BREAKING NEWS

SPAK's ax begins on Berisha's family members, Shkëlzeni is called as a witness for "Gërdec", here are the facsimiles that sink him, the evidence that shows the son of the "non woman" as the shadow owner of the business of death, how he placed the minis...

SPAK's ax begins on Berisha's family members, Shkëlzeni is called
x
BREAKING NEWS

The US statement about "non-women" and the crackling of handcuffs for his family members "furious" Sali Berisha, the head of "Foltore" accusations, threats and attacks against SPAK

The US statement about "non-women" and the crackling of handcuffs for
x
BREAKING NEWS

The "hemorrhage" of the DP deserters group begins, Dash Sula, Lefter Gështenja and "Rhapsody" Gjekmarkaj distance themselves from Sali Berisha after the American ultimatum

The "hemorrhage" of the DP deserters group begins, Dash Sula, Lefter
x
BREAKING NEWS

Quarrel breaks out in the anti-American gang, Berisha cuts off Bardhi's hopes for General Secretary, declares that Noka is number 2, "Foltorja" pressures the Supreme Court for the stamp before creating a new party

Quarrel breaks out in the anti-American gang, Berisha cuts off Bardhi's
x
BREAKING NEWS

What happened in the USA between Yuri Kim and Edi Rama, why did the Albanian prime minister censor the meeting with the former American ambassador?

What happened in the USA between Yuri Kim and Edi Rama, why did the Albanian
x
BREAKING NEWS

Edi Rama's positions in the USA are getting worse, McGonigal accepts the bribery charge of 225 thousand USD for lobbying the Albanian prime minister, the former FBI agent risks 5 years in prison for the Albanian file

Edi Rama's positions in the USA are getting worse, McGonigal accepts the
x
BREAKING NEWS

Salaries 900 euros in the state, the salary increase calendar in the public sector is revealed, here's when teachers, policemen, soldiers, doctors and nurses will benefit

Salaries 900 euros in the state, the salary increase calendar in the public
x
BREAKING NEWS

McGonigal accepted the accusations of lobbying against the DP, Basha comes out with a strong reaction: Sali...

McGonigal accepted the accusations of lobbying against the DP, Basha comes out
x

Rajoni

Kurti said that his proposal at the table with Vucic was the only one, the EU immediately reacts: The statements of the Prime Minister of Kosovo, incorrect!

Kurti said that his proposal at the table with Vucic was the only one, the EU

The sources of the European Union have rejected the assertions of the Prime Minister of Kosovo, Albin Kurti, that during the meeting with the President of Serbia, Aleksandar Vucic, in Brussels, only he presented a sequenced proposal for the implementation of the agreement on the normalization of relations between the two countries , emphasizing that the EU has presented to the parties a plan for its sequenced implementation.

On Thursday, the next round of talks was held for the normalization of relations between Kosovo and Serbia, which ended without any agreement between the parties.

Recalling that the High representative of the EU, Josep Borrell, has said that the EU has submitted the compromise proposal so that the implementation goes in parallel, the sources of the EU have said that already in June the special envoy of the EU for the dialogue, Miroslav Laj?ak, had presented a sequenced plan and for it there had been seven rounds of separate meetings with the parties so far.

Therefore, these sources say, Prime Minister Kurti's statement that his proposal was the only one on the table is "simply incorrect".

The document, in which the sources of the EU are called, mentions that the implementation would start with the "Opening of the negotiation process for the Statute of instruments for self-management of the Serbs in Kosovo", which means the Association of Municipalities.

At the same time, Serbia would no longer insist on the use of asterisks and footnotes, or the participation of UNMIK in regional forums.

Then the negotiations on the "Statute of self-management instruments for Kosovo Serbs" would be concluded.

The next step, according to this EU proposal, would be for the parties not to interfere in each other's internal affairs and to refrain from any form of violence or incitement to violence.

Sipas BE-së, më pas do të vendoseshin “instrumentet e vetëmenaxhimit për serbët e Kosovës“ dhe paralelisht do të ndërpriteshin strukturat e administruara nga Serbia në Kosovë dhe transformimi i tyre nën instrumentet e vetëmenaxhimit.

Kjo do të pasohej nga njohja e dokumenteve dhe simboleve shtetërore.

Si hap i radhës do të ishte marrëveshja për një udhërrëfyes të obligueshëm për zbatimin e obligimeve që dalin nga marrëveshjet nga e kaluara në dialog.

“Formalizimi i statutit të Kishës Ortodokse të Serbisë në Kosovë” do ta përbënte hapin e radhës, pasuar nga aranzhimet praktike për shkëmbimin e misioneve të përhershme. Serbia, pas kësaj, nuk do të kundërshtonte anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare, ndërsa Kosova do të kompletonte procedurën e brendshme për mbrojtjen e objekteve kulturore dhe fetare serbe.

Po ashtu, sipas propozimit të BE-së, do të vendosej një grup i veçantë i punës, i udhëhequr nga Bashkimi Evropian, për implementimin e neneve të marrëveshjes. Kurse, pas kësaj, do të pasonte organizimi i konferencës së donatorëve dhe përgatitja e projekteve nga palët.

Në fund, sipas këtij propozimi të BE-së, do të nisnin negociatat për marrëveshjen ligjërisht obliguese për normalizimin gjithëpërfshirës të raporteve.

Ky dokument në të cilin thirren burimet e BE-së, mban datën e 19 korrikut të këtij viti.

Takimi i së enjtes mes kryeministrit Kurti dhe presidentit Vuçiç, u mbajt me ndërmjetësimin e shefit të politikës së jashtme të BE-së, Borrell, dhe të dërguarit të BE-së për dialogun, Lajçak.

Takimi, që kishte në agjendë zbatimin e Marrëveshjes bazë për normalizimin e marrëdhënieve, nuk prodhoi ndonjë rezultat, tha Borrell.

According to him, it was Kurti who did not accept the EU's proposal for the simultaneous implementation of the obligations arising from this agreement, while Vucic accepted it.

Borrell said that Kurti insisted on formalizing, first, the de facto recognition of Kosovo by Serbia, while Vucic requested the establishment of the Association of municipalities with a Serbian majority in Kosovo.

Kurti "has not been ready to move forward with the beginning of a credible process for the establishment of the Association", said Borrell.

Kurti and Vucic, in separate media conferences, accused each other of the lack of results from the meeting.

Kurti said that "Serbia's conditionality" for the formation of the Association of municipalities with a Serbian majority "has turned into the position of EU emissaries".

According to Vucic, Kurt simply "avoids the formation of the Association... this is the essence of everything"./REL