BREAKING NEWS

Kush janë 10 kandidatët që mbeten në garë për fitimin e “Topit të Artë” (Lista)

Kush janë 10 kandidatët që mbeten në garë për
x
BREAKING NEWS

U qëllua me plumb pas shpine, ndërron jetë ish-deputeti, Pashko Ujka

U qëllua me plumb pas shpine, ndërron jetë ish-deputeti, Pashko
x
BREAKING NEWS

Pashko Ujka në gjendje të rëndë, familjarët e tij kërkojnë gjak

Pashko Ujka në gjendje të rëndë, familjarët e tij
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela flet me emra, paralajmëron arrestime “bombë” në nivele shumë të larta të politikës shqiptare: Goditja që do të marrë Sali Berisha së shpejti...

Spartak Ngjela flet me emra, paralajmëron arrestime
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të pazareve, nuk kanë çfarë humbin dhe duan kreun e opozitës, pas 11 dhjetorit rrezikohet përplasje

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e papritur: Në varreza me...

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e
x
BREAKING NEWS

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40 për qind e buxhetit shkonte në xhepin e tij, paratë i transportonte me çanta

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike nga përfundimi i projektit gjigant: Do të bëhet një korridor lidhës i rëndësishëm Lindje-Perëndim

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike
x

Shëndeti

KUJDES! Shkencëtarët bëjnë zbulimin tronditës: Nëse konsumoni shpesh këtë ushqim, hiqni dorë! Shkakton kancerin në 90% të rasteve

KUJDES! Shkencëtarët bëjnë zbulimin tronditës:

Një studim i fundit ka zbuluar se kur acidi palmitik plotësohej në dietën e minjve, kanceri i gojës dhe i lëkurës kishin më shumë gjasa të përhapeshin.

Acidi palmitik ose vaji i palmës ka mbetur një substancë e diskutueshme, megjithatë ky studim i fundit hedh dritë se si mund të jetë një nga shkaqet kryesore për rritjen e diagnozës së kancerit të parë kohët e fundit.

Një studim i fundit i publikuar në revistën Nature ka bërë një zbulim tronditës që lidh yndyrën në dietë dhe përhapjen e kancerit.

Studimi, i financuar pjesërisht nga organizata në Mbretërinë e Bashkuar, Worldwide Cancer Research, zbuloi se acidi palmitik ndryshon gjenomën e kancerit. Kjo nga ana tjetër rrit ndjeshëm gjasat që ky kancer të përhapet, shkruan Express.co.uk.

Zbulimi i ka lënë studiuesit të përpiqen për një terapi të re për të ndihmuar në ndërprerjen e këtij procesi me shpresën se mund të ndalojë përhapjen e kancerit në një kohë kur diagnozat janë rritur me ritme alarmante.

Metastaza – ose përhapja – e kancerit mbetet shkaku kryesor i vdekjes në pacientët me kancer dhe shumica dërrmuese e njerëzve me kancer metastatik mund të trajtohen vetëm, por jo të shërohen. Siç e dinë shumica, ushqimi mund të ketë një ndikim të madh në kancer me acidet yndyrore që janë blloqet ndërtuese të yndyrës në trup.

Fatkeqësisht, metastazat shpesh nxiten nga acidet yndyrore në dietën e dikujt, duke paralajmëruar më tej se çfarë vendosni në gojë mund të ketë një ndikim shkatërrues për shëndetin.

Gjetjet e publikuara rishtazi, të udhëhequra nga studiuesit në IRB Barcelona, ??Spanjë, zbulojnë se një acid yndyror i tillë që gjendet zakonisht në vajin e palmës, i quajtur acidi palmitik, nxit metastazat në karcinomat orale dhe kancerin e lëkurës te minjtë.

“Ka diçka shumë të veçantë në lidhje me acidin palmitik që e bën atë një nxitës jashtëzakonisht të fuqishëm të metastazave”, tha Prof. Salvador Aznar-Benitah, i Institutit për Kërkime në Biomjekësi (IRB), Barcelonë.