BREAKING NEWS

SPAK shocks the Meta-Kryemadhi couple, prosecutors start seizures for their "black" money laundering file, here's what's happening at GJKKO

SPAK shocks the Meta-Kryemadhi couple, prosecutors start seizures for their
x
BREAKING NEWS

Albania boils over "SKY" interceptions, the wealth of the State Police dome for 2022 is revealed, from Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, to Altin Qato and Edmond Rizai, here is who is the richest and poorest leader

Albania boils over "SKY" interceptions, the wealth of the State Police
x
BREAKING NEWS

This is how the secretary betrayed Aldo Bumçi, directly implicated the former minister as Shkëlzen Berisha's soldier in the dismantling of weapons in Gërdec, SPAK is questioning him for the first time today

This is how the secretary betrayed Aldo Bumçi, directly implicated the
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha created the "Foltore" for his personal problem and sold the Democrats to the "butcher" Ilir Meta, Evi Kokalari sheds light on the sensational behind the scenes and asks the well-known MP to be careful of the attacks of Reestablishment

Sali Berisha created the "Foltore" for his personal problem and sold
x
BREAKING NEWS

There is no end to the cruelty towards citizens, in Albania the price of oil remains in the stratosphere even though the value of a barrel of "black gold" has decreased by 7 dollars in the international stock markets, experts raise the alarm

There is no end to the cruelty towards citizens, in Albania the price of oil
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: This is why SPAK is not arresting Sali Berisha, how will the former prime minister go to handcuffs and what behind the scenes are hidden behind Argita's appearance on the stage

Frrok Çupi: This is why SPAK is not arresting Sali Berisha, how will the
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi sheds light on the "black file" of Sali Berisha: Here's how he has escaped arrest so far, his crimes in '97-'98, the secrets behind the murder of Azem Hajdari, the planning of the execution of 4 protesters on January 21 and why will not lea...

Fatos Klosi sheds light on the "black file" of Sali Berisha:
x
BREAKING NEWS

The well-known analyst Kastriot Aliaj unmasks Sali Berisha, from the meetings with the Serbian murderer Arkan, to the intrigues, bargains, insults, frauds, crimes and his family corruption, how he stole 1.6 million dollars from the state coffers in coo...

The well-known analyst Kastriot Aliaj unmasks Sali Berisha, from the meetings
x

Politike

Spartak Ngjela warns of "bombastic" news: This is why Sali Berisha is attacking the "iron" prosecutor Enkeleda Millonai who is investigating her son-in-law for money laundering and the scheme that Ilir Meta is following to escape from the clutches of SPAK

Spartak Ngjela warns of "bombastic" news: This is why Sali Berisha is

Well-known lawyer, Spartak Ngjela has commented on the political situation in the country, as he warned of "bombastic" news about the former Prime Minister Sali Berisha, the head of the Freedom Party, Ilir Meta and the political class in Albania, who are involved in corrupt affairs and criminal. During a statement for "SOT" newspaper, lawyer Ngjela initially warned that other Albanian politicians and officials will be declared "non-women" by the US State Department. If we start with the text of Saliu's non-wife, I have the impression that they will continue the process for other people who are corrupt. But we have to see and wait", he declared. We recall that recently in the corridors of politics in Tirana and not only, it is hinted that the United States of America has another "black list" for Albania.

Berisha and Meta's attacks on SPAK

Further, "SOT" newspaper asked the well-known lawyer, Spartak Ngjela, what he thinks about the former prime minister Sali Berisha, who attacks SPAK and especially the prosecutor Enkelejda Minollai trained in the USA and who has the file of his son-in-law and his son in hand. such as "Gërdeci" and the privatization of the "Partizani" sh-complex. According to Njjela, Berisha's attacks on SPAK show that he is in a panic. "He is scared and thinks that if I attack the prosecutor's office that has the file, the prosecutor will be scared, while the Secretary of the American State Department said that SPAK is run by us. I don't know who Saliu is trying to scare. Saliu is in a predicament now, he wants to put pressure on them, but they are prosecutors who are directed by America", lawyer Njela told the newspaper "SOT". Meanwhile, Mr. Ngjela asks why the leader of the Freedom Party, Ilir Meta is attacking SPAK and whether the former president is in danger from justice. For Njëla, the fact that Meta attacks SPAK shows that, according to him, his noose is narrowing and that through attacks on special prosecutors, the head of PL, as the lawyer says, is trying to escape the confrontation with justice. "The fact that they hit him means that when the time comes, if I start the criminal process against them, they will say that they are angry with us. These are weak-level protections, they are not legal protections", underlined the well-known lawyer, Spartak Ngjela during a statement for the "SOT" newspaper. "The fact that they hit him means that when the time comes, if I start the criminal process against them, they will say that they are angry with us. These are weak-level protections, they are not legal protections", underlined the well-known lawyer, Spartak Ngjela during a statement for the "SOT" newspaper. "The fact that they hit him means that when the time comes, if I start the criminal process against them, they will say that they are angry with us. These are weak-level protections, they are not legal protections", underlined the well-known lawyer, Spartak Ngjela during a statement for the "SOT" newspaper.

Berisha and Meta's attacks on SPAK

Megjithatë kujtojmë se halli duket se ka bërë bashkë Ilir Metën dhe Sali Berishën. Ndonëse kreu i PL pas zgjedhjeve tentoi të distancohej nga plaku “non grata”, tani duket se është në koordinim total me të. Halli i tyre më i madh është drejtësia. Prej javësh flitet se SPAK i ka vënë në shënjestër dhe të dy janë hedhur në sulm ndaj drejtësisë. Pak ditë më parë zoti Meta ka shpërthyer ndaj drejtësisë së re. “Epiqendra e këtij korrupsioni është tek zyra e kryeministrit aktual, i cili është ideuesi, por edhe zbatuesi kryesor edhe i drejtësisë me regji. Mos veprimi i drejtësisë në kohë ndaj përgjegjësve për aferat e mëdha po i krijon mundësi qeverisë që të grabisë qindra miliona euro, në afera tashmë të njohura, inceneratorët, sterilizimi dhe shumë afera të tjera. Vendi është në duart e një qeverie të inkriminuar, ndaj përgjegjësitë bien mbi opozitën për rikthimin e ligjshmërisë në vend dhe për rendin kushtetues”, deklaroi Meta. Ndërkohë edhe Berisha nuk lë ditë pa sulmuar SPAK, ndërsa javën që lamë pas shkoi deri aty sa ka sulmuar prokuroren e SPAK-ut, Enkeleda Millonai, e cila po heton dhëndrin e tij, Jamarbër Malltezin, për pastrim parash me ngritjen e 19 kullave me 39 mijë euro para të ligjshme, mbi pronën shtetërore ish Klubi Partizani, tjetërsuar nga vjehrri kryeministri përmes një afere me qindra nyje të zeza, realizuar gjatë viteve 2006-2009. Ndoshta mendon se është ende koha e “deles së tij” Adriatik Llallës (sot në arrati), koha kur kërcënonte dhe fyente Ina Ramën se pse nuk hetonte siç udhëzonte ai në fjalime publike, koha kur i jepte mesazh një natë para Gjykatës së Lartë për të shpallur të pagjashëm Ilir Metën, kur rrethonte prokurorinë që të mos pyeste klientin e Familjes së tij Damir Fazlliç, koha kur nuk zbatonte urdhër-arrestet e Prokurorisë për 21 Janarin, kur rrethonte dhe detyroi të kërkonte azil politik në SHBA ish kryetarin e Gjykatës së Kasacionit Zef Brozi vetëm se nuk zbatonte urdhërat politik të tij. Sali Berisha theksoi me shqetësim se prokurorja Enkeleda Millonai kishte sekuestruar dosjen dhe kishte shtrirë hetimet deri në vitin 1939, ndërsa ngriti pretendime për hetime me ndikim politik dhe ngritje dyshimesh dashakeqe.

Most read