BREAKING NEWS

Albanian weightlifter with another European Champion, Ertjan Kofsha grabs 3 gold medals

Albanian weightlifter with another European Champion, Ertjan Kofsha grabs 3 gold
x
BREAKING NEWS

"Calculation, inevitable!", Meta makes a strong warning: Whoever wants to invent strategic investors, has...

"Calculation, inevitable!", Meta makes a strong warning: Whoever wants
x
BREAKING NEWS

Photo/ New details from the terrible accident in Tirana, the police react: 3 citizens were injured and...

Photo/ New details from the terrible accident in Tirana, the police react: 3
x
BREAKING NEWS

Names/ Terrible accident in Tirana, the driver went out on the sidewalk and took passers-by, who is the couple that collided tonight in Paris Municipality

Names/ Terrible accident in Tirana, the driver went out on the sidewalk and took
x
BREAKING NEWS

"The DP woke up from its lethargic sleep", the democratic deputy gives a strong warning: Here's what will happen in September

"The DP woke up from its lethargic sleep", the democratic deputy gives
x
BREAKING NEWS

"Open your eyes!", Karamuço warns the State Police and breaks the strong statement: Netflix is ??being used by criminal groups from Tirana for...

"Open your eyes!", Karamuço warns the State Police and breaks
x
BREAKING NEWS

"Meta must put the government with its shoulders against the wall", Gjekmarkaj makes a strong warning: In September we expect a war...

"Meta must put the government with its shoulders against the wall",
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim meeting with the EU ambassador in Albania: We look forward to working together, we will support the full implementation...

Yuri Kim meeting with the EU ambassador in Albania: We look forward to working
x

Politike

VOA: Start of talks with Tirana and Skopje, still blocked. Today was not a good day, EU leaders forced to…

VOA: Start of talks with Tirana and Skopje, still blocked. Today was not a good

In Brussels, EU member states failed to formalize the start of membership talks with Albania and northern Macedonia today due to Bulgaria's veto of Skopje.

Prime Minister Edi Rama stated that the spirit of enlargement has been distorted by allowing the process to be taken hostage by individual states. While the Macedonian Prime Minister expressed readiness to discuss the French proposal to resolve the stalemate, specifying that in the form presented is unacceptable for Northern Macedonia.

Western Balkan leaders were invited to Brussels today to sit down at a table with European Union leaders as part of an EU effort to energize the integration process and demonstrate proximity to the region. .

But at least for Albania and Northern Macedonia, today was not a good day. For them, there was more room for disappointment, while European leaders were forced to submit to Sofia's veto on Skopje, unable to give the green light at the next meeting between them to start membership talks with the two Balkan countries.

Albanian Prime Minister Edi Rama stated after the meeting that according to him "the reason is not just Bulgaria. "Bulgaria is a disaster, but it is not only Bulgaria, but it is the distorted spirit of enlargement, a completely distorted spirit, and Bulgaria is its most obvious expression," he said, adding that "the spirit of enlargement has passed from the common vision." of a community in taking hostages from individual states and we have seen it. "Whenever there is something happening in a member state, this blocking device is immediately set in motion."

Mr. Rama called it a shame the fact that “a NATO country that takes two other NATO countries hostage, while in the backyard of Europe there is a war, and also under the eyes of 26 countries that are completely powerless together". He added that "Russian aggression against Ukraine is thus receiving quite generous and unsolicited assistance from a NATO country, Bulgaria, to destabilize another NATO country, Northern Macedonia, and to inflate more beyond anger, dissatisfaction in a neighborhood like ours, which is a weak link in this whole situation.

Për kryeministrin maqedonas Dimitar Kovaçevski “kjo që po ndodh është një problem serioz dhe goditje serioze ndaj besueshmërisë së BE-së. Po humbasim kohë të çmueshme të cilën realisht nuk e kemi në dispozicion”, tha ai duke kujtuar se “Maqedonia e Veriut njihet si vend që arriti të zgjidhë probleme të vështira dhe të hidhura, si një vend që është i përkushtuar për gjetjen e zgjidhjeve të pranueshme dhe të mbështetura mbi vlerat evropiane dhe dinjitetin e qytetarëve. Me po këtë ide ne hymë edhe në procesin e bisedimeve me Bullgarinë”.

Për zgjidhjen e ngërçit me Bullgarinë, Franca e cila ka presidencën e radhës së Bashkimit Europian, deri në fund të muajit, ka ofruar një zgjidhje. Propozimi është pranuar dhe nga opozita bullgare, por ai duhet të kalojë më parë në parlament, ndërkohë që një ditë më parë qeveria e kryeministrit Kiril Petkov u rrëzua gjatë një mocioni votbesimi.

Për kryeministrin maqedonas. në formën siç ështe paraqitur, “propozimi është i papranueshëm”. Ai shtoi se “nëse gjatë presidencës franceze arrihet mirëkuptim për qëndrimet tona, ne jemi të gatshëm të përfshihemi në bisedime. Qytetarët e Maqedonisë së Veriut – theksoi ai – duhet të jenë të qetë; në kemi në plan të parë interesat strategjike dhe synimet e shtetit. Askush nuk mund të na imponojë cfarëdo zgjidhje pa pëlqimin tonë. Ne bëmë gjithshka, tani BE-ja e ka radhën”, deklaroi kryeministri Kovaçevski.

Të dy kryeministrat u shfaqën në konferencë shtypi së bashku me presidentin serb Aleksandër Vuçiç, si tre nxitësit e projektit Ballkani i Hapur, për të cilin ata ritheksuan se do të çojë përpara vendet e tyre, ndërkohë që procesi i integrimit vijon me zigzaget e tij.

Kryeministri Rama deklaroi se në takimin me krerët e vendeve të BE-së, kishte folur dhe për atë që e quajti “një pengmarrje tjetër, pengmarrjen e qytetarëve të Kosovës, të cilët nuk lejohen të lëvizin lirisht në Europë”, duke qenë se marrëveshja me Kosovën është ende pezull.

He also sided with the Serbian president, criticized in today's meeting, for not joining the sanctions against Russia. According to him, "Serbia is simply not in a position to achieve so much, so quickly and pushing it to the borders will have the opposite effect and then what will have a cost is Serbia's European agenda, for which it will be a cost to the people of the region, said Prime Minister Rama. / VOA

 

Most read