BREAKING NEWS

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i pajetë në malin e Moravës, dyshimet e para

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i
x
BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x

Shëndeti

Pija që bën mrekulli për mushkëritë

Pija që bën mrekulli për mushkëritë

Hirra e dhisë është një burim leucine, një aminoacid i vlefshëm për rritjen dhe riparimin e muskujve.

Hirra është lëngu që mbetet pas procesit të gjizës së qumështit. Përkatësisht, kjo procedurë e ndan qumështin në një substancë të ngurtë (gjizë) dhe një substancë të lëngshme (hirrë). Hirra e dhisë, në formën e saj bazë ose në formën e një suplementi, është kthyer në një ushqim të domosdoshëm për njerëzit që ndjekin një mënyrë jetese të shëndetshme.

Studime të shumta kanë konfirmuar se hirra e dhisë ndihmon për të humbur peshë, përmirëson tretjen, forcon kockat dhe rekomandohet gjithashtu për njerëzit me diabet të tipit 2.

Mund të konsumohet edhe nga persona me alergji, përfshirë fëmijët. Fëmijët e vegjël janë shpesh alergjikë ose jo tolerantë ndaj qumështit të lopës për shkak të pranisë së proteinës kazeinë. Ndryshe nga qumështi i lopës, qumështi i dhisë përmban një sasi minimale të kësaj proteine, kështu që shumica e njerëzve janë tolerantë ndaj qumështit të dhisë.

Sa duhet të pini hirrë dhie?

Sasia optimale ditore është gjysmë litri dhe më efektive është nëse e pini në mëngjes, me stomakun bosh. Rekomandohet për atletët dhe njerëzit që ushtrojnë rregullisht pas stërvitjes.

Duhet theksuar se personat që kanë probleme me veshkat nuk duhet ta teprojnë me hirrën e dhisë për shkak të përmbajtjes së lartë të proteinave.

Hirra e dhisë është përdorur në mjekësinë popullore prej shekujsh. Hipokrati e këshilloi atë të forconte imunitetin e saj dhe kundër lodhjes. Sot, konsumimi i hirrës së dhisë rekomandohet për personat me gjendje të ndryshme shëndetësore, si sëmundjet e mëlçisë, por është e rëndësishme të theksohet se ky ushqim nuk garanton shërim, por mund të ketë një efekt të dobishëm në shërim.

Hirrë dhie për mushkëritë

Marrja e hirrës së dhisë si një shtesë diete për gjashtë javë mund të eliminojë problemet e frymëmarrjes. Ajo ndihmon në pastrimin e mushkërive, por nuk është mjaft efektive për të kuruar sëmundjet e mushkërive.

Hirrë dhie për mëlçi

Personave me mëlçi të yndyrshme u rekomandohet të pinë dy gota hirrë dhie në mëngjes. Natyrisht, kjo nuk do ta zgjidhë problemin vetvetiu, prandaj është e nevojshme të ndryshohet mënyra e të ushqyerit – të eliminohen produktet e përpunuara dhe ushqimet e yndyrshme dhe të rritet marrja e proteinave. Hirra e dhisë nuk duhet të pihet për më shumë se dy javë.