BREAKING NEWS

E rëndë/ Gjendet i vdekur shtetasi në një hotel, dalin detajet e para

E rëndë/ Gjendet i vdekur shtetasi në një hotel, dalin
x
BREAKING NEWS

"Të presim thesin e lekëve në kurriz?" Gazetari zbardh detaje për akuzat e Ahmetajt: Mund të ndjekë edhe rrugën e arratisjes si Adriatik Llalla

"Të presim thesin e lekëve në kurriz?" Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

“Marrëveshja Beograd-Prishtinë?!”/ Reagon Rama, kërkon sqarime nga OKB: Gabim serioz apo lapsus? Jepni sqarime menjëherë

“Marrëveshja Beograd-Prishtinë?!”/ Reagon Rama,
x
BREAKING NEWS

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon prapaskenat: Ja çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon prapaskenat: Ja çfarë po
x
BREAKING NEWS

Akuzat mbi Arben Ahmetajn, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat: Rrezikon 10 vjet pas hekurave, ja ku ndryshon me Saimir Tahirin

Akuzat mbi Arben Ahmetajn, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat: Rrezikon 10 vjet
x
BREAKING NEWS

“Mikun mbaje pranë, armikun edhe më pranë”/ Çfarë po paralajmëron Artan Hoxha? Ja mesazh i koduar që jep nga Shkupi

“Mikun mbaje pranë, armikun edhe më pranë”/
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën ‘bombë’ dhe zbardh skemën që po përdoret: Arben Ahmetaj do arrestohet kur Rama të jetë në këtë shtet, jo rastësisht...

Kreshnik Spahiu plas deklaratën ‘bombë’ dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

A po zhduk provat Ahmetaj? Spahiu zbardh prapaskenat dhe zbulon skenarin: Akuzat mund të rrudhen deri në…

A po zhduk provat Ahmetaj? Spahiu zbardh prapaskenat dhe zbulon skenarin: Akuzat
x

Shëndeti

A është e mundur të ëndërrosh në disa gjuhë të ndryshme? Shkencëtarët kanë bërë zbulime interesante që mund t'ju habisin

A është e mundur të ëndërrosh në disa gjuhë

Gjumi luan një rol shumë më të fuqishëm në mësimin e gjuhës sesa mendohej më parë.

Nëse flisni më shumë se një gjuhë, ndonjëherë mund të keni përjetuar përzierjen e tyre në gjumë.

Sophie Hardach, për BBC-në, flet për përvojën e saj shumëgjuhëshe gjatë gjumit:

– Ëndrrat e mia shpesh përmbajnë anglisht, të cilën e flas në jetën e përditshme këtu në Londër, si dhe gjermanisht, gjuhën e fëmijërisë sime.

Por, pyetja është se si dhe pse truri ynë arrin në këto ëndrra shumëgjuhëshe, si dhe a mund të ndikojnë në aftësitë tona gjuhësore në jetën reale.

Deshifrimi i gjuhëve tona të ëndrrave

Në pamje të parë, mund të mos duket e habitshme që shumë njerëz ushtrojnë gjuhë të ndryshme ndërsa flenë, madje edhe njerëzit që sapo kanë filluar të mësojnë një gjuhë të huaj i përdorin ato gjuhë në ëndrrat e tyre.

Gjuha që ne flasim gjatë ditës përcillet kryesisht në netët tona.

Një studim i njerëzve të shurdhër dhe me dëgjim të dëmtuar zbuloi, për shembull, se ata komunikonin në ëndrra, si dhe kur ishin zgjuar, duke përdorur gjuhën e shenjave.

Megjithatë, një vështrim më i afërt i ëndrrave shumëgjuhëshe zbulon një pamje më komplekse, zbulojnë shkencëtarët.

Si fillim, në vend që të luajmë rastësisht fragmente gjuhësore nga koha jonë, truri ynë duket se i përzien ato me të gjitha llojet e shqetësimeve, kujtimeve dhe problemeve të përditshme. Truri ynë mund të krijojë dialogë të tërë në një gjuhë të panjohur fantazie, ose një gjuhë që ëndërrimtarët e kanë hasur në jetën e zgjuar, por nuk e përdorin.

– Në ëndrrat e mia, ndonjëherë kam biseda të gjalla në japonisht, një gjuhë që e studiova, por nuk arrita ta zotëroja në jetën reale, shpjegoi një i anketuar.

Studiuesit e gjumit thonë se mekanika e saktë pas ëndrrave të tilla është mjaft e vështirë për t’u përcaktuar, pjesërisht sepse ëndrrat në përgjithësi janë ende një fenomen mjaft misterioz. Ajo që kuptohet më mirë është se si dhe pse truri ynë përpunon gjuhët dhe madje mëson fjalë të reja në gjumë.

Kjo hedh të paktën pak dritë mbi enigmën e ëndrrave shumëgjuhëshe.