BREAKING NEWS

Rreziku për përshkallëzimin e konfliktit, ambasada amerikane në Tiranë publikon videon dhe tregon qëndrimin e prerë: Pozicioni i Shteteve të Bashkuara është i qartë

Rreziku për përshkallëzimin e konfliktit, ambasada amerikane
x
BREAKING NEWS

Soreca del me mesazhin e rëndësishëm për Shqipërinë: Sa më shpejt të mbahet...

Soreca del me mesazhin e rëndësishëm për
x
BREAKING NEWS

“Këtë mavrinë po e shpallin të gjithë ‘non-grata’”, Romeo Kara del me deklaratën e fortë për Presidentin Meta: E bënë Liken rahmet për së gjalli!

“Këtë mavrinë po e shpallin të gjithë
x
BREAKING NEWS

Meta në alarm se mund shpallet “non grata” pas largimit nga Presidenca, sulmon ambasadën e SHBA dhe premton rezistencë

Meta në alarm se mund shpallet “non grata” pas largimit nga
x
BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron tërmet në Shqipëri e Ballkan, hap letrat për milionat e investuara në kompanitë “off shore”, të rrezikuar dhjetëra politikanë

SHBA paralajmëron tërmet në Shqipëri e Ballkan, hap letrat
x
BREAKING NEWS

Habitet Blendi Fevziu, Artan Hoxha i dërgon ‘live’ në emision mesazhin me informacionin që nuk e priste për vizitën e Erdoganit në Shqipëri: Në katin e parë të Kryeministrisë...(VIDEO)

Habitet Blendi Fevziu, Artan Hoxha i dërgon ‘live’ në
x
BREAKING NEWS

“Ishallah e ka pasur me shaka”/ Presidenti Meta doli me paralajmërimin e fortë, Artan Hoxha plas deklaratën e papritur: Për fat të mirë është akoma gjallë mes nesh....

“Ishallah e ka pasur me shaka”/ Presidenti Meta doli me
x
BREAKING NEWS

Ndodh edhe kështu/ Trafik droge me ambulancë, kapen 320 kg marijuanë në kufirin greko-shqiptar (VIDEO)

Ndodh edhe kështu/ Trafik droge me ambulancë, kapen 320 kg
x

Shëndeti

Kini kujdes. Mos e neglizhoni! Kjo është shenja kryesore që tregon që jeni infektuar me variantin Omicron të Covid-it

Kini kujdes. Mos e neglizhoni! Kjo është shenja kryesore që

Shfaqja e llojit të ri të COVID-19 shkaktoi shqetësim serioz në Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Ekspertët sugjeruan se Omicron transmetohej më lehtë nga personi në person sesa varianti Delta. Për të ndihmuar në ndalimin e çdo përhapjeje të mundshme, të qenit vigjilent ndaj çdo simptome të re dhe të pazakontë është thelbësore, përfshirë ato që gjenden në ndryshimet në rrahjet e zemrës suaj.

Një infeksion COVID-19 dihet se shkakton dëmtim të muskulit të zemrës duke ndikuar në funksionin e tij.

Ka disa arsye për këtë shpjegon John Hopkins Medicine. “Qelizat në zemër kanë receptorë të enzimës konvertuese të angiotenzinës-2 (ACE-2) ku coronavirusi ngjitet përpara se të hyjë në qeliza.

“Dëmtimi i zemrës mund të jetë gjithashtu për shkak të niveleve të larta të inflamacionit që qarkullojnë në trup. Ndërsa sistemi imunitar i trupit lufton virusin, procesi inflamator mund të dëmtojë disa inde të shëndetshme, duke përfshirë zemrën”.

Dihet gjithashtu se virusi ndikon në sipërfaqet e brendshme të venave dhe arterieve, të cilat mund të shkaktojnë inflamacion të enëve të gjakut, dëmtim të enëve shumë të vogla dhe mpiksje gjaku, të cilat të gjitha mund të rrezikojnë rrjedhjen e gjakut në zemër ose pjesë të tjera të trupit.

“Pasi të keni kaluar COVID-19, nëse jeni duke përjetuar një rrahje të shpejtë zemre, duhet të kontaktoni mjekun tuaj. Një rritje e përkohshme e rrahjeve të zemrës mund të shkaktohet nga shumë gjëra të ndryshme, duke përfshirë dehidratimin. Sigurohuni që të pini mjaftueshëm lëngje, veçanërisht nëse keni temperaturë”.

Simptomat e rrahjeve të zemrës mund të përfshijnë:
Rrahjeve zemre të shpejta ose të parregullta në gjoks,
Ndjenjë kokëfortësie ose marramendje, veçanërisht kur qëndroni në këmbë,
Siklet në gjoks.