BREAKING NEWS

Detaje të reja nga ngjarja në Përmet/ Pushimet kthehen në tragjedi, 24-vjeçari vrau nënën 4 ditë pasi u rikthyen në Shqipëri

Detaje të reja nga ngjarja në Përmet/ Pushimet kthehen në
x
BREAKING NEWS

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes
x
BREAKING NEWS

Shtëpia e Bardhë përshëndet Albin Kurtin për zgjidhjen e konfliktit dhe i kërkojnë Vuçiçit të ulë tensionet

Shtëpia e Bardhë përshëndet Albin Kurtin për zgjidhjen
x
BREAKING NEWS

Udhëtimi sekret i shefit të CIA-s në Kinë, çfarë misteri fsheh vizita e tij?

Udhëtimi sekret i shefit të CIA-s në Kinë,
x
BREAKING NEWS

Tronditëse në Përmet, 24-vjeçari vret nënën e tij

Tronditëse në Përmet, 24-vjeçari vret nënën e
x
BREAKING NEWS

Shmanget konflikti i shekullit, tension në ngushticën e Tajvanit, kinezët provokojnë amerikanët

Shmanget konflikti i shekullit, tension në ngushticën e Tajvanit,
x
BREAKING NEWS

Joe Biden nënshkruan marrëveshjen e borxhit, SHBA shmang falimentimin

Joe Biden nënshkruan marrëveshjen e borxhit, SHBA shmang falimentimin
x
BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar
x

Shëndeti

Kushdo që vuan nga presioni i ulët i gjakut është i rrezikuar nga hipertensioni

Kushdo që vuan nga presioni i ulët i gjakut është i

Sigurohuni që të bëni një analizë gjaku, njëra është shenjë paralajmëruese

Sa presioni i ulët mund të kthehet në tension të lartë dhe çfarë duhet t’i kushtoni vëmendje.

Nëse vuani nga tensioni i ulët kronik, edhe nëse pini terapi për ta mbajtur atë brenda kufijve normalë, duhet t’i kushtoni vëmendje disa parametrave që tregojnë një rrezik tjetër – hipertensionin!

Po, hipotensioni (presioni i ulët i gjakut) mund të kthehet në mënyrë të padukshme në hipertension dhe duke adoptuar disa zakone mund të zbuloni në kohë rrezikun e këtij problemi.

Për të monitoruar këtë proces, nuk është e nevojshme vetëm të matet rregullisht presioni, por edhe të bëhen teste të caktuara.

Një test gjaku do të tregojë nivelin e kolesterolit dhe sasinë e natriumit në gjakun tuaj. Ja çfarë do të thotë:

Kolesteroli i lartë kontribuon në formimin e pllakave aterosklerotike, të cilat “mbysin” enët e gjakut, tashmë të dëmtuara nga presioni i tepërt, duke i ngushtuar edhe më shumë.

Nëse natriumi është më i lartë se normalja, atëherë ka probleme me veshkat. Për rrjedhojë, kripërat dhe uji mbahen në trup, duke rritur vëllimin e gjakut, gjë që çon në një rritje të presionit të gjakut.

Me ndihmën e analizave të gjakut, mund të zbuloni në kohë rrezikun e zhvillimit të hipertensionit, edhe nëse keni vazhdimisht presion të ulët të gjakut.

Çfarë e shkakton hipertensionin?

Shkaku i hipertensionit është acarimi i qendrës vazomotore, e cila është përgjegjëse për ngushtimin dhe relaksimin e mureve të enëve të gjakut. Faktorët e mëposhtëm mund të ndikojnë në zhvillimin e tij:

? gjenetika, në shumicën e rasteve kjo sëmundje është e trashëgueshme;
? sforcimi i fortë nervor (psikologjik);
? zakonet e këqija;
? arteroskleroza;
? marrja e tepërt e ushqimeve të yndyrshme, kripës;
? pesha e tepërt;
? prania e sëmundjeve që kanë si simptomë hipotensionin arterial.