BREAKING NEWS

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet të ndodhë me temperaturat

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet
x
BREAKING NEWS

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në deklaratën që bëri në Izrael, ja për çfarë bëhet fjalë

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në
x
BREAKING NEWS

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre pikëpyetjet e forta

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre
x
BREAKING NEWS

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina “merr me vete” Poloninë në fazën tjetër

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina
x
BREAKING NEWS

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra dhe vajza, jemi të rrezikuara

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra
x
BREAKING NEWS

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi Ramën, ja çfarë pritet të ndodhë

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi
x
BREAKING NEWS

Tragjedia/ Nuk arriti kurrë ta takonte foshnjën, ja fjalët e fundit të 35-vjeçares para se të vritej nga burri: Pasha këtë fëmijë që kam me lind sonte…

Tragjedia/ Nuk arriti kurrë ta takonte foshnjën, ja fjalët e
x
BREAKING NEWS

"Policia e dinte për...", familjari i gruas së vrarë zbardh detaje të reja nga ngjarja tronditëse

"Policia e dinte për...", familjari i gruas së vrarë
x

Rajoni

Zëdhënësi i BE “rrëzon” planin franko-gjerman me 13 pika, mohon autenticitetin e kornizës non-paper për dialogun Kosovë-Serbi

Zëdhënësi i BE “rrëzon” planin franko-gjerman me

Brukseli mohoi se letra non-paper e publikuar në një portal online të Kosovës ishte autentike. “Ne zakonisht nuk komentojmë mediat që publikojnë gjoja dokumente të BE-së, nuk komentojmë autenticitetin apo përmbajtjen, por në këtë rast ajo që është publikuar nuk është e vërtetë, nuk kemi parë një letër të tillë më parë dhe nuk vjennga ekipi i dialogut të BE-së”, tha ai. Është Peter Stano, zëdhënës për politikë të jashtme dhe siguri të Bashkimit Evropian, në Prishtinë me e-mail. Në një artikull të publikuar të shtunën, thuhet se ky non-paper pason përfshirjen e presidentit francez Macron dhe kancelarit gjerman Scholz në procesin e dialogut me Serbinë. I ashtuquajturi non-paper paraqet një vizion dhjetëvjeçar të së ardhmes së marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe thotë se kjo “kornizë e re” iu prezantua si kryeministrit të Kosovës ashtu edhe atij serb.Në një konferencë të mbajtur më 21 shtator në Prishtinë, kryeministri i Kosovës Albin Kurti e përshkroi “non-paper-in” si një dokument pa autorizim dhe refuzoi të komentojë më tej.“Nuk është as e dobishme dhe as korrekte të komentohen dokumente pa autor”, tha Kurti. Ai theksoi se vetëm dokumentet e prodhuara në Bruksel janë zyrtare dhe mund të komentohen.Studiuesit e Ballkanit Perëndimor kanë hedhur gjithashtu dyshime mbi vërtetësinë e dokumenteve, me ekspertin austriak dhe profesorin e Universitetit të Grazit, Florian Biber, duke vënë në dukje në Twitter se ato dukeshin “shumë të dyshimta” në origjinë.Biber ka thënë për Prishtinën në një mesazh të veçantë:“Përmendja e njohjes së Serbisë si lider rajonal nuk ka kuptim”.Sipas tij, “kjo nuk është ajo që do të ofronte ndonjëherë ndonjë plan i BE-së dhe madje nuk është e mundur”. Në dokumentet e përmendura thuhet se është bërë një propozim me të cilin Serbia do ta pranonte Kosovën, por jo ta njihte si shtet, gjë që do t’u hapte rrugën pesë vendeve të BE-së që aktualisht nuk e njohin Kosovën. Pjesa më e rëndësishme thotë se Kosovës nuk do t’i kërkohet formimi i Unionit të Komunave Serbe në 10 vitet e ardhshme, kur të arrihet një marrëveshje përfundimtare.Me ndërmjetësimin e BE-së, Kosova dhe Serbia kanë negociuar për normalizimin e marrëdhënieve që nga viti 2011. Deri më tani janë arritur shumë marrëveshje, por zbatimi ka qenë i pabarabartë.Kosova dëshiron që dialogu me Serbinë të përfundojë me njohje reciproke, por Serbia po kërkon një zgjidhje kompromisi dhe ka thënë se kurrë nuk do ta njohë ish-krahinën e saj. “Shfaqja e “Non-Papers” shenjë që jemi afruar fundit të dialogut Kosovë-Serbi” Analisti politik, Dukagjin Gorani, ka komentuar shfaqjen e dy dokumenteve jozyrtare diplomatike lidhur me epilogun përfundimtare të dialogut Kosovë-Serbi. Gorani në Rubikon në Klan Kosova tha se me anë të këtyre dy dokumenteve po bëhet e ditur se “loja” është duke përfunduar. “Këtu shihet qartë shpejtësia me të cilën diplomacia ndërkombëtare e angazhuar në Kosovë, e ka ndërmend për ta përfunduar këtë proces. Mendoj që shpejtësia e veprimit edhe tendenca përmbyllëse janë dy kontekste të cilat duhet t’i nxjerrim nga diskutimet e këtyre ditëve”.“Shpejtë ka filluar edhe është duke na u thënë se kësaj radhe bëhet fjalë për përmbyllje. Pra nuk bëhet fjalë për rifillim. Nuk bëhet fjalë as për vazhdim. Bëhet fjalë për gjetjen e përmbylljes”.“Pikërisht qito “NonPaper-s”, tregojnë që ne i jemi afruar fundit të lojës. Unë kur e kam këtë non-paper të shkruar sot që është shumë më i strukturuar se i pari, unë e pashë prej një fjali të këtij gjysmë dokumenti që burimi është diku në afërsi të Beogradit”.Ai theksoi se në këto dokumente nuk flitet për njohjen si akt por ky term është i reduktuar.“Kur bëhet fjala për njohë kjo reduktohet në lejimin e Kosovës të anëtarësohet në organizatat ndërkombëtare. Nuk flitet për qartazi për njohjen si akt. Po ma shumë folët për një njohje implicite. Kjo shihet se kushdo që e ka bërë këtë dokument e ka lëshuar si ballon”.“Këto dokumente nuk do të kenë rëndësi. Por, është një shpërfaqje është një shenjë, një “ogur” se ti je duke shkuar në Bruksel me e përmbyll këtë proces”.Sipas tij me anë të “NonPaper” bëhen të ditura kornizat e vazhdimit të negociatave.“Të dy komuniteteve dhe të dy shteteve po u bëhet me dije dy skenare gati fëminore. “O ke me shkëmby territor ose ke me u pajtu me autonomi në kontekstin regjionalist evropian”.