BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi Ramës dhe Sali Berishës, ja pse pjesë e pazarit për marrjen e vulës së PD ishte edhe Belinda Balluku

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi
x
BREAKING NEWS

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si KLSH zbardhi abuzimet e ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, ja detajet nga raporti

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si
x
BREAKING NEWS

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e drejtësisë, SPAK nis hetimet për Ogerta Manastirliun për vjedhjen e fondeve të pandemisë, ja çfarë përmban dosja

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe të skeduar për drogë e pastrim parash, i përfshirë në afera me Fazlliç dhe shfrytëzim pushteti për të pasuruar fëmijët e tij, “non-grata” nuk i hiqet, Londra vulos fatin e kreut ...

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe, mediat e huaja e akuzojnë si të korruptuar dhe i përmendin dosjen që po heton SPAK se ka favorizuar dhëndrin kur ishte kryeministër, reagojnë dhe socialistët

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe,
x
BREAKING NEWS

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u zbërthye para prokurorëve të SPAK dhe denoncoi aferat e Ahmetajt, nga takimet me “bosët” e inceneratorëve, te udhëtimet në Gjermani dhe fjetja në hotel me 5 yje, zbardhen detaje nga dosja...

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u
x

Rajoni

"Nuk shoh shkelje", presidentja e sapozgjedhur maqedonase i përgjigjet Greqisë: Dëgjoj herë pas here paralajmërime dhe kërcënime, marrëveshja e Prespës është respektuar

"Nuk shoh shkelje", presidentja e sapozgjedhur maqedonase i

Presidentja e sapozgjedhur e Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska, thotë se nuk beson se e ka shkelur Marrëveshjen e Prespës me Greqinë kur në inaugurimin e saj në fillim të këtij muaji ku iu referua vendit të saj si "Maqedonia", ndërsa vazhdoi të akuzojë Greqinë për dështimin e saj. 

“Unë e respektoj Marrëveshjen e Prespës nuk shoh se e kam shkelur. Marrëveshja thotë shprehimisht se emri për të cilin është rënë dakord do të përdoret në dokumente dhe komunikim. Pra, nuk e shoh si shkelje. Unë as nuk e gris deklaratën, as nuk thashë se nuk do ta respektoj Kushtetutën, as nuk thashë se do ta ndërpres Marrëveshjen e Prespës. E kritikova marrëveshjen për shkak të procedurës së miratimit të saj dhe mospërputhjes së saj me Kartën e Kombeve të Bashkuara. Megjithatë, është një fakt dhe realitet juridik dhe unë do ta respektoj”, tha ajo. 

Siljanovska e pyetur nëse tensioni me Athinën mund të ndikojë në aspiratat e Maqedonisë së Veriut për tu anëtarësuar në Bashkimin Evropian, ajo tha se pala greke do të ishte në një pozicion më të mirë për t'iu përgjigjur pyetjes. 

“Dëgjoj herë pas here paralajmërime dhe kërcënime, por ligji ndërkombëtar dikton që marrëveshjet duhet të respektohen. Megjithatë, kur u kërkojmë të tjerëve të bëjnë diçka, është e arsyeshme të vëmë në dyshim atë që kemi bërë vetë, në logjikën e reciprocitetit”, tha ajo, duke akuzuar më tej Greqinë për shkeljen e marrëveshjes së emrit.