BREAKING NEWS

Kush janë 10 kandidatët që mbeten në garë për fitimin e “Topit të Artë” (Lista)

Kush janë 10 kandidatët që mbeten në garë për
x
BREAKING NEWS

U qëllua me plumb pas shpine, ndërron jetë ish-deputeti, Pashko Ujka

U qëllua me plumb pas shpine, ndërron jetë ish-deputeti, Pashko
x
BREAKING NEWS

Pashko Ujka në gjendje të rëndë, familjarët e tij kërkojnë gjak

Pashko Ujka në gjendje të rëndë, familjarët e tij
x
BREAKING NEWS

Plas arma në Shkodër, plagoset ish-kryetari i Komunës së Velipojës

Plas arma në Shkodër, plagoset ish-kryetari i Komunës së
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela flet me emra, paralajmëron arrestime “bombë” në nivele shumë të larta të politikës shqiptare: Goditja që do të marrë Sali Berisha së shpejti...

Spartak Ngjela flet me emra, paralajmëron arrestime
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të pazareve, nuk kanë çfarë humbin dhe duan kreun e opozitës, pas 11 dhjetorit rrezikohet përplasje

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e papritur: Në varreza me...

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e
x
BREAKING NEWS

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40 për qind e buxhetit shkonte në xhepin e tij, paratë i transportonte me çanta

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40
x

Shëndeti

Pesë ushqimet që nuk kanë më shumë se 100 kalori, janë super dietike     

Pesë ushqimet që nuk kanë më shumë se 100 kalori,

Zakonisht kërkojmë ushqime të vogla që do të na mashtrojnë urinë, por në shumicën e rasteve vaktet e vogla janë gjithashtu bomba kalori.

Ne kemi gjetur dhe ju rekomandojmë pesë ushqime të shijshme të shëndetshme me pak kalori që mund t’i hani pa frikë gjatë ditës.

1.Sandwich i përbërë me mollë me gjalpë arra

Prisni 2 feta të një molle, lyeni me 1 lugë çaji gjalpë arra (p.sh. gjalpë bajamesh, gjalpë kikiriku etj.) dhe më pas bashkojini së bashku! Ky sanduiç kombinon shijen e ëmbël dhe të shijshme me proteina, fibra dhe lëndë ushqyese të tjera të vlefshme, duke rritur ngopjen.

Drithëra
Është një zgjedhje e shijshme, ushqyese dhe e kënaqshme. Zgjidhni një shufër drithërash me më pak se 100 kalori, e cila është e pasur me fibra dhe vitamina B. Nëse, në fakt, po përpiqeni të kontrolloni peshën tuaj, tani mund të gjeni shufra drithërash me pak kalori (rreth 75 kalori për bar), të cilat janë gjithashtu të ulëta në yndyrë dhe sheqer.

Kos me mjaltë dhe drithëra
Përzieni 1 filxhan kos me pak yndyrë me 1 lugë gjelle. mjaltë dhe shtypur në sipërfaqen e tij disa theka me drithëra integrale. Është një snack i ëmbël me vlera të larta ushqyese, i pasur me proteina dhe fibra.

Kokoshka të bëra vetë
Ky është një vakt mbushës me pak kalori, i pasur me fibra, të cilin mund ta përgatisni në shtëpi në vetëm pak minuta, duke përcaktuar përmbajtjen e yndyrës dhe kripës. Shtoni pak vaj ulliri, në vend të kripës shtoni një erëz si paprika dhe nëse dëshironi të rrisni përmbajtjen e proteinave për më shumë ngopje shtoni pak djathë me pak yndyrë.

Tost integral me të bardhë veze dhe avokado
Në një tost integral shpërndani pak avokado të cilën e keni shkrirë me pirun dhe shtoni një të bardhë veze të prerë në feta. Ky është një rostiçeri i shpejtë i pasur me proteina, fibra dhe yndyrna të mira. Thjesht duhet ta provoni!