BREAKING NEWS

Frrok Çupi reveals the dark plan that Meta and Berisha hatched the night before the murders in "January 21": Here are the secrets of Aleks Nika's execution that could pave the way for SPAK to reveal dozens of victims who have "got rid of" the two bosse...

Frrok Çupi reveals the dark plan that Meta and Berisha hatched the night
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tells Ilir Meta's "coup" for Sali Berisha, the former president brings his cousin into the game, who is the politician who is trying to put him at the head of the opposition and the position that the chairman of the Party of FREEDOM

Evi Kokalari tells Ilir Meta's "coup" for Sali Berisha, the
x
BREAKING NEWS

Here is the reversal that Rama is expected to make with the political leaders of the SP districts, from the departure of Pelesh, Balluk and Gjiknuri, to the relocation of Taulant Balla and the approach of Erion Braçe, Benet Beci and Pjerin Ndreu, the l...

Here is the reversal that Rama is expected to make with the political leaders of
x
BREAKING NEWS

Other details about the increase in pensions are revealed, it is revealed how much money will end up in their pockets, from bonuses to how they will receive their pension, experts say

Other details about the increase in pensions are revealed, it is revealed how
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari discloses the hard details: This is how SPAK has been sewing up the files of affairs with properties in the army for 3 years, the "VIP" names that are being thoroughly investigated, the scandals that threaten to sink Bajram Begaj and wh...

Artur Meçollari discloses the hard details: This is how SPAK has been
x
BREAKING NEWS

The arms industry is a big fraud, all the factories have been destroyed in Albania, Nasip Naço bluffs Niko Pelesh and exposes the scandals of the Ministry of Defense, how the ammunition factories ended up for scrap   

The arms industry is a big fraud, all the factories have been destroyed in
x
BREAKING NEWS

The new structure of the Reestablishment is revealed, here are the drastic changes that will take place from the vice presidents to the appointments of supporters who are in the position of members of the Presidency

The new structure of the Reestablishment is revealed, here are the drastic
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: I show you the orders that Rama and Zelensky received from NATO, the summit for Ukraine was not an advertisement for the prime minister, here is the American plan that is being woven in complete secrecy for Albania

Kreshnik Spahiu: I show you the orders that Rama and Zelensky received from
x

Politike

Idajet Beqiri is shocked: Ilirjana Olldashi, who freed Jamarbër Malltez from prison, is the first cousin of Ilir Meta, here are the people of the former president within the judiciary and who is Sali Berisha's loyalist who is in danger of being handcuffed

Idajet Beqiri is shocked: Ilirjana Olldashi, who freed Jamarbër Malltez

Well-known lawyer, Idajet Beqiri says that the judge of Iliriana Olldashi, who released Jamarbër Malltezin, who was arrested in October last month for the privatization of the former sports complex "Partizani", is in a conflict of interest with the son-in-law of Iliriana Olldashi. former Prime Minister Sali Berisha, as among other things he reveals that she is the cousin of the head of the Freedom Party, Ilir Meta. During a statement for "SOT" newspaper, lawyer Beqiri went even further as he showed who are the former president's people within the judiciary and who is Sali Berisha's loyalist who is in danger of being handcuffed. Below, the "SOT" newspaper is fully reflecting the reaction of Mr. Beqiri.

Here is the full reaction of lawyer Idajet Beqirit to the newspaper "SOT"

The people of Meta in the justice system

Ilirjana Olldashi appears there, she is actually Ilir Meta's first cousin. And Xhaferllari and Olldashi are both related, Sevdari is also related to Olldashi because she is from Skrapar, from Iliri. They are connected and create a chain and let's break it. Malltezi received that measure of house arrest, but he doesn't deserve it now because instead of lowering his head and saying thank you for this honor, he is saying SPAK is a political organization and he is saying look, I won it. He is not showing even the slightest remorse and the Supreme Court does not justify that he is attacking SPAK today. In this country, for subjective reasons, which are more related to corruption, to make corruption stronger to rob Albanians and for the prosecutors to sell justice, they achieved what was the most severe security measures, such as imprisonment without a deadline to make it common, the accused bought a security measure from the justice and the justice sold this "goods" expensively.

Imprisonment is a security measure, until the case is investigated and a final decision is given by the court. If the prosecutor requests house arrest, the court cannot make it an indefinite prison arrest. If the prosecutor asks for an obligation to appear before the court, they cannot do house arrest. This being the situation, these people are taken and the country's prisons are filled with those who were poor people who had no one to support their families and without any help, they said that they are selling something so that they don't give me a prison sentence so that I can go out to work and to support the family. The minds of the judges and prosecutors go to prison arrest, but it is a security measure and a security measure means that until the case is investigated and I go to trial I will assess whether I should take a security measure against this person or not and what security measure should be to be taken.

Ka plot çështje që çështja ka përfunduar, domethënë vetëm materiali që i çon policia prokurorisë dhe prokuroria e kthen në aktakuzë dhe ja çon gjykatës është  provuar krimi dhe nuk është nevoja që të merren prova të tjera, çështja mund të gjykohet me ato prova që janë marr dhe nuk ka nevojë që të marrësh masë sigurimi dhe nuk ke pse i mbush burgjet e vendit me të paraburgosur. Kostoja e një të paraburgosuri e ka koston  e lartë që merret nga buxheti i shtetit. Edhe ndaj Malltezit, edhe ndaj funksionarëve të tjerë të lartë të këtij vendit në rast se nuk ekzistojnë kushtet për arrest me burg, jepet detyrim paraqitje ose arrest shtëpie, por nuk është e thënë që të japësh arrest me burg.

Në kuadrin e asaj si ka ecur praktika, çfarë precedenti kemi krijuar Malltezi duhet të shkojë në burg pa afat. Kjo masë i është dhënë edhe njerëzve që kanë bërë krime më të vogla se kjo. Në raport me të dënuarit e tjerë, në këtë strukturë kriminale, të cilit SPAK nuk po i bie në kokë. Nuk është i përfshirë vetëm ish-kryeministri që ka krijuar kushte për korrupsion, por ka ministra dhe zyrtarë të tjerë të përfshirë. Janë shumë të cilët duhet të merren si të akuzuar.

Në aferën “Partizani” i përfshirë edhe Bylykbashit

Duhet që të merret edhe Oerd Bylykbashi që për ta ndëshkuar personin bëri barrikadë dhe nuk donte që të bëhej kjo aferë korruptive që me dokumente të falsifikuara një pasurie publike si ishte kompleksi e bënë sikur ajo është pronë e tij. Ai arrin të çoj kontroll për të bërë presione dhe e shkarkoj nga puna, pra është në rolin e ndihmësit edhe ai, janë këta që ja bënë të mundur që ta bëjë këtë aferë Malltezi. Bashkëpunëtorët e Malltezit, kanë akuza më të rënda pasi kanë bashkëpunuar për korrupsion.

Duhej arrest me burg pa afat për Berishën, më pas për Malltezin. Kësaj i bie që të bëhet me i rëndë bishti nga sqepari. SPAK këtë gjë nuk e bëri, ja bëri kërkesën gjykatës për burg pa afat dhe gjykata e vlerësoj se duhet që ta pranonte këtë kërkesë të SPAK. Tani çështja shkoj në Gjykatën e Apelit dhe kjo gjykatë e ka të drejtën që ja ka dhënë ligji që ta vendos ndryshimin e masave të sigurimit. Ajo mund të jap edhe detyrim paraqitje, arrest në shtëpi si e dha, por mbi ca parime juridike ligjore ti e bënë një veprim të tillë.

Në rast se ajo gjyqtarja do thoshte që rrezik për të bërë një krim tjetër më të madh ky person nuk e ka më, provat janë marr dhe ato ai nuk i zhbënë dot  dhe nuk i zhduk dot, në rast se asaj do ti krijohej  bindja absolute  se ai nuk do kishte  rrezik  për tu arratisur, atëherë ajo mund ta  merrte një vendim të tillë. Por, ajo nuk e ka bërë një gjë të tillë, asaj mendja i ka shkuar tek paragjykimi, ajo e paragjykuar këtë çështje. 

Reagimi i KGJ ndaj presioneve të Berishës

The HCJ came out and said don't blackmail this judge for relaxing the security measure. The first KLGJ should not become alive only when such interests are affected that are also related to itself. The HCJ is almost non-existent and they didn't do their job, she should have called this judge and said we are not getting involved in the decision, but you when you were in a conflict of interest and bought a house there, why did you tell the president of the court that I have a conflict of interest because I bought a house there. The HCJ should tell her that she should do this in order to withdraw, and she not only did it, but the issue of removing Malltez's assets deepens even further. Then when this part of the sequestration came to her, when she was scolded to say that she wants to resign, but she is waiting to say that the prosecutor is resigning. Why does she allow herself to ask the prosecutor for exemption. 

Now that other judge who will see the SPAK prosecutor's request, whether it is a conflict of interest or not, she can say it is not a conflict of interest. She can say that she bought the property at a normal price, but that she bought it at a normal price, then SPAK has all the tools at hand to see if she bought it or not, or if she got it for free.

 

Most read