BREAKING NEWS

The appeal of GJKKO 'sinks' the former minister Koka, the announcement is clarified

The appeal of GJKKO 'sinks' the former minister Koka, the announcement
x
BREAKING NEWS

The danger for the escalation of the conflict, the American embassy in Tirana publishes the video and shows the firm position: The position of the United States is clear

The danger for the escalation of the conflict, the American embassy in Tirana
x
BREAKING NEWS

Soreca comes out with the important message for Albania: As soon as possible ...

Soreca comes out with the important message for Albania: As soon as possible ...
x
BREAKING NEWS

"Everyone is declaring this Moorish 'non-grata'", Romeo Kara comes out with a strong statement for President Meta: Make Liken mercy for the living!

"Everyone is declaring this Moorish 'non-grata'", Romeo Kara
x
BREAKING NEWS

Meta alerted that he could be declared "non grata" after leaving the Presidency, attacks the US Embassy and promises resistance

Meta alerted that he could be declared "non grata" after leaving the
x
BREAKING NEWS

US warns of earthquakes in Albania and the Balkans, opens letters for millions invested in "off shore" companies, endangered dozens of politicians

US warns of earthquakes in Albania and the Balkans, opens letters for millions
x
BREAKING NEWS

Habit Blendi Fevziu, Artan Hoxha sends 'live' in the show the message with the information he did not expect for Erdogan's visit to Albania: On the first floor of the Prime Ministry ... (VIDEO)

Habit Blendi Fevziu, Artan Hoxha sends 'live' in the show the message
x
BREAKING NEWS

"Ishallah he was joking" / President Meta came out with a strong warning, Artan Hoxha burst the unexpected statement: Fortunately he is still alive among us ....

"Ishallah he was joking" / President Meta came out with a strong
x

Sport

Arben Sako: We are closing a difficult year, but men's volleyball exceeded expectations, next year we expect more investment

Arben Sako: We are closing a difficult year, but men's volleyball exceeded

Volleyball in Albania is a sport with tradition. Even our volleyball teams over the decades have had a good performance in international activities, where they have marked honorary positions in both men's and women's volleyball. This charm and tradition of volleyball preserves, even though each time has its peculiarities. Meanwhile, while in institutions eagerly await the holidays, or the opening and closing of tenders, in gyms and sports palaces there are people who train, but also passionate coaches who try to maintain the quality of volleyball. One of them is the coach of the U-20 Men National Team, Arben Sako, who leads the Tirana team this edition. For him this year was difficult, because of the pandemic but also other problems, but he remembers that despite the difficulties, especially in men’s volleyball there have been undeniable achievements. Carefully analyzing the indicators, he looks optimistically towards the future, but, in this interview given to the newspaper "SOT", he appeals to the institutions to increase investment in sports and to resolve once and for all the issue of sponsorship.

 

- Volleyball, the same as the entire Albanian sport, had its problems during this year, where obviously the consequences of the pandemic were felt here as well. As the coach of the U-20 National Team, of the Tirana team and as a specialist with long experience, we wanted your opinion on the progress of volleyball during this year. How can you define it?

I can not say that I am very satisfied, of course we would all like much more, but in the conditions of the pandemic and the very conditions where the Albanian Volleyball Federation is located, I still say that volleyball, especially men's volleyball, has had a quality hop. I see this hop in some important points. First the visual indicator, or the physical one, where today we have strong boys in this sport, with a body length of over two meters and which are elements that promise a lot for the future. Second, even though we operated in difficult conditions, the quality has increased. This happened because it worked well with the newcomers and young people and this category has had an excellent performance in international competitions, filling us with joy and giving us hope. Thanks to this work our teams are no longer easy to participate in, or to play as equals, but enter the field of play to win. This is a great achievement, a higher level of Albanian volleyball. In the personal aspect, as a coach, I had the good fortune to lead two teams during 2021. First Erzeni of Shijak, and then Tirana. Erzeni and I played in the Champions League and made a fantastic appearance, but it must be admitted, we had a very difficult draw. I repeat, we do not play simply for good performance, or participation, but for result and this is quality volleyball hop. Do not forget that 7-8 players of our national team play in European top leagues and beyond, such as the Hungarian league, Qatar, etc. Seen from this point of view, this is an achievement for the National Team as well. a higher degree of Albanian volleyball. In the personal aspect, as a coach, I had the good fortune to lead two teams during 2021. First Erzeni of Shijak, and then Tirana. Erzeni and I played in the Champions League and made a fantastic appearance, but it must be admitted, we had a very difficult draw. I repeat, we do not play simply for good performance, or participation, but for result and this is quality volleyball hop. Do not forget that 7-8 players of our national team play in European top leagues and beyond, such as the Hungarian league, Qatar, etc. Seen from this point of view, this is an achievement for the National Team as well. a higher degree of Albanian volleyball. In the personal aspect, as a coach, I had the good fortune to lead two teams during 2021. First Erzeni of Shijak, and then Tirana. Erzeni and I played in the Champions League and made a fantastic appearance, but it must be admitted, we had a very difficult draw. I repeat, we do not play simply for good performance, or participation, but for result and this is quality volleyball hop. Do not forget that 7-8 players of our national team play in European top leagues and beyond, such as the Hungarian league, Qatar, etc. Seen from this point of view, this is an achievement for the National Team as well. it must be admitted, we had a very difficult draw. I repeat, we do not play simply for good performance, or participation, but for result and this is quality volleyball hop. Do not forget that 7-8 players of our national team play in European top leagues and beyond, such as the Hungarian league, Qatar, etc. Seen from this point of view, this is an achievement for the National Team as well. it must be admitted, we had a very difficult draw. I repeat, we do not play simply for good performance, or participation, but for result and this is quality volleyball hop. Do not forget that 7-8 players of our national team play in European top leagues and beyond, such as the Hungarian league, Qatar, etc. Seen from this point of view, this is an achievement for the National Team as well.

- Ju vijoni të jeni trajner i ekipit kombëtar U-20, si është gjendja në këtë grupmoshë?

Tani mbush 21 vjet që drejtoj ekipin kombëtar të të rinjve, ose përfaqësueses U-20. Me të vërtetë ndihem mirë që kjo punë e madhe ka dhënë efekte dhe sot, nga ky produkt, ka kaluar në Kombëtaren e madhe. Me këtë ekip për një set nuk arritëm ta fitojmë medaljen e bronztë dhe mos harrojmë se Ballkani është një nga qendrat më të forta të botës në këtë sport, ku rivaliteti është shumë i madh. Pra është vështirë, por njëherësh edhe mirë sepse na ballafaqon me më të fortët. Një vit më parë ne ishim nënkampionë të Ballkanit. Këtë edicion ne humbëm përballë Bullgarisë, por Bullgaria U-21 ishte nënkampione e botës. Bëra këtë pasqyrim për t’ju kujtuar se ne kemi cilësi, kjo nuk diskutohet, dhe me këtë ekip shpresojmë të prezantohemi si duhet në eliminatoret e Europianit të kësaj moshe (datëlindja 2001), një pjesëmarrje për herë të parë. Shpresojmë shumë në një short të pranueshëm, sepse ky është një brez që premton për të ardhmen. Me këtë rast dua të falënderoj Federatën Shqiptare të Volejbollit për ndihmesën dhe për përkushtimin e saj karshi ekipeve kombëtare.

- Na flisni dy fjalë për skuadrën tuaj, Tiranën. Cilat janë ambiciet tuaja këtë edicion?

Së bashku me drejtoreshën e klubit të Tiranës, ne kemi bërë një projekt dhe ky projekt është në rrugë të mbarë. Ndërkohë, nga sot fillojnë eliminatoret e Kupës, ku ne kemi ambiciet tona, sigurisht. Më pas vjen merkato, ku besoj se klubet do të bëjnë lëvizjet e tyre për t’u përforcuar, por mendoj se edhe ne duhet të hyjmë në merkato, që të forcojmë ekipin. Faza e dytë do të jetë shumë cilësore, sepse do të vijnë lojtarë të huaj. Ata sjellin përvojë, kanë cilësi dhe volejbolli ynë fiton nga përvoja dhe kualiteti i tyre, sikurse dhe ata vetë fitojnë nga kampionati shqiptar.

- Si paraqitet rivaliteti për titull?

Aty desha të dal, që ta dini, Tirana e mbylli fazën e parë në vend të parë, pa asnjë humbje. Pra, ne jemi ekipi për t’u sfiduar, për tu mundur. Ka një arsye që jemi lart, pasi Tirana ka 6-7 muaj që stërvitet. Kjo është meritë e skuadrës, pra e lojtarëve, por sigurisht edhe e ne trajnerëve. Rivalët tanë në garën për titull janë Partizani dhe Erzeni, dy skuadra të forta dhe rivalë të denjë që besoj do të ballafaqohen me cilësi ndaj nesh. Prandaj faza e dytë pritet të dhurojë më shumë rivalitet e më shumë cilësi.

- Ndoshta s’ju takon, por si specialist gjithnjë, deshëm një mendim rreth volejbollit të femrave. Dikur ishte krenari e sportit tonë, kanë pasur një të shkuar të lavdishme. Si është niveli i volejbollit të femrave sot?

Mendoj se ka përpjekje serioze edhe në volejbollin e femrave për të arritur në nivel cilësor më të lartë dhe puna po bëhet. Në këtë gjini në fazën e dytë priten ndryshime pozitive, sepse do të rritet cilësia dhe konkurrenca. Skënderbeu nuk do të jetë i vetëm në rrugëtimin sezonal dhe objektivat e sezonit, pasi ekipe si Tirana, Partizani e Vllaznia do të bëjnë çmos për ta rivalizuar si duhet. Këto katër skuadra po i japin tonin volejbollit të femrave në Shqipëri gjatë këtij sezoni. Megjithatë, edhe pse do të ketë luftë të fortë në garën për trofetë, në volejbollin e femrave nuk do të jetë ajo cilësi që kanë meshkujt.

- Ju folët pak më sipër me nota pozitive për elementët e rinj të perspektivës, sidomos treguesit fizikë të lojtarëve, por edhe për lojtarët e përfaqësueses. Por, sa prej këtyre lojtarëve që luajnë në kampionatin shqiptar e njohin volejbollin modern?

Patjetër që janë profesionistë dhe janë në nivel europian. Unë ju thashë se kam në skuadër 3-4 sportistë që janë mbi 2 m, kanë parametra të nivelit të lartë në këtë drejtim, por nga ana tjetër nuk duhet të harrojmë se bëjmë një stërvitje cilësore, të nivelit të lartë. Por ama një gjë dua të shtoj këtu. Ne na duhet pak ndihmë nga shteti që të rrisim orët e stërvitjes. Sot një volejbollist në Europë, pra një volejbollist elitar, stërvitet deri në 5 orë në ditë, kurse ne stërvitemi 2 deri në 2.5 orë.

- Me falni, por kush ju ka penguar që ta realizoni këtë “normë” që të arrinin standardin e kërkuar?

Jo, nuk është e lehtë, s’është aq e lehtë sa mund të zgjidhet me një pyetje-përgjigje. Këta djem punojnë jashtëzakonisht shumë për të mbajtur veten dhe familjen në mjaft raste. Që të mbajnë veten u duhet të bëjnë një punë diku, prandaj s’kanë mundësi të stërviten plotësisht apo të respektojnë një stërvitje profesionale të nivelit elitar. Prandaj them që duhet ndërhyrje e shtetit, që nëpërmjet Ligjit të Sponsorizimit të zgjidhë punësimin e tyre dhe punësimi duhet bërë nga klubi nëpërmjet kontratave profesioniste në mënyrë që volejbollisti t’i përkushtohet vetëm një pune, stërvitjes me skuadrën dhe arritjes së objektivave me skuadrën e tij. Nuk duhet të harrojmë që volejbolli është sport elitar në Shqipëri dhe sporti elitar mbështetet.

- Flamurin e sporteve elitare e kanë marrë disa disiplina të tjera...

I do not question that there are individual sports with high results that have this status, but the history of volleyball is such that it stands high, so it is an elite sport. I understand that football is a "heavy industry", but volleyball also has its weight. I see that work is done and work is supported and the state should know this. Therefore, volleyball was, is and will be an elite sport in Albania. Do not forget! For a set we have been doomed not to catch very high European levels, so I look to the future with optimism. Given the opportunity, I wanted to wish all the people associated with volleyball and all Albanian athletes and coaches as a whole, to pass these pandemic times without problems and to have a new year 2022 with more investment and more achievements in sports.

Interviewer: Adriatic BALLA