sportistëve të saj cilësorë. Kemi tre sportistë që synojnë medalje dhe sikurse e dini në shtangë ka tri stile e sportistët tanë do të tentojnë medalje të trefishtë në peshat e tyre. Kemi Briken Caljen dhe Erkand Qerimajn që garojnë në të njëjtën peshë dhe secili pretendon nga 3 medalje, si dhe Evangjeli Velin që synon tri medalje në kategorinë e saj. Por ambicia jonë është edhe në rang ekipor tek meshkujt, ku synojmë një pozicion nga vendi i parë në vendin e tretë, pra në zonën e podiumit. Dhe jemi entuziastë për këtë, pasi kemi sportistë të kalibrit të lartë. Në këtë kuadër, dua të them se si ekip kombëtar do të shfrytëzojmë avantazhin që na jep fusha, pra roli i organizatorit. Nga ana tjetër, në këtë rast nuk na kufizojnë shpenzimet, pasi nuk kemi realisht shpenzime dhe për këtë arsye do të marrim pjesë me ekip të plotë. Jua thashë, objektivat i kemi me tre sportistë, por njëherësh si ekip duam një nga tri vendet e para.

- Në aktivitete të tilla bëhen edhe vlerësime, jo vetëm të figurave të peshëngritjes nga vendi ynë, por edhe nga Europa. Keni planifikuar ndonjë episod të tillë në program?

Janë programuar disa lëvizje të tilla, sigurisht, madje po e zbuloj një, pasi do ta vlerësojmë kryebashkiakun Veliaj për kontributin që ka dhënë në këtë drejtim, një punë kolosale dhe inkurajuese e tij. Është vetë struktura drejtuese e federatës europiane që e ka programuar këtë dhe s’kam si të mos ndihem mirë pasi na është gjendur pranë në organizimin e një aktiviteti të tillë të madh për sportin tonë.

- Kontrollet antidoping janë të domosdoshme. Sa i plotësoni ju standardet që kërkohen për veprimtari të tilla në nivel kontinental?

Kontrollet antidoping i mbulon ministria e linjës, pra ajo e Sportit. Ne i kemi bërë kontrollet tona dhe duhet të gjithë ta dimë se federata botërore dhe ajo europiane e kanë pikë të dobët këtë çështje, pra lufta ndaj dopingut është prioritet i madh. Madje Komiteti Olimpik Ndërkombëtar ka propozuar një sërë nismash në këtë drejtim dhe pati madje dhe propozime që shtanga të përjashtohej nga Lojërat Olimpike si sport me shumë raste dopingu. Por ngjarjet e fundit sportive si Olimpiada e Tokios, Botërori i fundvitit të kaluar etj, nuk prodhuan raste të reja, kështu që peshëngritja do të jetë në Olimpiadën e Parisit në vitin 2024. Për të pasur një sport të pastër dhe larg ndikimit të dopingut janë bërë seminare të shumta nga federata europiane, por edhe nga federata jonë, në mënyrë që sportistët dhe aktorët e këtij sporti të ndërgjegjësohen për rolin negativ që ka përdorimi i substancave të palejuara në një sport të shëndetshëm dhe në rivalitetin e ndershëm në gara.

- As an Albanian Weightlifting Federation, what do you expect from a European?

This is the 100th European, I emphasized above that this is a jubilee, historic activity for the European barbell and necessarily for our barbell. Above all it is good image for the country. On the other hand, we as a national team have our goals, to show that we have potential in this sport and we will show these potentials. On June 30, the European weightlifter will speak Albanian, I am sure of that, as our two excellent weightlifters, Briken Calja and Erkand Qerimaj, are competing. We will show Europe that we know how to organize big events, but we also know how to win big competitions.