BREAKING NEWS

Here are Sali Berisha's connections with Ervis Martinaj, Idajet Beqiri reveals for the first time the sensational detail and shows how "Pandora's Box" will be opened by SPAK and foreign services for crimes, murders, affairs and dirty deals in Albania

Here are Sali Berisha's connections with Ervis Martinaj, Idajet Beqiri
x
BREAKING NEWS

Who is the name "VIP" who is expected to be arrested in SP? Edi Rama paves the way for SPAK for names immersed in affairs, ministers, deputies and mayors are warned that they will not have political support

Who is the name "VIP" who is expected to be arrested in SP? Edi Rama
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha, the biggest enemy of political prisoners, this is how he opposed their release in the 90s and how he zealously defended the sectarian line of the Labor Party

Sali Berisha, the biggest enemy of political prisoners, this is how he opposed
x
BREAKING NEWS

Here is the evidence that the British have in Sali Berisha's file, such as the corruption with Fazli? and the connections with the Hasian crime boss in London alarmed the English, the document reveals

Here is the evidence that the British have in Sali Berisha's file, such as
x
BREAKING NEWS

Expert Fatos Çoçoli gives the latest news for pensioners, from the only way to get a pension for the elderly who do not appear in the registers during the time of agricultural cooperatives, to the new scheme to increase more income for residents and th...

Expert Fatos Çoçoli gives the latest news for pensioners, from the
x
BREAKING NEWS

Two high-ranking officials have cleaned 3.7 million euros in properties, the family members were also included in the scheme, this is how they tried to save some assets, the Financial Intelligence Agency reveals the hard details

Two high-ranking officials have cleaned 3.7 million euros in properties, the
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia explodes the "bomb", Sali Berisha will be released, here are the two people the former prime minister is using to close his dirty deals, how millions of euros are being thrown behind the scenes

Ilir Demalia explodes the "bomb", Sali Berisha will be released, here
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara warns of strong developments: Here is the well-known politician who will be arrested by the SPAK, his connections with the characters of the world of crime that were sunk by the Special Prosecutor's Office and the details of how he cleaned u...

Romeo Kara warns of strong developments: Here is the well-known politician who
x

Shëndeti

Do you suffer from insomnia? Use these herbs and end staying up late

Do you suffer from insomnia? Use these herbs and end staying up late

We have talked "at length" about the consequences of insomnia, but how to ensure a peaceful and uninterrupted sleep? In short, what can you do to fix your sleep problems?

Here are some of the best natural ways to promote healthy sleep, reviewed by health experts.

It is about 5 plants, all of which can be found in Albania, you can pluck them yourself from our fields, hills and mountains. So they are FREE, if you collect them yourself. Or, you can buy them at economical prices at herbal shops, pharmacies, large supermarkets, online, etc.

For years, chamomile has been widely regarded as a sedative and sleep inducer. Chamomile has the best properties that help you sleep better at night.

– Mix 2 to 3 teaspoons of dried chamomile in a glass of hot water. Let it sit for 3 to 5 minutes. Strain and add 1 teaspoon of honey. You can also add some cinnamon powder. Drink this tea while it is still warm 1 hour before going to bed. Do this every dinner.

Lemon balm (MELISA OFFICINALIS) got its name from the Greek word melisohorto – bee plant (bee grass), as bees often go to its flowers to collect nectar. It has been used since the Middle Ages to reduce stress and anxiety and to aid sleep.

In a study done with some healthy volunteers who took lemon balm extract (600 mg), it was observed that they were more calm and alert than those who took a placebo. In general, lemon balm is a safe herb, but some studies have shown that if you take more than you should, you may feel even more anxious.

So, follow the instructions and start with the smallest doses. Melissa is sold as a tea, capsule and extract. It is often combined with calming herbs such as humulus, chamomile and valerian.

Some herbal supplements reduce stress without making you sleepy (like L-Theanine), while others are sedative. Valerian (valeriana officinalis) belongs to the second group because it has sedative components. In fact, the German government has approved it as a treatment for sleep problems. Valeriana has a foul smell, so most people use it as a capsule or extract rather than in tea form. If you want to try it, have it at dinner, not before you go to work!

Valerian contains compounds that can induce sleep and reduce anxiety. These include: valerenic acid isovaleric acid and a variety of antioxidants. Valerian has been rated for interacting with gamma-aminobutyric acid (GABA), a chemical that helps regulate nerve impulses in your brain and nervous system.

Studimet kanë treguar që nivelet e ulëta të këtij acidi GABA kanë lidhje me stresin kronik dhe akut, si dhe me ankthin dhe cilësinë e ulët të gjumit. Acidi Valerenic pengon shkatërrimin e GABA në tru, duke rezultuar në ndjenjën e qetësisë. Kjo ka të njëjtën vlerë si funksionojnë me ilaçet Valium dhe Xanax. Rrënjët Valeriana përmbajnë antioksidantët hesperidin dhe linarin, të cilët kanë veti sedative dhe gjumë të mirë.

Era aromatike e vajit të livandës ka një efekt qetësues në trupin tuaj, që ju ndihmon të flini më mirë. Në fakt, aroma e këndshme e vajit të livandës ka efekte shumë të mira për sistemin nervor. Kjo madje redukton tensionin dhe ankthin dhe ndihmon në krijimin e një atmosfere relaksimi duke nxitur një gjumë të shëndetshëm..

– Vendosni 1 ose 2 pika vaj esencial të livandës në një shami dhe vendoseni pranë jastëkut tuaj gjatë gjumit.

-Përndryshe, shtoni disa pika të vajit të livandës në një vaskë të mbushur me ujë të ngrohtë. Zhytuni në këtë ujë për 20 minuta. Bëjeni këtë të paktën një orë para se të shkoni në shtrat.

– Ju gjithashtu mund të përzieni disa pika të këtij vaj esencial, në 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe të fërkoni fundet e këmbëve, para se të shkoni në shtrat.

Lulja e sahatit është e njohur për vetitë e saj qetësuese. Kjo lule me emrin botanik Passiflora njihet ndryshe si lulja e pasionit. Një nga përdorimet më të zakonshme të çajit ose ekstraktit të lules së sahatit në mjekësi është kundër pagjumësisë. Gjatë studimeve të kohëve të fundit, shkencëtarët kanë arritur në konkluzionin se konsumi i dozave të vogla të çajit të lules së sahatit ofron përfitime tek të rriturit që vuajnë nga pagjumësia.

– Lulen e sahatit mund ta përdorni si tretësirë ose çaj. Zieni në çajnik një gotë me ujë. Merrni një lugë çaji me lule të thatë dhe hidheni në çajnik. Ziejeni për 10 minuta dhe më pas kullojeni. Pijeni sipas dëshirës.

Lulen e sahatit mund ta përfshini edhe në vaskë për të pasur një eksperiencë vërtet qetësuese. Receta e mëposhtme e sugjeruar për çajin e lules së sahatit, do t’ju vijë në ndihmë për gjumë, por edhe kundër stresit, ankthit dhe neurozave të lehta.

Pirja e një gote qumësht të ngrohtë para gjumit patjetër do t’ju ndihmojë të shijoni gjumë të shëndetshëm, pasi ai ka një efekt relaksues në trupin dhe mendjen tuaj.

Vishnjet përmbajnë melatonin, një hormon që ndihmon në rregullimin e ciklit gjumë-zgjim. Pini gjysmë deri në një filxhan lëng vishnje dy herë në ditë. Nëse nuk gjeni dot vishnje, mund të përdorni qershi ose komposto qershie, mundësisht të jenë ato me ngjyrë të kuqe sa më të errët, pra me ngjyrën vishnje.

TRYPTOPHAN: Ushqimet ku gjendet aminoacidi që ju vë në gjumë

Konsumoni ushqime që përmbajnë nivele të larta tryptophan-i, i cili është një aminoacid që ju ndihmon të flini. Ushqimet që kanë tryptophan janë kosi, vezët, djathi, qitro, qumështi, bananet, gjeli i detit, arrat, toni dhe fiqtë. Konsumoni këtë ushqime çdo natë, të paktën 1 orë para se të shkoni për të fjetur.

Consume light foods and complex carbohydrates . Carbohydrates help produce serotonin, which is a sleep-inducing substance.

Also, foods that put you to sleep are a glass of warm milk, a chicken sandwich or a bowl of oatmeal.

A diet that doesn't provide the right amount of magnesium makes you irritable, which can lead to waking up at night. Foods that contain magnesium  are flax seeds, almonds, etc.

Avoid eating large amounts of food or drinking a lot of fluids before going to sleep.  Also stay away from smoking and coffee especially in the evening. / supershendeti.com/