BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Shëndeti

I dinit fuqitë shëruese të bakrit? Shkencëtarët: Zhduk infeksionet dhe largon shumë probleme shëndetësore

I dinit fuqitë shëruese të bakrit? Shkencëtarët: Zhduk

Përdorimi i bakrit në mjekësi fillimisht u shkrua në papirusin e lashtë egjiptian Smith, rreth vitit 3000 para Krishtit, brenda të cilit bakri përshkruhej se kishte fuqi dezinfektuese.

Brenda Papirusit Ebers, nga rreth 1500 pes, bakri në formate të shumta, rekomandohej për një sërë sëmundjesh nga plagët e djegura deri te dhimbjet e kokës.

Por përdorimi i bakrit për shërim nuk ishte unik vetëm në Egjipt. Pirja e ujit nga enët e bakrit besohej se parandalonte infeksionet dhe pastronte ujin, duke shmangur kështu diarrenë, në një sërë kulturash, duke përfshirë grekët e lashtë, kinezët dhe brenda praktikave Ayurvedike të Indisë. Fenikasit madje përdorën rroje nga shpatat e tyre prej bronzi, të pasura me bakër, për të parandaluar infeksionin në plagët e betejës.

Mjeku grek Dioscorides regjistroi duke përdorur një pigment jeshil të krijuar nga ekspozimi i bakrit metalik ndaj avullit të uthullës në trajtimet e syve. Koleksioni Hipokratik rekomandoi bakër për të trajtuar ulcerat e këmbëve. Gjithashtu bakri është përdorur edhe trajtimet e krimbave të zorrëve, ulcerat e gojës dhe problemet e veshit. Aztekët thuhet se bënin gargarë me një përzierje bakri për të shëruar dhimbjet e fytit, ndërsa fiset mongole trajtonin ulcerat veneriane me sulfat bakri.

Kupa e pijes greke e bakrit kylix nga shekulli III deri në 2 para Krishtit. Grekët besonin se përdorimi i gotave prej bronzi ose bakri kishte përfitime shëndetësore, duke dhënë veti medicinale. Bakri njihet gjithashtu për lidhjet e tij me Afërditën dhe mendohej se rrit bukurinë dhe pasionin.

Popullariteti i bakrit si një ilaç i gjithanshëm u pakësua me kalimin e shekujve, për shkak të përparimeve në mjekësinë e bazuar në prova. Me rritjen e njohurive shkencore, u miratuan trajtime të tjera gjoja më efektive dhe u shfaq toksiciteti i mundshëm i bakrit, me simptomat përkatëse të të vjellave, diarresë, ngërçeve, dhimbjeve të kokës dhe madje edhe problemeve të mëlçisë, veshkave ose neurologjike.

Kohët e fundit revista Smithsonian raportoi mbi një studim të efekteve antimikrobike të bakrit nga Bill Keevil në Universitetin e Southampton. Pas dekadash testimi se si reagojnë viruse të ndryshëm në kontakt me bakrin, ai ka vërtetuar se bakri ka një efekt afatgjatë anti-mikrobik, duke vrarë patogjenë të ndryshëm brenda disa minutave. Madje, ai ka rekomanduar përdorimin e bakrit në sipërfaqet brenda spitaleve, si tavolinat e tabakave, parmakët e shtratit dhe shtyllat intravenoze, pasi është vërtetuar se bakri i mban këto sipërfaqe të pastra nga mikroorganizmat.

Bakri ka një përbërje të veçantë atomike që i jep atij këtë fuqi antimikrobike, duke e bërë atë, sipas fjalëve të Keevil, një “granatë molekulare oksigjeni”.

Kur një mikrob zbret mbi bakër, jonet e shpërthejnë patogjenin si një sulm raketash, duke parandaluar frymëmarrjen e qelizave dhe duke shpuar vrima në membranën qelizore ose veshjen virale dhe duke krijuar radikale të lira që përshpejtojnë vrasjen.” Duket se, përpara njohurive për ekzistencën. të viruseve, mikrobeve apo baktereve, besimet intuitive të të lashtëve kuptuan se bakri kishte veti dezinfektuese që mund të përdoreshe për shërim. Kjo është njohuri që mund dhe duhet të përdoret mirë në hapësirat publike dhe në mjekësinë moderne sot.