BREAKING NEWS

Meta në panik nga rihetimi i bllokut 700 mijë eurosh, flet për videon me Priftin dhe zbulon pasurinë e Monika Kryemadhit: Ka një pronë bashkë me familjen e saj, me ata sigurojmë të ardhura për të shkolluar fëmijët jashtë shtetit

Meta në panik nga rihetimi i bllokut 700 mijë eurosh, flet për
x
BREAKING NEWS

"Mos e humbisni", Artan Hoxha nxjerr prapaskenat brenda studios ku Ilir Meta po jep intervistë: Presidenti rrëfeu se kush janë dy politikanët që vranë protestuesit në 21 janar! Erla Mëhilli po e informon...

"Mos e humbisni", Artan Hoxha nxjerr prapaskenat brenda studios ku
x
BREAKING NEWS

"Më erdhi lajmi nga jashtë", Presidenti Ilir Meta: Ju tregoj kush i vrau protestuesit më 21 janar

"Më erdhi lajmi nga jashtë", Presidenti Ilir Meta: Ju tregoj
x
BREAKING NEWS

Çfarë i ka ndodhur Ilir Metës? Presidenti shfaqet i nxirë në emision (PAMJET)

Çfarë i ka ndodhur Ilir Metës? Presidenti shfaqet i nxirë
x
BREAKING NEWS

Dëshmia e fortë nga SHBA: Ky biznesmen është një mafioz i lindur i Napolit! Ja çfarë i dha Sali Berisha

Dëshmia e fortë nga SHBA: Ky biznesmen është një mafioz
x
BREAKING NEWS

Bashës i ndodh e papritura, futet menjëherë te një nga baret e Korçës, ja çfarë ndodhi kur po lëvizte në këmbë në pedonalen e qytetit

Bashës i ndodh e papritura, futet menjëherë te një nga baret
x
BREAKING NEWS

KUJDES! Paralajmërojnë meteorologët: Ja çfarë do të ndodhë me motin më 1 Shkurt

KUJDES! Paralajmërojnë meteorologët: Ja çfarë do
x
BREAKING NEWS

"Duhet të largohesh nga PD! Si i fitove ti 32 mln euro?", drejtuesi demokrat në Fier i jep përgjigjen e fortë Berishës: Ish-politikani i korruptuar vetëm vjell vrer sepse ka inat se...

"Duhet të largohesh nga PD! Si i fitove ti 32 mln euro?",
x

Shëndeti

Të shijshme dhe të shëndetshme! Ja arsyet pse duhet të hani mandarina çdo ditë

Të shijshme dhe të shëndetshme! Ja  arsyet pse duhet të hani

Jemi në sezonin e mandarinave. Këtë frut mund ta gjeni kudo, në dyqane, markete. Ato mund të hahe pas buke, por edhe gjatë ditës, madje mund të merren lehtësisht në çantë, ose kur jemi në punë. Përveç faktit që janë shumë të shijshme, mandarinat janë edhe shumë të shëndetshme!

-Është e pasur me vitamin dhe lëndë ushqyese

Mandarinat janë një burim bazë i vitaminës C. Në fakt, 1 mandarinë mesatare na siguron 26% të sasisë së rekomanduar ditore të kësaj vitamine. Në të njëjtën kohë, ato janë një burim i rëndësishëm i vitaminave A dhe B, ndërsa përmbajnë një sasi të konsiderueshme të kaliumit, tiaminës dhe acidit folik.

-Të pasura me anti-oksidantë

Mandarinat përmbajnë një sasi të konsiderueshme flavonoidësh dhe vitaminë C, të cilat janë antioksidantë dhe mbrojnë organizmin nga inflamacionet kronike dhe për pasojë nga sëmundjet e rënda, si kanceri, duke pasur edhe veti të dobishme në funksionimin e duhur të trurit.

Mbron sistemin imunitar

Për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës c këto fruta të lëngshme mbrojnë sistemin tonë imunitar dhe janë një mburojë kundër ftohjes së zakonshme, por edhe kundër infeksioneve në përgjithësi.
Në të njëjtën kohë, substancat që gjenden në lëvozhgat e mandarinës dhe mbeten në duart tona kur e pastrojmë, mbrojnë trupin kundër ashpërsisë së reaksioneve alergjike.