BREAKING NEWS

“E kanë lënë trutë e kokës”, Kreshnik Spahiu i publikon Ilir Metës videon që po thyen rrjetin

“E kanë lënë trutë e kokës”, Kreshnik
x
BREAKING NEWS

Ky është qyteti në vendin tonë që zgjohet i gjithi i ngrirë! Temperaturat zbresin deri në -18 gradë celsius

Ky është qyteti në vendin tonë që zgjohet i gjithi i
x
BREAKING NEWS

Deputeti i PD Luciano Boçi në zi, ndan lajmin e hidhur: Ndriçofsh në parajsë shoku, miku e kolegu im i mirë!

Deputeti i PD Luciano Boçi në zi, ndan lajmin e hidhur:
x
BREAKING NEWS

Temperatura nën zero dhe pritet të shkojnë -17 gradë të shoqëruar me reshje të dendura dëbore, Rama që në orët e para të mëngjesit bën njoftimin me rëndësi dhe nxjerr pamjet se çfarë po ndodh në vend

Temperatura nën zero dhe pritet të shkojnë -17 gradë të
x
BREAKING NEWS

Ngjarja që tronditi Shqipërinë/ Artan Hoxha publikon fotot dhe del me deklaratën e fortë: Dëshmorët e vërtetë jeni ju, nesër do të...

Ngjarja që tronditi Shqipërinë/ Artan Hoxha publikon fotot dhe
x
BREAKING NEWS

Shkëlqim Hajdari zbardh detajet e hetimeve për “21 Janarin”: FBI faktoi se Garda qëlloi për të vrarë, si u bllokua dosja dhe konflikti polici-prokurori

Shkëlqim Hajdari zbardh detajet e hetimeve për “21
x
BREAKING NEWS

Zbardhet dosja në Strasburg për “21 Janarin”, Berisha fshehu provat për vrasjen e 4 protestuesve, Garda synonte të qëllonte sa më shumë njerëz

Zbardhet dosja në Strasburg për “21 Janarin”, Berisha
x
BREAKING NEWS

“21 Janari”, Ngjela i sigurt se Berisha ka qenë me kallashnikov në dorë, Artan Hoxha zbardh detajet si u qëlluan 4 protestuesit

“21 Janari”, Ngjela i sigurt se Berisha ka qenë me kallashnikov
x

Shëndeti

Konsumoni disa kokrra stika para se të flini gjumë dhe do të befasoheni nga ajo që do t’iu ndodhë

Konsumoni disa kokrra stika para se të flini gjumë dhe do të

Gjumi është një ndër proceset më të rëndësishëm të jetës e të përditshmërisë.

Prandaj po kaq e rëndësishme është edhe cilësia e tij përgjatë gjithë jetës.

Ekspertët këshillojnë shpesh që të keni kujdes me gjumin pasi është një nga faktorët kryesorë të shëndetit të mirë.

Mungesa e tij lidhet ngushtë me shtimin në peshë dhe obezitetin si tek të rriturit ashtu edhe fëmijët.

Një gjumë i keq ndikon gjithashtu edhe nivelin e horomoneve në trup, memorien dhe shëndetin tuaj kardiovaskular.

Si mund të flini më mirë?

Përveçse të mbani larg stresin e të keni një krevat të rehatshëm, çfarë mund t’ju ndihmojë në këtë proces janë ushqimet.

Në veçanti ato që janë të pasura me melatoninë siç janë edhe stikat për të cilat do të flasim në këtë artikull.

Melatonina njihet ndryshe si hormoni i gjumit dhe vepron drejtpërdrejt në qetësimin e sistemin nervor dhe muskujve tuaj, duke rritur kështu cilësinë e gjumit.

Një nga burimet më të mëdha të melatoninës natyrale janë pikërisht stikat e vogla me ngjyrën karakteristike jeshile.

Sipas një studimi të vitit 2014 mbi pagjumësinë të publikuar në revistën Nutrients, në vetëm 100 gramë stika të qëruara gjenden rreth 23 mg melatoninë.

Kjo shifër është shumë domethënëse përsa i përket krijimit të një regjimi të mirë gjumi nëpërmjet metodave natyrale siç është ushqimi.

Pra stikat mund t’i rendisim si një nga alternativat më të mira për gjumë të qetë.

Mjafton të konsumoni një grusht me to pak kohë para se të flini.

Si të zgjidhni të duhurat?

Në mënyrë që të favorizoni gjithnjë shëndetin e mirë bëni kujdes me frutat e thata që zgjidhni.

Stikat e pjekura zakonisht janë shumë të kriposura, prandaj është e rëndësishme të shikoni mirë paketimet që blini.

Kjo pasi kripa nuk njihet si aleate e mire e shëndetit dhe gjumit.