BREAKING NEWS

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir Meta and Edi Rama, the USA comes out on the side of Altin Duman, demands that the opposition distance itself from "non-women" and gives a strong message that misgovernance and corruptio...

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir
x
BREAKING NEWS

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the "hole" for Ilir Meta and Monika, the role of Kryemadhi's mother and brother Drini who received 360 million ALL from SGS, the 2 people who opened the former president's files in SPA...

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its doors, Monika Kryemadhi attacks her husband as a servant of Edi Rama

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho speaks without "gloves", here are the details from Ilir Meta's old illness, his maneuvers with the exception of Monika Kryemadhi and the strong behind-the-scenes happening inside the former LSI, from the departure of their safes associate...

Spartak Braho speaks without "gloves", here are the details from Ilir
x
BREAKING NEWS

The judge who gave PD Sali Berisha before the vetting, here is the "crazy" wealth of Agron Zhukri, how he became a millionaire from his wife who cannot justify all her income with salaries and private activity, the "red flags" are revealed ” in KPK

The judge who gave PD Sali Berisha before the vetting, here is the
x
BREAKING NEWS

Very good news for pensioners, here is what is being prepared with the new pension scheme, from indexation, compensations, changes in rural and urban areas to contributions for the self-employed in agriculture

Very good news for pensioners, here is what is being prepared with the new
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta does not stop, the threats to the head of SPAK continue: I will sew Duman for generations, if he is brave, let him...

Ilir Meta does not stop, the threats to the head of SPAK continue: I will sew
x
BREAKING NEWS

This is why Europe has closed the doors to the escape of Meta and Kryemadhi, their "black" file of money laundering towards the end of the investigations, Altin Dumani and Sotir Kllapi are preparing the arrest warrants, the evidence and the witnesses w...

This is why Europe has closed the doors to the escape of Meta and Kryemadhi,
x

Sport

Agim Canaj: The friendlies were worth it, Silvinho has now crystallized the group that will go to the European

Agim Canaj: The friendlies were worth it, Silvinho has now crystallized the

The March friendlies were closed, both with losses, but experts think that coach Silvinho has learned many lessons, since the situation, even though it put him under the pressure of the result, favored him to see the elements, to test them in the scheme and finally to come to some conclusions that are quite distinct. Thus, in the conditions when the team tested a large number of attackers, the one who made the difference was Broja and now the coach is clear how he will build the offensive game from now on. On the other hand, some midfield starters disappointed, so it is time to do the proper reflection. The opinions are different, but they converge to the point that the friendlies gave Silvinho full lessons on how he should build the team in the European. In order to analyze the list, the game and the results of the team in these friendlies, but also the expectations of the group and the final list of the European, "SOT" newspaper interviewed one of the well-known technicians of Albanian football, the "Great Master", Agim Canajn, who, with a critical but also optimistic eye, balances the shortcomings and achievements from the March friendlies and closes his conclusions with the hope and conviction that Albania, for what it is and has shown recently, can be the surprise of the Europeans. Actually, Canaj says that the group has limits, but for Albania to be surprising in the European, the group must exceed the limits.

- Silvinjo's list had surprises this time, as some new arrivals arrived, such as the case of Hoxha and Muçolli, but also important returns such as Manaj, Broja or Kumbulla. The friendlies played did not produce a good result, but you have to separate the game from the result because these were just friendly matches. But these developments have given the coach to understand the situation, who are the players he will take to the European Championship and how he will organize the group game. It is in the interest of the readers to have a professional opinion on all of this, starting from the list, and going to the results, and through them to the predictions about the future, that is, for the European. What is your opinion?

- Në ekipin kombëtar gjithmonë do të ketë ardhje e largime lojtarësh, pra lëvizjet janë të pranueshme. Kjo e marsit ishte pas eliminatoreve dhe ishte një ndalesë me vlerë, e cila është pro dhe kundër trajnerit. Miqësoret e marsit ishin ndeshje shumë të rëndësishme për ekipin dhe trajnerit i japin të drejtë të bëjë lëvizje e ndryshime në varësi të kontigjentit. Dihet që përzgjedhja e listës është ekskluzivitet i trajnerit. Ka lojtarë që s’luajnë sa duhet me ekipet e tyre dhe kanë probleme, por ka dhe futbollistë që luajnë e duan një shans. Të krijojë mundësitë e ftesës dhe që secili të prezantohet është në fund të fundit detyrë e trajnerit. Sepse një trajner sheh për të tashmen, por edhe për të ardhmen. Ai i sheh të gjithë dhe në këtë kuadër ftesat për lojtarë si Hoxha etj janë të kuptueshme. Mos harrojmë Manajn, i cili kishte shënuar shumë gola në Turqi dhe ftesa për të ishte në një farë mase presion mbi trajnerin, domosdoshmëri. Pas këtyre miqësoreve, unë gjykoj se Silvinjo tani e ka të qartë grupin që ka, ai ka bindje për atë që i duhet.

- Janë disa lojtarë që tërheqin më shumë vëmendje, ndaj dhe presioni mbi trajnerin është i madh. E këtu kam parasysh rastin e Brojës...

- Unë e kam thënë edhe më parë, madje dhe për gazetën tuaj, se Broja dhe Kumbulla janë futbollistë që duhen në Kombëtare. E kam thënë këtë pasi janë elementë që bëjnë diferencë. Ne nuk kemi një lojtar të dytë që luan në Premier League, me cilësitë e tij, lojtar i fuqishëm dhe që jam i bindur se na ndihmon në Kombëtare. Ndaj i përmenda dhe emrat për të thënë se pas këtyre miqësoreve, tani Silvinjo e ka më të qartë grupin dhe e ka më të qartë të ardhmen, mënyrën se si do të veprojë.

- Të analizojmë miqësoret, jo gjithçka shkoi mirë në lojë e kuptohet rezultati...

- Ndeshja e parë tregoi se ne akoma nuk jemi pjekur për të qenë ekip i madh. Skuadrës i mungoi grinta e lojtarëve me eksperiencë. Mungoi ai vrulli i ri që pamë në eliminatore, si Asanit, Bajramit e Ramadanit. Loja e tyre ta themi hapur qe e mangët. Ajo grintë, ajo cilësi, mungoi në këto dy ndeshje, edhe pse pati diferencë në ndeshjen e dytë nga ndeshja e parë. Mos harrojmë që Kili është skuadër e njohur, me shumë cilësi, që ka fituar edhe trofe në Amerikën e Jugut, një skuadër me kualitet. Por kjo ndeshje i bëri mirë Kombëtares tonë, sepse, për mendimin tim, ndau atë që është realja nga irealja. Shumë prej nesh “fluturuan” kur Shqipëria doli kokë grupi në eliminatore. Na bëri shumë optimistë, filluam edhe të fantazojmë për të marrë akoma më shumë. Por harruam se treçereku i lojtarëve që kemi nuk luajnë titullarë në ekipet e tyre. Plus shorti që na ka rënë shumë i vështirë. Megjithatë, miqësoret vlejtën, pasi tani idetë janë më të qarta dhe duhen ndryshuar ca gjëra para se të nisë Europiani. Sepse ne e pamë që s’mund të vazhdonim me të njëjtin stil loje. Gjithkush e kuptoi se skuadra jonë u zvogëlua përballë Kilit, pasi kundërshtari na kishte studiuar. U bënë ndryshime në ndeshjen tjetër dhe pati përmirësim. Natyrisht, Silvinjo ka një punë të madhe përpara. Unë jam vetë trajner dhe ne trajnerët e kuptojmë situatën ku ai ndodhet. Duhet që elementët që erdhën të punojnë e të jenë nën vëzhgim. Në ndeshjen e dytë Broja solli një profil tjetër të lojës, ishim shumë më cilësorë në duelin me suedezët. Silvinjo kishte nxjerrë mësime nga humbja me Kilin dhe ndryshoi stil, dhe e ndryshoi për mirë. Por çdo gjë e shpejtë e ka ndryshimin brenda, por ky ndryshim duhet orientuar. Mjaftoi një Broja në majë të sulmit dhe loja ndryshoi për mirë, stili i të luajturit u duk i pranueshëm. Sepse, varianti i parë, gjë për të cilin nuk them dot se ishte i keq, nuk dha fryte në duelin me Kilin. Pati momente që nuk funksionoi. Unë e përmenda dhe më sipër, Asani e Bajrami lanë për të dëshiruar dhe Kili e eliminoi mesfushën tonë. Tanët s’patën frymëmarrje, pamë një mesfushë të ngadaltë, vështirësi e rritur, shumë pasime të gabuara, topa të humbur në zonën tonë të rrezikut etj. Humbëm përqendrimin dhe Kili me 3-4 pasime bëri gola të thjeshtë. Por çfarë ndodhi? Këto u studiuan për tre ditë dhe pati reflektim. Ndeshja me Kilin për mendimin tim ishte për t’u harruar, kurse ndeshja tjetër kishte një fytyrë tjetër. Loja ndryshoi dhe ndryshoi për mirë, ndaj them që miqësoret ta japin këtë mundësi, që të bësh ndryshime dhe kjo ishte thelbësore për trajnerin me ata elementë që ka në dispozicion.

- Ka ende dy muaj e pak kohë që të nisë Europiani. A mendoni se do të ketë më tej ndryshime në listë, nisur dhe nga ajo çfarë ngjau në këto dy miqësore?

- Janë edhe dy muaj, disa gjëra duhen përmirësuar patjetër. Unë personalisht shoh që ka gjëra për të korrigjuar dhe i mëshoj faktit se mesfusha ka punë për të bërë. Kur sheh Asanin, Bajramin e atë që e quanim motori i Kombëtares deri tani, Ramadani, në paraqitjet e tyre të fundit, krahasuar me atë që kemi parë në eliminatore (ku ishin lojtarë kyç), duhet patjetër që gjërat të shihen mirë e të korrigjohen disa defekte. Në Europian kërkohen lojtarë cilësorë. Broja është një luks për ne dhe unë shpresoj e uroj që të vijë në formën e vet maksimale në Europian. Ai edhe kur nuk shënon e kryen si duhet detyrën e tij, sepse e mban ekipin para, sepse e mban mbërthyer mbrojtjen kundërshtare pasi është lojtar i fuqishëm fizikisht, i shpejtë dhe cilësor. Ai është një futbollist që mund të të çojë nga ferri në parajsë, i ka aftësitë. Unë përmenda kështu disa lojtarë, por kam bindjen se pas këtyre miqësoreve, Silvinjo e ka kristalizuar idenë e tij. Unë mendoj se tani ai çdo gjë e ka të qartë, si për grupin dhe për stilin e lojës. Këto miqësore u humbën por në këtë drejtim vlejtën shumë. Silvinjo është një trajner i kujdesshëm dhe e di çfarë bën. Nga ana tjetër, uroj shumë që Kumbulla të rikuperohet në kohë, sepse është lojtar që bën diferencë. Ismajli ishte i mirë në eliminatore por vjen nga një dëmtim, nuk e dimë si do shkojë më tej. Në mbrojtje në këto dy miqësore ne pamë dy paraqitje që binin në sy. Gjimshiti me Mihajn e Hysajn në krahë të djathtë nuk funksionon aq mirë sa, për krahasim, Gjimshiti me Mitajn në krahun e majtë. Pra njëri krah funksionon, tjetri jo dhe aq, ndaj i del detyrë trajnerit të mendojë për këtë. Në tërësi ekipi në këto dy ndeshje futi ujë, ndaj të ndalojmë dhe të shohim si duhet të veprojmë në vazhdim. Nëse nuk funksionon një skemë, duhet të përgatitemi për tjetrën. Nëse në eliminatore ne kishim një modul, me Kilin tregoi se nuk funksionoi si duhet. Në atë skemë ne kishim vertikalizime të shpejta dhe gola nga distanca, patëm edhe fat sigurisht, por tani nevojiten plane taktike, sepse po shkojmë në një nivel shumë më të lartë, luajmë në Europian dhe në një grup me skuadrat pretendente për trofeun.

Agim Canaj: The friendlies were worth it, Silvinho has now crystallized the

- Mendoj se trajneri reflektoi, pasi me Suedinë ai bëri ndryshime jo të pakta, qoftë në emra, ashtu dhe në skemë...

- Ndaj Suedisë pati ndryshime të dukshme. Edhe Bajramin ai e spostoi në të majtë, Seferi nuk u aktivizua fare, plus ndryshime të tjera. Që të kuptohemi, Silvinjo ua dha shansin lojtarëve. Luajti Manaj, por tregoi se është në ato nivele që ishte dhe më parë. Ai luan në një pozicion si 9-sh fals, në hapësirë të kufizuar. Por ne na duhet lojtar i hapësirave dhe Broja është një 9 i hapësirave në fushë, ndaj unë e shoh të padiskutueshëm në listën e Europianit.

- Pra, ju po thoni që trajneri pas këtyre miqësoreve e ka të qartë tashmë listën me emrat që do të shkojnë në Europian, kështu?

- Po, mendoj se po, me ndonjë pasiguri që vjen nga ndonjë emër që nuk ishte këtë herë për shkak dëmtimi, sikurse ndodh me Uzunin. Kjo pasi ai luan me Granadën e tij në Spanjë, është lojtar titullar dhe i rëndësishëm, por dëmtimi i tij lë pikëpyetje, pasi nga aq sa kam lexuar është një dëmtim goxha i rëndë. Kam shpresë që Daku do të jetë në Europian. E them këtë sepse në fazën eliminatore atij i mjaftoi aktivizimi në 2-3 takime që të krijonte atmosferë dhe kjo i dha bonus. Dua të them që ai është lojtar që krijoi emocion në fushë dhe në tribuna dhe kjo performancë duhet parë si e tillë e me vlerë. Cilësia dhe emocioni i tij mendoj se duhen vlerësuar. Nuk e di si mendon trajneri në këtë moment, sepse Silvinjo është nën presion të madh dhe e ka të vështirë, duhet ta kuptojmë rolin e tij. Por, e theksoj, Daku ka vlerë tjetër për mua, sepse performanca e tij është e tillë që duhej thirrur. Nuk e di pse nuk u ftua këtë herë. Por e mirëkuptoj trajnerin kur thotë se në këto miqësore thirren ata lojtarë që trajneri duhet t’i njohë, pra që nuk i ka njohur më parë. Si shembull tjetër mund të marr edhe Mujën. Por zgjedhja për këta dy lojtarë mund të ketë qenë edhe taktike. Pjesën tjetër trajneri e di, sepse e pa grupin, ndërsa unë flas si specialist, ashtu siç i pashë unë ndeshjet. E përsëris, ka në skuadër disa pika kyçe sikurse janë Asllani, Bajrami, Ramadani e Asani, të cilët në këto miqësore treguan se nuk janë në formën maksimale. Mos harrojmë se në eliminatore ishin frymëzim për ekipin. Kjo gjë duhet parë për këtë grup, por unë gjykoj se trajneri duhet t’i japë zgjidhje edhe krahut të djathtë, sepse çalon dhe trajneri duhet të provojë lojtarë të tjerë.

- Kemi folur për shortin shpesh, është i vështirë padiskutim. Edhe me dorë t’i zgjidhje goglat s’mund të binim në një grup më të vështirë se ky. A mendoni se ka ende vend për të shpresuar që ne do të jemi befasia?

- Për aq kohë sa futbolli luhet 11 kundër 11 ka shpresë. Ne edhe në të shkuarën kemi treguar se dimë të bëjmë ndeshje të mëdha, edhe ndaj rivalëve të tjerë të fortë. Normalisht në 90 minuta, me lojtarë në top-formë, duke parë edhe elementët që kemi, ka ndodhur që kemi bërë befasi. Mos ta lidhim me miqësoret e fundit, humbjen e rëndë me Kilin etj, pasi dihet që në miqësore lojtarët nuk japin maksimumin e tyre, nga frika e dëmtimeve. Por Europiani është mendësi tjetër, është format tjetër. Për shumë futbollistë Europiani është ëndrra e jetës. Unë shpresoj që lojtarët të jenë në 100% të formës së tyre dhe nëse gjërat shkojnë në rrugën e duhur besoj se do të jemi një ekip befasues. Edhe pse humbëm, unë gjykoj se edhe në këto dy miqësoret e fundit ne treguam befasi, kjo skuadër e ka këtë element. Natyrisht që nuk është e lehtë, do të jetë e vështirë, por mos harrojmë Greqinë e Europianit 2004, nga asgjëja fitoi një Europian. Ishte befasi e madhe, sigurisht. Ne të gjithë duam një performancë si asnjëherë tjetër.

- Finally, we must admit that we have an advantage, the fans. In every stadium where the national team plays, this is also thanks to our extensive diaspora, the stadium is full of Albanians. This is a big weapon in our team's favor, isn't it?

- Our fans are amazing, thanks to them we came out on top of the group. This achievement further increased the support, so this was also noticed in the last friendlies. As I said, thanks to her support we won the group in the knockout phase, eliminating Poland and beating the Czech Republic. However, to tell the truth, the last two qualifying matches, those against Moldova and the Faroe Islands, brought me to the conclusion that we still have limits and we should know the limits. This applies especially to the coach. To get what we want we must recognize these limits. But to get what we want and be surprising, we have to go beyond these limits.