BREAKING NEWS

Good news from Infectious! Here is what happened in the last 24 hours

Good news from Infectious! Here is what happened in the last 24 hours
x
BREAKING NEWS

The German ambassador goes to Basha's office, it is clarified what was discussed

The German ambassador goes to Basha's office, it is clarified what was
x
BREAKING NEWS

"Earthquake!" / Romanian media publishes the facts and writes about the radical changes that are expected to happen: The map may change, Albania and Kosovo will unite

"Earthquake!" / Romanian media publishes the facts and writes about
x
BREAKING NEWS

Art in mourning / Famous Albanian actor dies (NAME + PHOTO)

Art in mourning / Famous Albanian actor dies (NAME + PHOTO)
x
BREAKING NEWS

The clash between the presidency and the Government deepens / "Violates the constitution and the autonomy of the local government", Ilir Meta comes out with the latest decision

The clash between the presidency and the Government deepens / "Violates the
x
BREAKING NEWS

"Evidence for declaring 'non-women' provided by FBI and CIA", Spartak Ngjela detonates 'bomb' for Sali Berisha

"Evidence for declaring 'non-women' provided by FBI and
x
BREAKING NEWS

Ulsi Manja with 'strong hand', comes out with the important warning

Ulsi Manja with 'strong hand', comes out with the important warning
x
BREAKING NEWS

A great loss for Albanian art, the death of the famous painter, one of the best in the landscape genre (NAME + PHOTO)

A great loss for Albanian art, the death of the famous painter, one of the best
x

Rajoni

Serbian media raise suspicions that government paid Richard Grenell for lobbying, PM Brnabic denies allegations

Serbian media raise suspicions that government paid Richard Grenell for

While no longer holding any position in the US government, the former Trump administration's Special Envoy for the Kosovo-Serbia Dialogue, Richard Grenell, appears to be "working" as a lobbyist in the Western Balkans, and the facts are coming to light every day. Serbian media "Nova.rs" published an article yesterday claiming that Grenell's numerous visits to the region and the support he gives to certain politicians are not so innocent visits. "Nova.rs" has reported that Serbia has paid for only three years of lobbying in the United States, $ 1.3 million for the company "Yorktown Solutions LLC". According to the article, by the end of 2022 this company will benefit another half a million dollars more for these services. What implicates Grenell in this story is the fact that in the contact list, which the lobbying company reported on Serbia include Richard Grenell. The situation is even worse when it is understood that while it should represent impartiality in relation to the Western Balkan countries, the list of contacts of this company for Serbia also includes the former special representative for the Western Balkans, Matthew Palmer. "Nova" further clarifies that in the official American register FARA, in which all lobbyists from the US are registered and their contracts are published, there is no information that the Government of Serbia has made an agreement with a lobbying house in that country. However, as it is further stated, this was done by the Chamber of Commerce of Serbia, which has signed several contracts with the company "Yorktown Solutions" for the years 2019, 2020, 2021 and 2022, while the last agreement was signed only eight days ago. According to the document, the company is obliged to provide "strategic advice on topics covered by the SC, which affect US-Serbian economic relations." This includes management issues and government issues, which are expected to include contacts with US government officials and private sector representatives. Recall that the former Trump representative for the Pristina-Belgrade dialogue Richard Grenell has been mentioned before in connection with lobbying for the benefit of Serbia and payments related to this service. Serbian analyst Dusan Janjic even revealed the amounts Grenell was being paid. "We even pay Grenell $ 100,000 a month, I don't know why, when his boss is not in power," Janjic said. "It is not true that I was paid by Serbia. This is fake news from an individual who does not know me and does not know what I do. And that is slander and lies. It is not true and it was done by people just to make drama and fake news. "Do not repeat news just for clicks," said Grenell. Despite the fact that such a claim by Janjic was considered false by Grenell, the data published yesterday should justify the Serbian analyst.

Reagon Brnabiç

Në lidhje me artikullin e postuar nga media serbe ka reaguar edhe Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiç. Me anë të një postimi në Twitter, zonja Brnabiç ka mohuar në mënyrë kategorike që Richard Grenell dhe ish i Dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, që aktualisht mban postin e të dërguarit aktual të Shteteve të Bashkuara për reformën zgjedhore në Bosnje e Hercegovinë, Matthew Palmer, kanë lobuar dhe lobojnë në dobi të shtetit serb. “E mohoj kategorikisht gënjeshtrën brutale dhe të turpshme në faqen e parë të tabolidin Nova: se Matthew Palmer dhe Richard Grenel janë lobistë për Serbinë”, ka shkruar kryeministrja e Serbisë. Brnabiç e quajti të frikshme mënyrën se si kjo media ka bërë një lidhje të gënjeshtërt dhe më pas ia ka servirur publikut, duke lidhur faktin që Grenell dhe Palmer janë në listën e pagesës së kësaj kompanie dhe për pasojë lobojnë për serbinë, ajo që ka lënë jashtë reagimit shefja e ekzekutivit, është fakti që në artikull përmendet qartësisht fakti që të dy këto persona janë në listën e kontakteve për Serbinë. “Gënjeshtra të tilla i shkaktojnë dëm të drejtpërdrejtë Serbisë”, shkruan ajo .