BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Shëndeti

“Pajisjet që përdoren për tharjen e xhelit të thonjve shkaktojnë kancer”/ Mjeku ngre alarmin: Vret qelizat e lëkurës

“Pajisjet që përdoren për tharjen e xhelit të thonjve

Shumë vajza dhe gra ia besojnë kurimin e thonjve salloneve estetike. Një shërbim ky që praktikohet çdo muaj, por sipas ekspertëve ka edhe anë të errëta të medaljes.

Së fundmi mjekët po ngrenë shqetësimin se pajisja e cila than xhelin në thua, lëshon rreze të dëmshme ultraviolet, të cilat mund të shkaktojnë deri në kancer të lëkurës. Duke folur për “Shqipëria LIVE”, mjeku Mario Ademi nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës tregoi se sipas studimit, drita e pajisjeve që përdoret për thonjtë, vret qelizat që ndodhen në lëkurën tonë.

 “Duhet të merret seriozisht, sepse ka një lidhje midis dëmit të qelizave dhe dritës ultraviolet që ndodhet tek këto pajisje. Drita e këtyre pajisjeve dëmton qelizat e lëkurës. Shumë këto pajisje e kanë nalizuar duke zbulaur se drita e këtyre produkteve është 4 herë më e fortë se rrezet e diellit. Shumë do thonë se ne sërish dalim në diell, por gjithsesi ne mbrohemi me krem dielli siç sugjerojnë mjekët.Studimi ka treguar që kur përdoret kjo makineri për një perudhë 20 minutash vret 20% të qelizave. Dhe mendoni që pajisjet që janë përdorur në studim janë me fuqi më të ulët se sa ato që përdoren në sallone.

Mund ta parandaloni duke përdorur krem dielli me SPF nga 30 e lart. Po ashtu janë dhe disa dorashka që janë anti-dritës Ultraviolet dhe që mbron duart. Në fakt drita të dëmton edhe cilësinë e lëkurës, shkakton plakje etj.”- deklaroi ai.