BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Shëndeti

Keni probleme me lëkurën e dehidratuar? Aplikoni 5 truke të lehta për zgjidhje të menjëhershme

Keni probleme me lëkurën e dehidratuar? Aplikoni 5 truke të lehta

Disa rregullime të thjeshta në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës mund të ndihmojnë për të hidratuar thellësisht dhe për të arritur një pamje të shëndoshë, me shkëlqim dhe dukshëm të ushqyer. Rhea Cartwright ndan ‘sekretet; e miratuara nga ekspertët për të transformuar për mirë lëkurën e dehidratuar

Lëkura e dehidratuar është shpesh ankesa më e madhe e lëkurës që sheh facialistja e famshme Joanna Vargas në klinikën e saj. Shkaktuar nga mungesa e ujit, mund të prekë të gjithë, pavarësisht nga lloji i lëkurës.

Mënyra më e mirë për të përcaktuar nëse lëkura juaj është e dehidratuar është të kapni butësisht lëkurën në faqe. Nëse ju duket sikur keni linja të holla, me siguri jeni të dehidratuar. Në përgjithësi, lëkura e dehidratuar mund të duket e përflakur ose e irrituar dhe, kur shtrëngohet, mund të mos kthehet prapa.

1. Pastrojeni në të ftohtë

“Një gabim i madh që njerëzit bëjnë me lëkurën e tyre është pastrimi ose dushi me ujë që është thjesht shumë i nxehtë,” shpjegon Vargas.

Temperaturat ekstreme të çdo lloji mund të heqin ekuilibrin delikat të lëkurës, gjë që mund të çojë në lëkurë të dehidratuar në mënyrë të pakëndshme. Sigurohuni që ta pastroni me një produkt të butë, që nuk zhveshet dhe me ujë të ngrohtë në vend të nxehtë, i cili do të largojë në mënyrë efektive papastërtitë e ditës. Për ta bërë rutinën tuaj të pastrimit të funksionojë edhe më shumë, merrni parasysh përdorimin e një pastrues me acid laktik gjithashtu, i cili do të ndihmojë në largimin e qelizave të vdekura të lëkurës, ndriçimin e lëkurës dhe lejimin e serumeve dhe vajrave tuaja të depërtojnë më thellë.

2. Prezantohuni me një vaj për fytyrën

Ndërsa vetëm vajrat e fytyrës nuk hidratohen, Vargas thotë se ato mund të ndihmojnë në humbjen e lagështirës duke krijuar një vulë në lëkurë.

Vajrat forcojnë shtresën më të jashtme të lëkurës për të mbajtur lagështinë, për të mbajtur lëkurën të ekuilibruar dhe për të kontrolluar prodhimin e vajit. Mund të përdoren edhe natën dhe ditën, në varësi të llojit të lëkurës. Nëse po filloni, unë do të provoja një të tillë për të filluar natën, derisa të shihni se si përthithet në lëkurën tuaj. Zgjedhja e vajrave të dendura me lëndë ushqyese që përmbajnë antioksidantë të fuqishëm ndihmon në mbrojtjen e mëtejshme të lëkurës, dhe Hidratori Triple Mbrojtjes i vajit hidratues të rinovimit, i mbushur me vitaminë C, RéVive e bën pikërisht këtë, ndërkohë që forcon lëkurën me një peptid bio-rinovues.

3. Shtresoni lagështinë tuaj

Mënyra më e mirë për të mbajtur lagështinë është të vendosni përbërës hidratues të provuar mbi njëri-tjetrin. Acidi hialuronik është një përbërës i fuqishëm që shëndosh lëkurën, minimizon linjat e imëta dhe redukton shenjat e dehidrimit – por duhet të aplikohet saktë për të parë potencialin e tij të plotë. Për rezultate më të mira, Vargas thotë se serumet me bazë acidi hialuronik duhet të aplikohen në lëkurën e lagur, pasi hidratuesi hero tërheq lagështinë nga ajri. Ajo sugjeron të spërkatni një mjegull fytyre që përmban përbërës që lidhin lagështinë, si glicerina ose aloe vera, përpara se të aplikoni serumet tuaja për të ndihmuar në bllokimin e ujit gjithashtu – provoni ta mbani në frigorifer për një goditje krioterapie ftohëse.

4. Mos e neglizhoni pengesën e lëkurës tuaj

Që lëkura juaj të mbajë sa më shumë ujë të jetë e mundur, Vargas thotë se është thelbësore të keni një pengesë të fortë, të shëndetshme dhe funksionale të lëkurës.

Një pengesë e dëmtuar e lëkurës do të thotë që shtresa më e jashtme e lëkurës nuk është në gjendje të bëjë punën e saj për të mbrojtur kundër ndotësve dhe stresorëve të jashtëm, si dhe reduktimin e humbjes transepidermale të ujit. Pra, ne jemi shumë më të ndjeshëm ndaj lëkurës së dehidratuar, të irrituar ose të shurdhër.

Nëse dyshoni se barriera juaj e lëkurës është komprometuar, përqendrohuni në përdorimin e përbërësve forcues dhe shërues. U Beauty’s The Barrier Bioactive Treatment është projektuar për t’u përdorur si hapi i fundit në rutinën tuaj të mbrëmjes për të rimbushur dhe rivendosur lëkurën delikate, ndërsa Serumi Superkind Bio-Barrier i Tata Harper përdor qeramide dhe një kompleks post-biotik për të mbajtur lëkurën tuaj të ekuilibruar.

5. Mbroni nga elementët

Lagështia, erërat e forta, nxehtësia e thatë, lartësitë e larta dhe, natyrisht, ekspozimi i tepërt ndaj diellit mund të zvogëlojnë nivelet e lagështisë së lëkurës suaj, kështu që mbajtja e një hidratuesi është një domosdoshmëri.

“Funksioni i kremit të ditës është të shërbejë si një pengesë midis lëkurës suaj dhe ndotjes në mjedis. Kremrat përmbajnë gjalpë, vajra dhe dyllë, por përmbajnë edhe ujë. Një emulsifikues përdoret për të kombinuar të gjithë përbërësit për t’u lidhur së bashku dhe për të depërtuar në lëkurë dhe për ta mbajtur atë të hidratuar”, shpjegon Vargas, duke shtuar se emulsifikuesit në krem ??ndihmojnë që produkti të depërtojë thellë në dermë dhe të japë më shumë lagështi në zonë.

Nëse lëkura juaj ka tendencë të jetë më e thatë, vendoseni mbrojtjen nga dielli mbi një krem ??ushqyes fytyre, siç është kremi i vlerësuar shumë i Augustinus Bader, ose, nëse jeni të prirur ndaj yndyrës, zgjidhni vetëm një SPF që përmban përbërës ushqyes.