BREAKING NEWS

Four minor children are transported to the Durrës hospital, the police reveal the first details of the serious event

Four minor children are transported to the Durrës hospital, the police
x
BREAKING NEWS

Robert Pope reveals the big blunder that Yuri Kim made at America's Independence Day: It's embarrassing

Robert Pope reveals the big blunder that Yuri Kim made at America's
x
BREAKING NEWS

"Today a big dream came true", Kreshnik Spahiu gives the big news: Thank you God

"Today a big dream came true", Kreshnik Spahiu gives the big news:
x
BREAKING NEWS

Following the high numbers in the country, the Ministry of Health reveals how many infections and loss of life have been recorded in the last 24 hours from COVID

Following the high numbers in the country, the Ministry of Health reveals how
x
BREAKING NEWS

The "invasion" of Albania by the African heat, the weather takes a big turn next week, here's what is expected to happen

The "invasion" of Albania by the African heat, the weather takes a big
x
BREAKING NEWS

Will the Meta-Berisha reunion happen? Journalist Robert Pope makes a strong statement about the two politicians

Will the Meta-Berisha reunion happen? Journalist Robert Pope makes a strong
x
BREAKING NEWS

Scorching temperatures won't last long, weather takes an unexpected turn, here's what awaits us next week

Scorching temperatures won't last long, weather takes an unexpected turn,
x
BREAKING NEWS

"Don't touch us...", Putin's ally threatens the West with revenge: You will get the answer in just a second!

"Don't touch us...", Putin's ally threatens the West with
x

Politike

VOA: New Changes in the Democratic Party

VOA: New Changes in the Democratic Party

The Assembly today elected the deputy of the opposition Democratic Party, Agron Gjekmarkaj, to the post of deputy chairman of the highest legislative institution.

Mr. Gjekmarkaj received a majority of votes from the opposition, which proposed him, and from the Socialists of the majority, after the open invitation made in his name by the Secretary General and the chairman of their group, Taulant Balla.

The former opposition Deputy Speaker of the Assembly, Enkelejd Alibeaj, delivered his first speech today as the chairman of the parliamentary group of the Democratic Party, at the opening of the new plenary session, replacing his colleague Alfred Rushaj.

Mr. Alibeaj said that "the opposition and the citizens are facing a regime that abuses the stolen power, starting from the elections and up to public funds".

He stressed that the commission of inquiry for the general elections of April 25 and the one for incinerators will continue to work with persistence, despite the obstacles that the Socialists are raising, hiding the documents.

Changes in parliamentary representation were demanded today by the Democratic Party in several committees, belonging to the opposition, removing MPs lined up alongside former Prime Minister Sali Berisha in efforts to re-establish the party.

The Democratic Party informed the Assembly on the decisions of its forums for the expulsion from its parliamentary group of MPs Albana Vokshi, Flamur Noka, Edmond Spaho and Luan Baçi.

MP Grida Duma was nominated as chairwoman of the committee for work, health and social issues, replacing MP Albana Vokshi. MP Flutura Açka was nominated as chairwoman of the commission for education and media, replacing MP Agron Gjekmarkaj. MP Dhurata Çupi was nominated as Deputy Chairwoman of the Committee on Legal Affairs, Public Administration and Human Rights, replacing MP Oerd Bylykbashi.

Some of the opposition deputies opposed the parliamentary procedures after the announcement of the Speaker of the Assembly, Lindita Nikolla, on the exceptions.

MP Edmond Spaho stated that he could not be expelled from the opposition parliamentary group due to his many years of contributions to the Democratic Party as well as the lack of clear procedures for this action.

Deputeti Flamur Noka protestoi ndaj kryetares së Kuvendit, Lindita Nikolla, që “zgjodhi të bëhej zëdhënëse” e kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, për një dokument që mban datën e sotme, ndërkohë që ka marrë një tjetër dokument mbi ndryshimet e mëdha në këtë parti nga grupi rithemelues i saj, i cili ka zhvilluar një kuvend partiak dhe një referendum, duke shkarkuar drejtuesit aktualë të partisë.

Deputeti Oerd Bylykbashi theksoi se “regullorja e Kuvendit nuk parashikon përjashtime të deputetëve nga grupet parlamentare me forcë”, se “ata janë të lirë në ushtrimin e detyrës së tyre, dhe mund të lëvizin nga grupet me vullnetin e tyre dhe jo me detyrim”, dhe se “janë deputetët që ngrejnë grupet parlamentare dhe jo partitë e tyre”.

Por kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, u shpreh se Kuvendi ka tashmë një praktikë shumëvjeçare, kur partitë dhe grupet thjesht njoftojnë largimet apo vetëlargimet e deputetëve.

Ai ftoi drejtuesen e seancës të hidhte në votim emrin e deputetit Agron Gjekmarkaj për të zënë postin e zëvendëskryetarit të Kuvendit, hap që u krye shpejt.

Zoti Balla vërejti se as në rregullore dhe as në traditën e Kuvendit nuk njihej si status “pezullimi i deputetit” dhe kërkoi nga opozita që të sqarohej kjo çështje.

Prej disa muajsh Partia Demokratike e opozitës është përfshirë nga debate të ndezura, të cilat kulmuan me protestën e dhunshme të 8 janarit të përkrahësve të ish kryeministrit Sali Berisha, kundër kryetarit të saj, Lulzim Basha.

Zoti Berisha dhe familja e tij u shpall non grata nga SHBA për korrupsion dhe cënim të demokracisë.

The Democratic Party decided in the last Assembly not to accept in its leading functions any person declared non grata from the USA, excluding Mr. Berisha from all party duties.

On the other hand, Mr. Berisha's supporters held an assembly and a party referendum, which dismissed Mr. Basha and set up a temporary commission to re-establish the party.