BREAKING NEWS

How the injury happened in Tirana, the police give details about the incident

How the injury happened in Tirana, the police give details about the incident
x
BREAKING NEWS

Knife wounds in Tirana, the first details emerge

Knife wounds in Tirana, the first details emerge
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati returns to Belind Kelliçi: With the last phrase you terrified me

Andi Bushati returns to Belind Kelliçi: With the last phrase you
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati has two words for Kelliçi and tells him the "scenario" of the campaign: I find it a tempting measure, because in front of a powerful mediaticish candidate...

Andi Bushati has two words for Kelliçi and tells him the
x
BREAKING NEWS

"He killed him with a knife, he with a pistol", says the witness of the fight with two victims in Kavaja

"He killed him with a knife, he with a pistol", says the witness of
x
BREAKING NEWS

Shooting with two dead in Kavaja, the police release details about their identities: The victims had changed their names

Shooting with two dead in Kavaja, the police release details about their
x
BREAKING NEWS

They had physically clashed days ago, new details emerge from the shooting in Kavaja, where two people lost their lives

They had physically clashed days ago, new details emerge from the shooting in
x
BREAKING NEWS

Albania is shaken/ Two dead in Kavaja, one in Elbasan and one in Mat, what is happening in the country?

Albania is shaken/ Two dead in Kavaja, one in Elbasan and one in Mat, what is
x

Politike

The scandal deepens, "EU Reporter" shows how he found out about Kryemadhi's affair with the Russian oligarchs and who is the mysterious character who gave him the file, Meta's wife is expected to be criminally charged in SPAK

The scandal deepens, "EU Reporter" shows how he found out about

The scandal deepens regarding the deals that Ilir Meta's wife, Monika Kryemadhi, made with the Russians. European media based in Brussels "Eu Reporter" has reacted again regarding the investigation of the Russian money of the MP of the Freedom Party, Monika Kryemadhi. In response to "Top Channel" it is written that the evidence is three bank transfers from Monika Kryemadhi which show that in 2017 she received two payments from Holdem Holdings Limited, a company incorporated in Cyprus and made one payment to Vradus Holdings Limited, another company again incorporated in Cyprus. According to "Eu Reporter", these were submitted by an anonymous source, who will submit the files to the Albanian Special Structure Against Corruption and Organized Crime. So the deepening of this scandal,

The full response of "EU Reporter":

On March 15, 2023, EU Reporter published an article entitled "Russia using all means to strengthen control in Balkans". Within this article, "Eu Reporter" has included evidence of three bank transfers from Monika Kryemadhi, the wife of the former president of Albania, Ilir Meta. Evidence obtained shows that in 2017 Kryemadhi received two payments from Holdem Holdings Limited, a company incorporated in Cyprus and made one payment to Vradus Holdings Limited, another company incorporated in Cyprus. Through investigation of the ownership structure of the two companies, Holdem was found to be owned at least in part by Alekander Smizukov and Alekander Kaplan, two Russian oil businessmen at the time of the transaction. Vradus was revealed to be owned by Vitaly Savvin,

Monika Kryemadhi's reaction

In response to the article, Kryemadhi responded to the media as follows:

A) I have never been a shareholder of any company in my life;

B) have never had a bank account in Switzerland;

C) we have never had financial relations with any Russian firms or businessmen, including those you claim.

Answer to the Chief

A) The alleged evidence clearly shows that Kryemadhi had a bank account at Credit Agricole Suisse SA in Zurich, Switzerland. Kryemadhi is clearly pictured as the owner of this account.

B) Siç u tha më sipër, provat tregojnë se Kryemadhi ka marrë pagesa nga Holdem dhe ka bërë një pagesë për Vradus. Të dhënat e korporatave qipriote tregojnë se në kohën e transaksioneve, Holdem ishte në pronësi të tre kompanive të inkorporuara nga Ishujt e Virgjër Britanikë (BVI): Curol Investments Limited, Vollandes Assets Corporation dhe Kealy Worldëide Corp. Sipas Reuters, Smuzikov dhe Kaplan u zbuluan se ishin përfituesit përfundimtarë pas një kompanie të inkorporuar në MB, Balkan Petroleum Holding Limited. Sipas të dhënave të korporatave në Mbretërinë e Bashkuar, Smuzikov u rendit si me ndikim ose kontroll të rëndësishëm. Të dhënat e korporatave në Mbretërinë e Bashkuar tregojnë gjithashtu se kompania mëmë e drejtpërdrejtë e kompanisë britanike ishte Davolia Holdings, një tjetër kompani e inkorporuar në Qipro e regjistruar gjithashtu në të njëjtën adresë si Holdem. Davolia dhe Holdem kishin gjithashtu të njëjtin drejtor, Pantelitsa Chrusostomou. Të dhënat e korporatave të Qipros tregojnë se Davolia ishte në bashkëpronësi në një pjesë të barabartë nga Vollandes dhe Dalia Global Corp, një kompani tjetër e inkorporuar nga BVI. Prandaj, Smuzikov dhe Kaplan duhet të kenë qenë gjithashtu pronarë të Vollandes dhe Dalia Global Corp dhe për rrjedhojë duhet të kenë pasur të paktën pjesërisht pronësinë e Holdem në kohën e transaksioneve me Kryemadhin. Nga viti 2012 deri në vitin 2022, Vradus zotëronte tregtarin e naftës të inkorporuar në Rusi, OOO Magnatek, e cila u themelua nga Vitaly Savvin. Në një intervistë të vitit 2012 me Forbes, Savvin raportoi se ai vazhdoi të zotëronte Magnatek përmes Vradus. Prandaj, Savvin ishte pronari përfundimtar i Vradus. Pretendimet janë dorëzuar nga një burim anonim, i cili do t’i dorëzojë dosjet në Strukturën e Posaçme Shqiptare Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

Reagon sërish Kryemadhi

Por sa i takon këtij skandali dje ka regjura sërish deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi, e cila teksa ka qenë e ftuar në një studio televizive, ka komentuar për shkrimin e “Eu Reporter” që akuzonte atë për paratë ruse. Gjatë fjalës së saj, Kryemadhi shprehet se ky është një portal me pagesë, i cili financohet nga Kina, duke shtuar se pritet që të publikojnë edhe shkrime të tjera që përfshijnë familjen e saj apo anëtarë të tjerë të opozitës. “Pasi unë i kam dërguar një email se kush jam dhe kërkova të më vinin në dispozicion dokumentacionet që ata kishin,  2-3 minuta më vonë është fshirë artikulli. Ndërkohë që redaksisë suaj i janë përgjigjur me një email që po vazhdojnë hetimet. Mirë do të ishte në fakt që të vazhdojnë hetimet dhe nëse edhe ju si redaksi e keni këtë komunikim do të dëshiroja që të vihesha dhe unë në dijeni në mënyrë të tillë që t’jua bëja forëard duke pasur parasysh që me investigimet që ata do të bëjnë të më informojnë dhe mua dhe unë ta ndjek këtë histori. Në emrin e Monika Kryemadhit janë falsifikuar disa transaksione të përdorur për shoë politik. Pritet që të ketë të tjerë artikujt për familjen Kryemadhi dhe pjesëtar të tjerë të opozitës. Në një kohë kur artikulli i ‘Financial Times’, shkruante për Ramën dhe lidhjet e tij me Rusinë dhe investigime të tjera në shumë vende të Evropës, dalin këto artikuj të tjerë për të hequr vëmendje. Këto portale bëjnë shkrime me pagesë dhe financohen nga kompani kineze, për të lobuar për partitë e tyre”, deklaroi Kryemadhi.

Çfarë ka ndodhur?

Kujtojmë se në një artikull të ditës së mërkurë, “Eu Reporter” solli dokumente të siguruara nga inteligjenca amerikane, që tregojnë transaksione monetare të Monika Kryemadhit me kompani guaskë të regjistruara në parajsa fiskale. Pagesat janë marrë nga kompania offshore “Holdem Holdings”, e cila kontrollohet nga oligarkët rusë të naftës Alexander Smuzikov dhe Alexander Kaplan. Monika Kryemadhi dyshohet se është aksionere në kompaninë offshore të kontrolluar nga rusët, pasi në mandat pagesat thuhet se shuma prej 13 mijë e 500 euro është marrë si divident për aksioneren. Kryemadhi gjithashtu ka bërë një pagesë për një kompani offshore, “Vradus Holdings”, e cila kontrollohej nga Vitaly Savvin, një oligark rus nafte, që sikurse u zbulua nga Forbes ishte një nga donatorët më të mëdhenj të Putinit. Investigimi i “Eu Reporter” ngre dyshime se dy kompanitë në fjalë të regjistruara në parajsa fiskale nuk kanë asnjë aktivitet, por shërbejnë si maskim në këtë rast për të shpërndarë paratë ruse për politikanët e korruptuar në Evropën Lindore si pjesë e strategjisë së Moskës për të rritur influencën në këto vende.

Most read