BREAKING NEWS

What is happening? The FBI lands at President Biden's home

What is happening? The FBI lands at President Biden's home
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha publishes the photo of Meta and Rama that is circulating rapidly: The commander looks at what he finds when he receives a special adviser free of charge

Artan Hoxha publishes the photo of Meta and Rama that is circulating rapidly:
x
BREAKING NEWS

The well-known ex-CIA officer reveals the strong behind-the-scenes from the "McGonigal" file: The ex-FBI agent was paid by the Albanian government, received $225,000 in bribes, here's what he hid and the details that could sink him

The well-known ex-CIA officer reveals the strong behind-the-scenes from the
x
BREAKING NEWS

Here are the secret bargains between Rama and Berisha to keep each other in power, from the slapping of shoulders in 2008 after the Gërdec tragedy, to the impunity of the murders on "January 21", to the attacks on SPAK

Here are the secret bargains between Rama and Berisha to keep each other in
x
BREAKING NEWS

"McGonigal in a dress"/ Sali Berisha breaks the 'bomb': Yuri Kim has threatened me with obscene messages

"McGonigal in a dress"/ Sali Berisha breaks the 'bomb': Yuri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ilir Meta, the repentant justice who will sink Sali Berisha, the files of the head of the PL in SPAK against the chief preacher

Frrok Çupi: Ilir Meta, the repentant justice who will sink Sali Berisha,
x
BREAKING NEWS

Sad! The death of the 29-year-old 2 days after leaving the maternity hospital, the "Koço Glozheni" hospital reacts and discloses the serious details

Sad! The death of the 29-year-old 2 days after leaving the maternity hospital,
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu shows the scheme that Lulzim Basha will use to finally eliminate Sali Berisha from politics, this is how May 14 risks turning into a second '96

Kreshnik Spahiu shows the scheme that Lulzim Basha will use to finally eliminate
x

Rajoni

Kosovo-Serbia tensions, the EU comes out with the immediate move, the latest announcement towards Vur?i? and Kurti becomes clear

Kosovo-Serbia tensions, the EU comes out with the immediate move, the latest

The spokesperson of the European Union for Foreign Policy and Security, Peter Stano, has said that the prime minister of Kosovo, Albin Kurti, and the president of Serbia, Aleksandar Vucic, have been invited to "soon" go to Brussels to find a solution for the illegal Serbian license plates. .

He did not give any date, but said that the meeting should take place "very, very soon" and that the purpose of the meeting is "to find a European solution".

"We have urgently invited both parties to Brussels to find a European solution, a European solution to the current situation, which is among the most serious since 2013, and this is the goal - to have them in Brussels to discuss with the solution. I hope that they will be able to come very soon, and they will discuss, as the chief diplomat of the EU, Josep Borell, has said, before November 21 and not later".

Neither the Government of Kosovo, nor the Presidency of Serbia, have confirmed whether they will be part of the meeting.

Tensions between Kosovo and Serbia have increased since the Government of Kosovo started on November 1 the implementation of its plan for the re-registration of cars with illegal Serbian license plates.

These cars circulate mainly in the north of Kosovo, where the majority population is Serbian and largely controlled by official Belgrade.

The EU spokesman, Peter Stano, did not want to comment on media reports in the region that "a solution has already been reached", but only said that "meetings between EU officials and representatives of the parties are ongoing".

Kurti also confirmed the development of the negotiations on November 18.

He said that the Deputy Prime Minister of Kosovo, Besnik Bislimi, is in constant communication with Brussels to resolve the license plate issue.

According to him, in the coming days it will be seen whether the new negotiations will succeed.

The government of Kosovo wants all cars to be re-registered with RKS, or Republic of Kosovo, plates, but Serbia opposes, insisting on plates neutral to the status of Kosovo.

As a result of the increased tensions, the northern Serbs have abandoned the institutions of Kosovo.

Kurti ka thënë se Beogradi ka urdhëruar të gjithë serbët në veri të Kosovës që të japin dorëheqje, por ai edhe një herë ka bërë thirrje kundër një veprimi të tillë.

“Jemi duke bërë çmos për të ruajtur ligjshmërinë dhe kushtetutshmërinë e vendit tonë nga njëra anë, dhe paqen e sigurinë nga ana tjetër. Unë jam optimist, por qasja e Beogradit ka qenë mjaft destruktive, dhe në ditët në vijim do të shohim sa do të jemi të suksesshëm në këto negociata të reja”.

BE-ja dhe SHBA-ja i kanë kërkuar Kosovës që të shtyjë për dhjetë muaj zbatimin e planit për riregjistrimin e makinave me targa të paligjshme serbe, me qëllim shmangien e tensioneve.

Qeveria e Kosovës, megjithatë, ka nisur zbatimin e tij më 1 nëntor.

Faza e parë e planit parasheh qortimin e shoferëve që vozisin makina me targa të paligjshme; e dyta parasheh gjoba prej 150 eurosh, ndërsa në të tretën do të shpërndahen targa provuese.

Me këtë plan, pritet që nga 21 prilli i vitit të ardhshëm, në komunikacion të lejohen vetëm makina me targa RKS.

Kryediplomati evropian, Josep Borrell, ka thënë se 21 nëntori “nuk duhet të na gjejë pa marrëveshje për targat” dhe situatën aktuale të krijuar për targat e ka konsideruar si “krizën më serioze në dhjetë vjetët e fundit”.

Kosova dhe Serbia kanë nisur negociatat për normalizimin e marrëdhënieve më 2011, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

Procesi i negociatave pritet të përfundojë me marrëveshje ligjërisht të detyrueshme.

Although Kosovo declares that this agreement should include mutual recognition, Serbia does not accept, insisting on a "compromise solution"./REL/

Most read