BREAKING NEWS

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen
x
BREAKING NEWS

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit më tmerrove

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon "skenarin" e fushatës: Më duket masë joshëse, sepse përballë një kandidati të pushtetshëm mediatikishit...

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon
x
BREAKING NEWS

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i sherrit me dy viktima në Kavajë

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr detaje për identitetin e tyre: Viktimat kishin ndryshuar emrat

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr
x
BREAKING NEWS

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje të reja nga të shtënat në Kavajë, ku humbën jetën dy persona

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje
x
BREAKING NEWS

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një në Elbasan dhe një në Mat, ç’po ndodh në vend?

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një
x

Shëndeti

Kujdes, nëse shikoni këto simptoma mos i neglizhoni! Njihuni me shenjat që tregojnë se mëlçia juaj është dhjamosur

Kujdes, nëse shikoni këto simptoma mos i neglizhoni! Njihuni me

Sëmundja e mëlçisë dhjamore e njohur edhe si steatozë, është një gjendje e zakonshme shëndetësore që shkaktohet për shkak të pranisë së grumbullimit të tepërt të yndyrës në mëlçi.

Një mëlçi e shëndetshme zakonisht mbushet me një sasi shumë të vogël yndyre, megjithatë, kur sasia e kësaj yndyre arrin 5% deri në 10% të peshës së përgjithshme të mëlçisë, bëhet një çështje shqetësuese.

Mëlçia merr pjesë në funksione të shumta që mbështesin jetën e trupit, si:

-Prodhimi i lëngut biliar, që ndihmon në tretje.

-Prodhimi i proteinave për trupin.

-Ndihmon në ruajtjen e hekurit.

-Shndërron lëndët ushqyese në energji.

-Prodhon substanca që ndihmojnë në procesin e koagulimit të gjakut të trupit.

Këto aktivitete së bashku promovojnë shëndet të mirë. Megjithatë, një ndryshim i caktuar brenda mëlçisë mund të pengojë aktivitetet parësore të këtij organi. Dhe një nga anomalitë kryesore në lidhje me mëlçinë është sëmundja e mëlçisë së dhjamosur. Kjo gjende karakterizohet nga grumbullimi i tepërt i yndyrave brenda mëlçisë, duke shkaktuar pengesa të mëdha në funksionet e ndryshme që kryen organi.

Fazat e sëmundjes së mëlçisë së dhjamosur

Në shumicën e rasteve, mëlçia e dhjamosur nuk shkakton ndonjë gjendje të rëndë shëndetësore ose nuk krijon pengesa të mëdha në funksionimin e mëlçisë. Megjithatë, kur lihet pa trajtuar për një kohë shumë të gjatë, gjendja mund të çojë në probleme serioze shëndetësore. Fazat e përparimit të sëmundjes së mëlçisë së dhjamosur janë renditur më poshtë:

Faza 1: Mëlçia juaj do të fryhet ose do të inflamohet. Kjo mund të dëmtojë indet dhe të çojë në steatohepatit.

Faza 2: Indet mbresë mund të formohen në vendet ku mëlçia është dëmtuar. Kjo fazë quhet formimi i fibrozës.

Faza 3: Në këtë fazë, indet mbresë zëvendësohen nga indet e shëndetshme. Dhe gjithashtu ka shanse që personi të zhvillojë cirrozë të mëlçisë.

Simptomat e sëmundjes së mëlçisë së dhjamosur

Ekzistojnë dy lloje të ndryshme të sëmundjeve të mëlçisë – sëmundja e mëlçisë së dhjamosur e shkaktuar nga alkooli dhe sëmundja e mëlçisë së dhjamosur jo e lidhur me alkoolin. Për të parandaluar që mëlçia të vuajë më keq nga kjo gjendje, një person duhet t’i dallojë simptomat në fazat e tyre të hershme. Më poshtë janë disa nga shenjat dhe simptomat e sëmundjes së mëlçisë dhjamore që duhet të dini:

-Dhimbje barku ose parehati në pjesën e sipërme të djathtë të barkut.

-Humbje e papritur e peshës për shkak të humbjes së oreksit.

-Ndryshimi i ngjyrës së lëkurës (lëkura mund të kthehet në të verdhë)

-Barku dhe këmbët e fryra (edemë)

-Dobësi e pashpjegueshme, e shoqëruar nga lodhje dhe lodhje ekstreme

Një dietë e mirë dhe stërvitje mund të ndihmojë një person të mos ketë probleme me mëlçinë e dhjamosur.