BREAKING NEWS

Meta në panik nga rihetimi i bllokut 700 mijë eurosh, flet për videon me Priftin dhe zbulon pasurinë e Monika Kryemadhit: Ka një pronë bashkë me familjen e saj, me ata sigurojmë të ardhura për të shkolluar fëmijët jashtë shtetit

Meta në panik nga rihetimi i bllokut 700 mijë eurosh, flet për
x
BREAKING NEWS

"Mos e humbisni", Artan Hoxha nxjerr prapaskenat brenda studios ku Ilir Meta po jep intervistë: Presidenti rrëfeu se kush janë dy politikanët që vranë protestuesit në 21 janar! Erla Mëhilli po e informon...

"Mos e humbisni", Artan Hoxha nxjerr prapaskenat brenda studios ku
x
BREAKING NEWS

"Më erdhi lajmi nga jashtë", Presidenti Ilir Meta: Ju tregoj kush i vrau protestuesit më 21 janar

"Më erdhi lajmi nga jashtë", Presidenti Ilir Meta: Ju tregoj
x
BREAKING NEWS

Çfarë i ka ndodhur Ilir Metës? Presidenti shfaqet i nxirë në emision (PAMJET)

Çfarë i ka ndodhur Ilir Metës? Presidenti shfaqet i nxirë
x
BREAKING NEWS

Dëshmia e fortë nga SHBA: Ky biznesmen është një mafioz i lindur i Napolit! Ja çfarë i dha Sali Berisha

Dëshmia e fortë nga SHBA: Ky biznesmen është një mafioz
x
BREAKING NEWS

Bashës i ndodh e papritura, futet menjëherë te një nga baret e Korçës, ja çfarë ndodhi kur po lëvizte në këmbë në pedonalen e qytetit

Bashës i ndodh e papritura, futet menjëherë te një nga baret
x
BREAKING NEWS

KUJDES! Paralajmërojnë meteorologët: Ja çfarë do të ndodhë me motin më 1 Shkurt

KUJDES! Paralajmërojnë meteorologët: Ja çfarë do
x
BREAKING NEWS

"Duhet të largohesh nga PD! Si i fitove ti 32 mln euro?", drejtuesi demokrat në Fier i jep përgjigjen e fortë Berishës: Ish-politikani i korruptuar vetëm vjell vrer sepse ka inat se...

"Duhet të largohesh nga PD! Si i fitove ti 32 mln euro?",
x

Shëndeti

Lufton gripin dhe virozat e stinës, mësoni si të përgatisni supën që bën mrekullinë për shëndetin (RECETA)

Lufton gripin dhe virozat e stinës, mësoni si të përgatisni

Kemi hyrë zyrtarisht në stinën e virozave të cilat po sëmurin gjithnjë e më shumë njerëz.

Në këtë stinë, sistemi imunitar i njeriut është më i brishtë për të luftuar plotësisht gripin dhe të ftohurën.

Mënyra më e mirë për t’i ardhur në ndihmë organizmit dhe imunitetit është që të ushqehemi shëndetshëm me fruta, perime e drithëra.

Një nga ushqimet më të mira, për të cilin ekspertët bien njëzëri dakord, është supa me mish pule dhe perime.

Kjo supë jo vetëm e hidraton organizmin por edhe e ushqen me vitamina, minerale dhe antioksidantë që janë kaq të nevojshëm në këtë periudhë,

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni një recetë të supës anti-grip e cila do ju ngrohë shpirtin e trupin.

Supa Me Perime Dhe Mish Pule Kundër Gripit

Përbërësit:

1 lugë gjelle vaj ulliri

1 qepë e grirë hollë,

1 presh i prerë hollë dhe i larë

2 karrota të qëruara dhe të prera në copa të vogla,

2 kërcenj selinoje të prerë hollë,

1 lugë gjelle xhenxhefil të grirë

1 thelbi hudhër të shtypur

1 lugë çaji shafran Indie

2 koncentrate pule

Gjysëm filxhani kuskus

500 gramë fileto pule

Gjysëm filxhan çaji majdanoz të grirë

2 lugë gjelle lëng limoni

Përgatitja:

Vendoseni tenxheren në zjarr dhe më pas hidhni pak vaj ulliri.

Kur të jetë ngrohur, shtoni qepët dhe preshin.

Kavërdisini për rreth 6 minuta në zjarr të ulët duke i përzier herë pas here.

Më pas, shtoni karrotat, selinonë, xhenxhefilin, hudhrën dhe shafranin.

Kavërdisini për dy minuta të tjera dhe shtoni kuskusin.

Shtoni koncentratin e pulës, dy litra ujë të ngrohtë dhe mishin e pulës.

Mbylleni kapakun dhe lërini të ziejnë për 15 minuta.

Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe më pas mishin e pulës.

Lëreni të ftohet pak dhe më pas copëtojeni me duar.

Hidhini copat e imëta të mishit të pulës në tenxhere dhe lëreni supën të valojë për 2 deri në 3 minuta.

Më pas shtoni majdanozin, lëngun e limonit, kripën dhe piperin dhe servireni./AgroWeb.org