BREAKING NEWS

"The Embassy of the United States has assisted every court session", Kreshnik Spahiu reveals the role of the US in the case of Saimir Tahir

"The Embassy of the United States has assisted every court session",
x
BREAKING NEWS

Tensions in the north of Kosovo, comes the last minute reaction from Vucic

Tensions in the north of Kosovo, comes the last minute reaction from Vucic
x
BREAKING NEWS

The arrest of the MOH secretary, the well-known politician reacts: SPAK again with sardines instead of crocodiles like Rama

The arrest of the MOH secretary, the well-known politician reacts: SPAK again
x
BREAKING NEWS

The two MOH officials in handcuffs for corruption, details from the SPAK file are revealed

The two MOH officials in handcuffs for corruption, details from the SPAK file
x
BREAKING NEWS

Anila Hoxha comes out with new details, here is the last move that the prosecutor will make in the case of Saimir Tahir

Anila Hoxha comes out with new details, here is the last move that the
x
BREAKING NEWS

The arrest of the General Secretary of the Ministry of Health, Rama's reaction comes immediately

The arrest of the General Secretary of the Ministry of Health, Rama's
x
BREAKING NEWS

SPAK issues the order, another government official is arrested (Name)

SPAK issues the order, another government official is arrested (Name)
x
BREAKING NEWS

"He kissed Melon, but he didn't increase his pension", Lulzim Basha comments on Rama's action

"He kissed Melon, but he didn't increase his pension", Lulzim
x

Rajoni

Sali Berisha sued after sued against the superpowers, after the fictitious trial with DASH secretary Blinken releases the next "mufka" and opens a trial against Great Britain

Sali Berisha sued after sued against the superpowers, after the fictitious trial

Former Prime Minister Sali Berisha seems to have entered a dead end and is even fighting with windmills as it pertains to the battle launched by him against two world superpowers, such as the United States of America and Great Britain. A few months ago, the head of "Foltores", Sali Berisha, promised that he would sue the US Secretary of State, Antony Blinken for defamation, after declaring him "non grata" without any evidence, while he said he would apply the same scheme also against Great Britain, which also put him on the "black list". But as the days and time "fly", Berisha announced that he had withdrawn from the trial against Blinken, publicly admitting the fraud with the trial against the American Secretary. All this has been a propaganda, since the trial against Blinken was never registered in the French state, as Berisha claimed.

Berisha sues the British

But as if this big deception wasn't enough, Berisha promised and promised that he would make trouble for the British. Clear and direct in what he said, the former prime minister announced that he would open a trial in London to establish the honor in the country, after they declared him "non grata" without evidence or facts. But before the ink of this statement dried well, Berisha warned that the trial against Great Britain would have the same fate as the one with Secretary Blinken. This past Saturday, Berisha held an online conversation with Albanian immigrants in London, as he attacked the US ambassador in Tirana, Yuri Kim, and the Great Britain ambassador in our country, Alastair King-Smith. Berisha admitted that he appealed London's decision, but they slapped him, making it clear that there is no going back as far as removal from the "black list" is concerned. "I have started a process and there is an administrative procedure and I have provided documents and I am pleased to say that those who are taking and fighting in the documents, have been forced to write that they are asking the Secretary to cancel the "non women" our reputation is falling . Find out for yourself what they are. So I feel confident in directly accusing Alastair King-Smith of being a McGonigal corrupted by Rama, Basha and Veliaj. The forms of corruption are terrible, they are monetary, political and erotic", declared Berisha. However, as we see that Berisha's promises are being carried away by the "wind", it must be said that diplomacy must be respected and this rule even applies, that: "At the same time (whether in peacetime or wartime) one should not go to war with two or more opponents, because defeat is certain. Therefore, "rational and realistic political and diplomatic logic says that a statesman or diplomat capable of foresight should not ignore this "formula" of diplomatic doctrine". This also applies to Sali Berisha, even though he has directed the politics and diplomacy of the Republic of Albania for almost three decades.

Kryefoltoristi sulmon ambasadorët e SHBA dhe Britanisë

Nga ana tjetra, ish-kryeministri Sali Berisha gjatë bisedës me shqiptarët që jetojnë në Britaninë e Madhe, kërcënoi edhe ambasadorin britanik në vendin tonë, Alastair King-Smith. Si duket Londra nuk ka për tu tërhequr nga shuplaka dhe Berisha fajëson Alastair King-Smith, ndonëse vetë është i zhytur deri në fyt. “Shumë shpejt do t’i bëjë publike trillimet e ulëta të një njeriu të korruptuar. Por Britania është shtet ligjor dhe kam besim te drejtësia e vendit ku jeni ju. Ky diplomat pasi ka mashtruar qeverinë tij, vijon e mashtron. Ai thotë se Berisha sulmon ambasadorin dhe  qeverinë e Madhërisë së tij. Unë nuk kam sulmuar kurrë qeverinë e madhërisë së tij sepse kam respektin më të madh. Pas shpalljes non grata dhe vendimit të Lulzim Bravës për largimin nga grupi parlamentar, ky u angazhua. Nëse Kim bënte deklarata haptazi, ky fshehtas thërriste një nga një deputetët, anëtarë të Rithemelimit dhe përpiqej t’i bindte, dhe ti kthente kundër meje”, u shpreh ai. Ndërkohë ai i është hakërryer edhe ambasadores amerikane Yuri Kim. Edhe këtu, Berisha nuk ka parë te vetja, por fajëson ambasadoren për futjen e tij në listë të zezë. Dihet se bëmat e Saliut nuk kanë fund në këtë aspekt. “Yuri Kim e korruptuar nga Edi Rama. Korrupsionin e saj e denoncoj jo me pasion, por me keqardhje. Nuk më vjen mirë ta atakoj në mënyrë të tillë përfaqësuesin e partnerit tonë strategjik, vendit që ne i detyrojmë lirinë tonë. Por e bëjmë këtë sepse kjo së bashku me Ramën ka shkelmuar Kushtetutën e Shqipërisë, të SHBA dhe ka shkelur çdo normë për të mbajtur në pushtet Ramën. Pa asnjë fakt e dokument, Blinken me shpalli “non grata”. Zonja mblodh ambasadorët e BE dhe u kërkoi të solidarizohen me vendimin e saj. Ajo mori një “jo” të thatë prej tyre”, nënvizoi Berisha. Pra, duket se Berisha po e ndjen se damka që ka marrë nga këto dy shtete nuk është dhe aq pa vlerë, pasi imazhi i tij në arenën ndërkombëtare është nxirë.