BREAKING NEWS

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir Meta and Edi Rama, the USA comes out on the side of Altin Duman, demands that the opposition distance itself from "non-women" and gives a strong message that misgovernance and corruptio...

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir
x
BREAKING NEWS

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the "hole" for Ilir Meta and Monika, the role of Kryemadhi's mother and brother Drini who received 360 million ALL from SGS, the 2 people who opened the former president's files in SPA...

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its doors, Monika Kryemadhi attacks her husband as a servant of Edi Rama

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho speaks without "gloves", here are the details from Ilir Meta's old illness, his maneuvers with the exception of Monika Kryemadhi and the strong behind-the-scenes happening inside the former LSI, from the departure of their safes associate...

Spartak Braho speaks without "gloves", here are the details from Ilir
x
BREAKING NEWS

The judge who gave PD Sali Berisha before the vetting, here is the "crazy" wealth of Agron Zhukri, how he became a millionaire from his wife who cannot justify all her income with salaries and private activity, the "red flags" are revealed ” in KPK

The judge who gave PD Sali Berisha before the vetting, here is the
x
BREAKING NEWS

Very good news for pensioners, here is what is being prepared with the new pension scheme, from indexation, compensations, changes in rural and urban areas to contributions for the self-employed in agriculture

Very good news for pensioners, here is what is being prepared with the new
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta does not stop, the threats to the head of SPAK continue: I will sew Duman for generations, if he is brave, let him...

Ilir Meta does not stop, the threats to the head of SPAK continue: I will sew
x
BREAKING NEWS

This is why Europe has closed the doors to the escape of Meta and Kryemadhi, their "black" file of money laundering towards the end of the investigations, Altin Dumani and Sotir Kllapi are preparing the arrest warrants, the evidence and the witnesses w...

This is why Europe has closed the doors to the escape of Meta and Kryemadhi,
x

Rajoni

What happened? Vucic resigns as head of the SNS party: From tomorrow I will be...

What happened? Vucic resigns as head of the SNS party: From tomorrow I will

Vucic said that the opposition politicians who organized protests after the two massacres in Belgrade and its surroundings "deserve only contempt". Vucic said this at a rally organized by his party as tens of thousands of people protested at the invitation of the opposition in recent days, unhappy with the government's response to the mass killings that rocked the country.

"I invite to conversation and dialogue those politicians, about whom I think the worst. From tomorrow, my door is open for each of them, to solve the problems in the institutions of the system", said Vu?i?.

He added that problems are not solved on the highway, alluding to two previous civil protests, where tens of thousands of demonstrators blocked the highway at the Gazela Bridge in Belgrade. According to him, "those politicians were not interested in children", but how to "remove me from power".

"I invite you to talk, but there will be no transitional government. The government will be chosen in the elections", said Vucic.

Vucic said that after the massacre at the "Vladislav Ribnikar" elementary school in Belgrade and in the surrounding villages of Mladenovic, the Government of Serbia has implemented a series of measures to reduce violence. Vu?i? said he was speaking for the last time as SNS chairman.

"For eleven years, I served my country and people with faith and loyalty. I was the chairman of the Serbian Progressive Party for eleven years. Tomorrow, someone else will take over my Serbian Progressive Party, yours, ours," said Vucic.

He said that "some wonderful people" will take over the party from Saturday and that from June 28 they will start forming the Movement for the People and the State. The Foreign Minister of Hungary, Peter Szijarto, also addressed those gathered in front of the People's Assembly. He said that Hungary and Serbia are exposed to attacks because their leaders "want peace in Ukraine, fight for family values ??and do not want to serve foreign interests."

"They will attack us, because they cannot accept that we Hungarians and Serbs follow our national interests and be successful", said Szijarto.

Ai u bëri thirrje të tubuarve “të mbështesin presidentin e tyre” dhe tha se partitë “që u shërbejnë interesave të huaja, duhet të mposhten dhe për fat të mirë kjo ndodh rregullisht në të dy vendet”. Gjatë ditës në Beograd kanë arritur qindra autobusë nga qytetet e Serbisë, por edhe nga vendet përreth, me të cilët kanë arritur mbështetësit e SNS-së.

Në tubim, ndër të tjerë, foli ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë dhe kryetari i Partisë Socialiste të Serbisë, partnere e koalicionit të SNS-së, Ivica Daçiq. Ai akuzoi një pjesë të opozitës, e cila organizon protesta kundër dhunës, se duan të vijnë në pushtet në këtë mënyrë. Ai shtoi se tubimi i sotëm nuk është një tubim politik, por një mesazh i “Serbisë së edukuar dhe të denjë”.

“Dua t’u them të gjithë atyre që u ngritën mbi vendin tonë: ne nuk e japim Serbinë, nuk e japim Kosovën, nuk i japim fëmijët tanë, nuk lejojmë dhunë ndaj grave, nuk do të heqim dorë nga presidenti, të cilin e kemi zgjedhur të gjithë, Aleksandar Vuçiç”, ka thënë Daçiq. Presidenti i Republikës Sërpska, që është njëra nga entitetet e Bosnjë e Hercegovinës, Milorad Dodik tha nga skena se ka ardhur për të mbështetur Serbinë dhe në fund të fjalës së tij tha: “Rroftë Serbia, rroftë Rusia, rroftë Republika Sërpska”.

SNS-ja e quajti tubimin “Serbia e shpresës”, ndërsa thirrjen për të marrë pjesë në të e bëri presidenti i Serbisë dhe lideri i SNS-së, Aleksandar Vuçiç, përmes deklaratave të tij.

Organizatat e shoqërisë civile dhe opozita kritikuan mbajtjen e tubimit dhe kërkuan anulimin e tij.

Partitë opozitare në Serbi akuzuan partinë e Vuçiçit se ka bërë presion dhe kërcënime ndaj punonjësve të institucioneve shtetërore për të marrë pjesë në tubim. Pushteti hodhi poshtë pretendime të tilla. Një grup i organizatave të shoqërisë civile i bëri thirrje presidentit të Serbisë, më 23 maj, që të anulojë tubimin, në interes të qetësimit të tensioneve dhe parandalimit të ndarjeve dhe polarizimit të mëtejshëm në shoqëri.

The rally is being held in the same month that 18 people were killed in two mass killings in Serbia. The suspects were arrested and confessed to the crimes. In response, the government increased school security and called on citizens to surrender their weapons to the police, without consequence. The Minister of Education resigned.

In the protests, the opposition presented demands, among others, for the resignation of the Minister of the Interior, Bratislav Gashiq, and the director of the Security and Information Agency (BIA), Aleksandar Vulin. Earlier, Vucic described those protests as the politicization of the tragedy./REL