BREAKING NEWS

Ambasadori gjerman i shkon në zyrë Bashës, zbardhet çfarë u diskutua

Ambasadori gjerman i shkon në zyrë Bashës, zbardhet
x
BREAKING NEWS

“Tërmet!”/ Media rumune publikon faktet dhe shkruan për ndryshimet rrënjësore që pritet të ndodhin:Harta mund të ndryshojë, Shqipëria dhe Kosova do bashkohen

“Tërmet!”/ Media rumune publikon faktet dhe shkruan për
x
BREAKING NEWS

Ditë e trishtë për kinematografinë/ Ndahet nga jeta aktori i njohur shqiptar (EMRI+FOTO)

Ditë e trishtë për kinematografinë/ Ndahet nga jeta aktori i
x
BREAKING NEWS

Thellohet përplasja mes presidencës dhe Qeverisë/ "Shkel kushtetutën dhe autonominë e pushtetit vendor", Ilir Meta del me vendimin më të fundit

Thellohet përplasja mes presidencës dhe Qeverisë/ "Shkel
x
BREAKING NEWS

“Provat për shpalljen ‘non-grata’ i siguroi FBI dhe CIA”, Spartak Ngjela plas ‘bombën’ për Sali Berishën

“Provat për shpalljen ‘non-grata’ i siguroi FBI dhe
x
BREAKING NEWS

Ulsi Manja me ‘dorë të fortë”, del me paralajmërimin e rëndësishëm

Ulsi Manja me ‘dorë të fortë”, del me
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe për artin shqiptar, ndahet nga jeta piktori i njohur, një nga më të mirët në zhanrin e peisazhit (EMRI+FOTO)

Humbje e madhe për artin shqiptar, ndahet nga jeta piktori i njohur,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Metën e Berishën i ka bërë bashkë korrupsioni dhe frika e SPAK, nuk trembet SHBA me “Foltore”, 3 makina policie duhen për t’i arrestuar

Spartak Ngjela: Metën e Berishën i ka bërë bashkë
x

Shëndeti

E thonë dermatologët: Këto tri pjesë të trupit duhet t’i lani çdo ditë me sapun

E thonë dermatologët: Këto tri pjesë të trupit duhet

Që nga fillimi i pandemisë, dëgjojmë se duhet t’i kushtojmë shumë më tepër vëmendje higjienës dhe të lajmë duart rregullisht për të mbrojtur veten dhe të tjerët nga virusi.

Kjo sigurisht që është e vërtetë, por mund t’ju bëjë të mendoni se është e nevojshme të fërkoni mirë të gjithë trupin çdo ditë.
Dhimbja e këmbëve dhe venat varikoze zhduken pas 3 ditësh!
Por nuk duhet të jetë kështu. Në fakt, dushi i tepërt ose larja mund të sjellë vetëm probleme, jo lehtësim.

Sipas mjekut, duhet të lani çdo ditë me sapun vetëm tre pjesë të trupit: nën sqetull, ijët dhe këmbët. Pjesa tjetër e trupit? Thjesht shpëlajeni me ujë.

Sandy Skotnicki, doktoreshë dhe profesoreshë e dermatologjisë në Universitetin e Torontos, shpjegon se si fërkimi i të gjithë trupit me sapun dhe ujë mund të çojë në probleme të lëkurës, si ekzema dhe probleme të tjera, shkruan KP.

“Në vend që të ‘fshini’ të gjithë trupin, fokusohuni në pjesët që duhen larë mirë. Nëse e lani të gjithë trupin me sapun, mund të shkatërroni të gjitha bakteret e dobishme që janë në lëkurë”, shtoi Robin Chutkan, themelues i Qendrës për Gratë në Maryland.

Pjesë të trupit kanë nevojë për baktere të caktuara, thotë ai, dhe kur i lajmë me sapun, rezistenca ndaj disa viruseve ulet, gjë që të vë në një situatë ku mund të sëmuresh.

“Të vetmet vende që vërtet duhet të pastrohen tërësisht gjatë ditës janë sqetullat dhe ijët. Pjesët e tjera të trupit duhet të pastrohen vetë, nëse stërviteni”, tha Chutkan.

Vendet e përmendura në trup janë ato ku formohen kërpudhat ose ku mund të rriten qimet dhe të çojnë në infeksion, dhe këto janë gjithashtu vendet në trup ku ndodhet lëkura më e ndjeshme. Megjithatë, ajo që duhet monitoruar çdo ditë dhe ajo që është më e zakonshme, veçanërisht gjatë një pandemie janë duart.