BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu tells when the Albanian opposition will unite: PD today is at its weakest point in 32 years

Kreshnik Spahiu tells when the Albanian opposition will unite: PD today is at
x
BREAKING NEWS

The accident in Tirana, the police come out with the official reaction

The accident in Tirana, the police come out with the official reaction
x
BREAKING NEWS

Accident in Tirana, the bus full of passengers overturned

Accident in Tirana, the bus full of passengers overturned
x
BREAKING NEWS

May 14 elections/ Here are the DP candidates in 17 municipalities (NAMES)

May 14 elections/ Here are the DP candidates in 17 municipalities (NAMES)
x
BREAKING NEWS

May 14 elections/ Ngjela shows what would 'save' the DP from defeat and reacts harshly: Alibeaj is incompetent, they don't know how to work

May 14 elections/ Ngjela shows what would 'save' the DP from defeat
x
BREAKING NEWS

A car is engulfed in flames, black smoke covers the area

A car is engulfed in flames, black smoke covers the area
x
BREAKING NEWS

The agreement with Serbia/ Kurti meeting with Nikola in the Assembly, the discussion becomes clear

The agreement with Serbia/ Kurti meeting with Nikola in the Assembly, the
x
BREAKING NEWS

Serious/ A person is found dead, the first details emerge

Serious/ A person is found dead, the first details emerge
x

Shëndeti

Prevents cancer, lowers blood sugar, helps bone health, reduces hypertension/ This is the superfood that works miracles in the body, you will be surprised by the result

Prevents cancer, lowers blood sugar, helps bone health, reduces hypertension/

Spinach is linked to numerous health benefits that improve vision, prevent cancer and regulate blood sugar. This is the main reason why this leafy green is considered a superfood. Here are some health benefits of spinach that you should know.

Prevents Cancer
Spinach is a high source of zeaxanthin and carotenoids that can scavenge free radicals in your body. These free radicals make your body prone to many diseases, including cancer, and as a result, spinach prevents it. So all you have to do is consume spinach and protect yourself from stomach cancer, mouth cancer and esophageal cancer.

Lowers blood sugar
Spinach is said to have a high potassium content, which is often recommended for people suffering from high blood pressure. Potassium reduces the effects of sodium on the body.

Helps bone health
Spinach contains vitamin K, which helps in good bone health, and this means that consuming enough of the vitamin can be good for your health. It also increases your body's absorption of calcium. Spinach contains 250 milligrams of calcium per cup, which is essential for your bones and teeth. Calcium is a strengthening substance for your bones and keeps your bones healthy.

Helps in weight loss
If you plan to lose weight, it is recommended to include spinach in your weight loss diet and it will do you good. Spinach leaves help in weight loss and are low in calories. The high fiber content also aids in good digestion, regulates low blood sugar and prevents constipation. It is enough to consume spinach once a day and it will be very good for your health. Spinach gives a feeling of satiety and reduces your appetite.

I bën mirë syve
Antioksidantët që gjenden në spinaq janë luteina dhe zeaxanthin, të cilat ndihmojnë në ruajtjen e shikimit. Gjithashtu i mbron nga katarakti, degjenerimi makular i lidhur me moshën dhe probleme të tjera të syve. Vitamina A që gjendet në spinaq ndihmon në mirëmbajtjen e mukozës, e cila është thelbësore për shikimin normal.

Redukton hipertensionin
Hipertensioni, i njohur gjithashtu si presioni i lartë i gjakut, është përgjegjës për shkaktimin e shumë sëmundjeve të zemrës, sëmundjeve të veshkave dhe goditjes në tru. Pra, konsumimi i këtij superushqimi mund të parandalojë të gjitha këto rreziqe dhe t’ju mbajë të shëndetshëm. Konsumimi i tij të paktën një herë në ditë mund të zvogëlojë ankthin dhe stresin dhe të ndihmojë të mbani mendjen tuaj të qetë. Spinaqi përmban vitaminë C, e cila ndihmon në uljen e hipertensionit.

Ka funksion anti-inflamator
Ky superushqim përmban neoksantinë dhe violaksantinë, dy veti anti-inflamatore që rregullojnë inflamacionin. Burimi i tij i lartë i vetive anti-inflamatore mund t’ju ndihmojë të parandaloni osteoporozën, migrenën, astmën, artritin dhe dhimbjet e kokës. Pra, sigurohuni që të përfshini këtë perime jeshile të shëndetshme në dietën tuaj të rregullt dhe të korrni përfitimet e saj.

Relakson trupin tuaj
Spinaqi e mban mendjen tuaj të freskët në mënyrë që të mos stresoheni. Burimi i lartë i zinkut dhe magnezit do t’ju ndihmojë të flini mirë gjatë natës, dhe gjumi i mirë mund t’ju ndihmojë me të gjitha sëmundjet tuaja mendore. Kjo do t’ju ndihmojë të mbani trupin tuaj të relaksuar dhe sytë tuaj të pushojnë. Prandaj, konsumimi i spinaqit të paktën një herë në ditë mund të jetë padyshim i mirë për shëndetin tuaj.

E mban trurin tuaj të funksionojë normalisht
Kjo jeshile me gjethe ndihmon trurin tuaj të funksionojë siç duhet, veçanërisht në pleqëri. Prandaj, konsumimi i kësaj jeshile me gjethe në baza ditore do ta mbajë trurin tuaj aktiv dhe do t’ju bëjë të mendoni me mençuri. Përmbajtja e vitaminës K ndihmon në sistemin nervor të shëndetshëm dhe ndihmon sjelljen normale.

Rrit imunitetin tuaj
Përmbajtja e vitaminës A në spinaq thuhet se forcon frymëmarrjen, zorrët dhe mukozat. Pra, gjithçka që duhet të bëni është të konsumoni çdo ditë një tas me spinaq dhe të qëndroni të shëndetshëm. Ju jep energji dhe ju mban aktiv gjatë gjithë ditës.

Parandalon sulmet në zemër dhe aterosklerozën
Me kalimin e viteve, yndyra e tepërt ruhet në arteriet tuaja dhe kjo çon në trashje të arterieve njerëzore, duke rezultuar në goditje në tru dhe aterosklerozë. Megjithatë, venat kanë tendencë të ngurtësohen me kalimin e viteve dhe për të parandaluar që kjo të ndodhë, duhet të konsumoni spinaq për ta parandaluar atë. Kjo është për shkak të një substance të quajtur luteinë, e cila është përgjegjëse për parandalimin e trashjes së arterieve. Kjo substancë gjithashtu parandalon rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës.

Parandalon aneminë
Spinaqi ka një përmbajtje të lartë hekuri, i cili mund t’ju mbrojë nga rreziqet e zhvillimit të anemisë. Hekuri është gjithashtu i mirë për gratë me menstruacione, fëmijët dhe të rriturit. Hekuri rrit energjinë në trupin e njeriut dhe gjithashtu ndihmon në transportimin e oksigjenit në të gjitha qelizat e trupit.

Lëkurë me shkëlqim
Lëkura juaj është zona më e madhe dhe më e ndjeshme e trupit tuaj dhe nëse jeni duke kërkuar për një lëkurë me shkëlqim, atëherë duhet të provoni të konsumoni spinaq. Megjithatë, lëkura jonë ka nevojë për lëndë ushqyese dhe minerale thelbësore për ta mbajtur atë të shëndetshme, dhe si rezultat, kjo perime me gjethe jeshile është doza e duhur nga e cila mund të përfitojë lëkura tuaj. Disa nga lëndët ushqyese jetike që përmban spinaqi janë vitamina A, vitamina C, vitamina E dhe vitamina K, e cila luan një rol të rëndësishëm në lëkurë të shëndetshme.

Prevents Acne
Acne is a skin condition that can reduce your confidence in public and can also damage your skin and leave scars on it that can be permanent. If you have acne, try eating some spinach and it will ease inflammation in your skin and reduce acne. You can also prepare a face mask by making some spinach paste and adding some water. After this is done, you should apply it on your face and wait 20 minutes. This will reduce inflammation in your skin and remove acne-causing impurities and excess oil.