BREAKING NEWS

Aksidenti në Tiranë, policia del me reagimin zyrtar

Aksidenti në Tiranë, policia del me reagimin zyrtar
x
BREAKING NEWS

Aksident në Tiranë, përmbyset autobusi plot me pasagjerë

Aksident në Tiranë, përmbyset autobusi plot me pasagjerë
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 Majit/ Ja kush janë kandidatët e PD-së në 17 Bashki (EMRAT)

Zgjedhjet e 14 Majit/ Ja kush janë kandidatët e PD-së në 17
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Ngjela tregon se çfarë do t'a 'shpëtonte' PD-në nga humbja dhe reagon ashpër: Alibeaj i paaftë, nuk di të punoj!

Zgjedhjet e 14 majit/ Ngjela tregon se çfarë do t'a
x
BREAKING NEWS

Përfshihet në flakë një makinë, tymi i zi mbulon zonën

Përfshihet në flakë një makinë, tymi i zi mbulon
x
BREAKING NEWS

Marrëveshja me Serbinë/ Kurti takim me Nikollën në Kuvend, zbardhet diskutimi

Marrëveshja me Serbinë/ Kurti takim me Nikollën në Kuvend,
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Gjendet i pajetë një person, dalin detajet e para

E rëndë/ Gjendet i pajetë një person, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

U përfshin në dhunë fizike, Drejtori i Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë merr vendimin për tre punonjësit

U përfshin në dhunë fizike, Drejtori i Drejtorisë Vendore
x

Shëndeti

Testi 30 sekondësh që tregon se sa e shëndetshme është zemra juaj

Testi 30 sekondësh që tregon se sa e shëndetshme është

1. Nëse gishtat janë të zbehtë, keni probleme me qarkullimin e gjakut në trup dhe niveli i oksigjenit në gjak është i ulët.

2. Nëse gishtat janë të kuq, kjo është një shenjë e mirë sepse tregojnë  se zemra dhe qarkullimi i gjakut janë të shëndetshëm.

Për shkak se gjaku transporton oksigjen dhe lëndë ushqyese në të gjitha pjesët e tjera të trupit, funksionimi i dobët i sistemit të qarkullimit të gjakut mund të shkaktojë shumë probleme shëndetësore, madje edhe probleme me zemrën.

Si të përmirësohet qarkullimi?

Gjëja e parë që mund të bëni për të përmirësuar qarkullimin është të ndryshoni stilin e jetës tuaj. Mundohuni të zëvendësoni zakonet e këqija të jetës me ato të shëndetshme. Hiqni dorë nga alkooli, kafeja, duhani, ushqimet e pasura me sheqerna dhe yndyrna të këqija.

Humbja e peshës, nëse jeni obezë, mund të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit. Aktivitet fizik i rregullt dhe i moderuar gjithashtu. Kolesteroli i mirë (HDL) është i njohur për mbrojtjen e mureve të enëve të gjakut.

Një tjetër faktor që çon në qarkullim të dobët, veçanërisht në këmbë, është qëndrimi ulur gjatë, gjë që është karakteristikë e punëve moderne. Mundohuni të ngriheni sa më shpesh të jetë e mundur.