BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Shëndeti

Vuani nga Mungesa e Elektroliteve? Ekspertët ju këshillojnë të konsumoni këto ushqime që do t’iu ndihmojnë me shëndetin tuaj

Vuani nga Mungesa e Elektroliteve? Ekspertët ju këshillojnë

Elektrolitet janë minerale që transportojnë të gjitha rrymat elektrike me vlerë për të gjithë organizmin.

Elektrolitet përbëhen nga disa minerale të njohura siç janë kaliumi, kalçiumi, magnezi, sodiumi e të tjerë.

Në momentin e kontaktit me lëngjet e trupit, elektrolitet janë të domosdoshme për sinjalet nervore, lëvizjen e muskujve dhe ekuilibrat e lëngjeve në trup.

Elektrolitet gjenden në gjak, urinë, inde dhe lëngje të tjera trupore.

Sa herë që njeriu djersin apo urinon, humbet shumë elektrolite.

Në mungesë të elektroliteve, qelizat e trupit thahen ose shpërthejnë, zemra resht së rrahuri, muskujt nuk punojnë dhe truri pushon së dërguari mesazhe të rëndësishëm në organizëm.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për shenjat e mungesës së elektroliteve dhe burimet natyrale të tyre.

Simptomat e prishjes së ekuilibrave të elektroliteve
Kur njeriu nuk merr mjaftueshëm elektrolite gjatë ushqyerjes, ndikimi shtrihet në mbarë organizmin.

Simptomat më të zakonshme të mungesës së elektroliteve në organizëm janë:

Rrahje të shpeshta të zemrës ose të çrregullta;
Lodhje dhe plogështi;
Të përziera ose të vjella;
Diare ose konstipacion;
Kontraktime ose dobësi muskulare;
Ankth dhe acarim;
Dhimbje koke;
Mpirje;
Konfuzion dhe vështirësi në përqendrim;
Pagjumësi;
Etje e madhe.
Nëse ju përjetoni disa prej këtyre simptomave, vizitohuni menjëherë tek një mjek për të përcaktuar nivelin e saktë të elektroliteve.

8 Burimet më të mira natyrale të elektroliteve
Nëse njeriu kryen më pak ose më shumë se 60 minuta aktivitet fizik në ditë, atëherë duhet të sigurohet që të rimëkëmbë nivelin e elektroliteve nëpërmjet pijeve dhe ushqimeve të mëposhtme.

Spinaqi
Spinaqi është një burim i jashtëzakonshëm ushqyesish të nevojshëm siç është proteina dhe fibra.

Spinaqi përmban edhe shumë vitaminë A, C, antioksidantë, magnez, kalium, kalçium, magnez dhe fosfor.

Bananet
Në 100 gramë banana mund të përfitoni 10% kalium, 7% magnez, 2% fosfor dhe 1% kalçium.

Ato janë gjithashtu të pasura me vitaminat C, B6 dhe antioksidantë.

Qumështi me yndyrë të plotë.
Një gotë e vetme me qumësht me 3.25 përqind yndyrë ofron 28% kalçium, 22% fosfor, 10% kalium, 6% magnez dhe 4% sodium.

Lëngu i freskët i portokallit
Një gotë me lëng të freskët portokalli plotëson 207% të dozës ditore të vitaminës C.

Lëngu i portokallit ofron 14% kalium, 7% magnez, 3% kalçium dhe 4% fosfor.

Kripa
Njeriu nuk duhet të konsumojë më shumë se një lugë çaji kripë në ditë.

Megjithatë kripa e bardhë ofron dy elektrolite të rëndësishme siç është sodiumi dhe kripa minerale.

Burime të tjera të elektroliteve janë ullinjtë, domatet dhe drithërat.