BREAKING NEWS

E rëndë/ Gjendet i vdekur shtetasi në një hotel, dalin detajet e para

E rëndë/ Gjendet i vdekur shtetasi në një hotel, dalin
x
BREAKING NEWS

"Të presim thesin e lekëve në kurriz?" Gazetari zbardh detaje për akuzat e Ahmetajt: Mund të ndjekë edhe rrugën e arratisjes si Adriatik Llalla

"Të presim thesin e lekëve në kurriz?" Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

“Marrëveshja Beograd-Prishtinë?!”/ Reagon Rama, kërkon sqarime nga OKB: Gabim serioz apo lapsus? Jepni sqarime menjëherë

“Marrëveshja Beograd-Prishtinë?!”/ Reagon Rama,
x
BREAKING NEWS

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon prapaskenat: Ja çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon prapaskenat: Ja çfarë po
x
BREAKING NEWS

Akuzat mbi Arben Ahmetajn, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat: Rrezikon 10 vjet pas hekurave, ja ku ndryshon me Saimir Tahirin

Akuzat mbi Arben Ahmetajn, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat: Rrezikon 10 vjet
x
BREAKING NEWS

“Mikun mbaje pranë, armikun edhe më pranë”/ Çfarë po paralajmëron Artan Hoxha? Ja mesazh i koduar që jep nga Shkupi

“Mikun mbaje pranë, armikun edhe më pranë”/
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën ‘bombë’ dhe zbardh skemën që po përdoret: Arben Ahmetaj do arrestohet kur Rama të jetë në këtë shtet, jo rastësisht...

Kreshnik Spahiu plas deklaratën ‘bombë’ dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

A po zhduk provat Ahmetaj? Spahiu zbardh prapaskenat dhe zbulon skenarin: Akuzat mund të rrudhen deri në…

A po zhduk provat Ahmetaj? Spahiu zbardh prapaskenat dhe zbulon skenarin: Akuzat
x

Shëndeti

Dëshironi të humbisni peshë pa dieta drastike? Këto janë disa truke që duhet të aplikoni çdo mëngjes

Dëshironi të humbisni peshë pa dieta drastike? Këto

Nganjëherë disa sjellje kalojnë edhe në shprehi nëse përsëriten kohë pas kohe andaj edhe mënyra se si nisim ditën është shumë e rëndësishme për shumë arsye.

Disa zakone të mëngjesit mund të ndihmojnë në humbjen e peshës e po ashtu edhe ruajtjen e saj.

Zona rreth barkut cilësohet si më e vështira për të larguar yndyrërat, por dietologët kanë rekomanduar pesë mënyra se si të arrini formën e dëshiruar pa hyrë në dieta strikte.

Pini një gotë ujë

Rritja e sasisë së ujit që pini çdo ditë mund të përshpejtojë humbjen e peshës, tregojnë shumë studime. Për shembull, sipas një studimi, rezultatet e të cilit u botuan në Gazetën e Kërkimeve Klinike dhe Diagnostike, pjesëmarrësit që pinin rreth dy gota ujë 30 minuta para mëngjesit, drekës dhe darkës humbën peshë dhe përjetuan një rënie në indeksin e masës trupore.

Hani ushqime të pasura me proteina për mëngjes

Nëse e filloni mëngjesin tuaj me ushqim të pasur me proteina si vezë, kos ose gjalpë arra, do të ndiheni më të ngopur për më gjatë. Përveç kësaj, do të ndihmojë në stabilizimin e sheqerit në gjak.

Mos harroni frutat

Përveç proteinave, frutat janë një ushqim i shkëlqyeshëm për t’u shtuar në rutinën tuaj të mëngjesit, sepse janë të pasura me antioksidantë dhe fibra. Duke ngrënë fruta për mëngjes, do të shtoni lëndë ushqyese në vaktin tuaj pa kalori të panevojshme dhe në këtë mënyrë do të nxisni rënien në peshë.

Hani drithëra

Nëse mendoni se të gjitha karbohidratet janë të këqija, mendoni përsëri. Një pjesë e fundit e frymëzimit të mëngjesit për dietën tuaj përfshin shtimin e drithërave të plota në mëngjes.

Drithërat integrale si tërshëra ose buka me drithëra të plota përmbajnë fibra dhe lëndë ushqyese, dhe ato gjithashtu ndihmojnë për t’ju mbajtur të ngopur gjatë gjithë ditës. Nuk duhet të keni frikë nga karbohidratet sepse ato ndihmojnë tretjen dhe në këtë mënyrë përshpejtojnë humbjen e peshës.

Dilni për shëtitje

Stërvitja në mëngjes është një zakon i mahnitshëm dhe shumë i zgjuar për t’u futur nëse doni të humbni peshë dhe të filloni ditën tuaj në mënyrën më të mirë të mundshme.