BREAKING NEWS

SPAK shocks the elite of organized crime, arrested and wanted the strongest of the country, politicians, former directors and employees of the State Police are hit, internationals are also brought into play, sensational murders are revealed, money and ...

SPAK shocks the elite of organized crime, arrested and wanted the strongest of
x
BREAKING NEWS

This is how Altin Dumani avoided the highest leaders of the State Police for fear of deconspiracy in the SPAK "blitz" action against well-known characters of the world of crime

This is how Altin Dumani avoided the highest leaders of the State Police for
x
BREAKING NEWS

More "VIP" arrests are expected, this is the big hit that will be made by SPAK, Ervin Karamuço tells the unsaid of the biggest operation that has ever been done in Albania

More "VIP" arrests are expected, this is the big hit that will be made
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: This is who took the suitcases with money to Ilir Meta to New Zealand, England, Italy, Switzerland and Cyprus and the hard details from the money laundering scheme of the president of the Freedom Party with the former Minister of Transpo...

Idajet Beqiri: This is who took the suitcases with money to Ilir Meta to New
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça was financed by powerful people to steal the data of the "TIMS" system, journalist Klodiana Lala reveals sensational details from the scandal that shocked the State Police and reveals the person who refused to give the former IT director the...

Ervin Muça was financed by powerful people to steal the data of the
x
BREAKING NEWS

Edi Rama speaks openly, from the details of the phone call with Erion Veliaj after the testimony about the incinerators, to the release of all collaborators in the "mouth" of SPAK and the developments that will take place for the "Xibraka" file, this i...

Edi Rama speaks openly, from the details of the phone call with Erion Veliaj
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: This is why Sali Berisha should immediately go to prison and the strong evidence that Kosta Trebicka had for the former prime minister that sinks him in the "Gërdec" affair

Romeo Kara: This is why Sali Berisha should immediately go to prison and the
x
BREAKING NEWS

The SP increases the pressure on the justice bodies for the complete clarification of the murder of Pjerin Xhuvan, demands from SPAK the initiation of investigations into the execution that shocked Elbasan, how criminals were recruited, the implication...

The SP increases the pressure on the justice bodies for the complete
x

Politike

Spartak Braho: The fight between Meta and Monika is a game to escape from the clutches of SPAK, this is why I left Iliri and why PL is a failed experiment, the former president will have the same fate as Berisha

Spartak Braho: The fight between Meta and Monika is a game to escape from the

The former chairman of the National Security Commission, at the same time the former deputy of the Socialist Movement for Integration and the Socialist Party, Spartak Braho, says that Ilir Meta and his wife, Monika Kryemadhi, are making public accusations against each other. In an interview for "SOT" newspaper, Braho says that Meta is actually afraid of the investigation that SPAK has launched against him, but adds that his fight with Monika is a game to escape from SPAK's handcuffs. Also, Mr. Braho tells why he left Ilir Meta and why the Freedom Party is a failed experiment. Meanwhile, the well-known politician, Spartak Braho, during the interview with the editor-in-chief of the "SOT" newspaper, Rigels Seliman, expresses his conviction that the former president Meta will have the same fate as the former prime minister Sali Berisha. According to him, Meta is frozen and that his characteristic delirium for him is to the point of madness.

- Mr. Braho, Ilir Meta Is the nepotistic approach the most serious problem of this political force?

Ilir Meta has been put at the center of political developments, but the whole thing is a game. It gives the impression of someone crazy, but in fact, within this context, it shows that Meta is showing a crisis in thinking and acting, above the parallels or so many km.

-How does he seek attention in this period, Mr. The downside to this type of approach?

It follows through these exhibitions. My guess is that this one is gone. Many factors come into play. Meta and his wife are currently the subjects of investigations at SPAK. SPAK stays or works and creates the mission of justice reform and what the people expect, impunity. Meta has taken over the chills, it is fear that dominates all his actions and he seeks to attract attention with such things. If they have broken the laws, go and give answers.

- You know Ilir Meta and his rhetoric well?

Like this time, I have never noticed. He is a motivated man, but not so irresponsible. He only feels fear.

- So great is the fear that it comes out against his wife and his associates, to this point can the fear go so that he does not trust and deny everyone around him?

Except for the wife who has divided the roles, saying that you will do it this way and I will do it that way. Meta and Kryemadhi are very strongly connected but they have divided the roles.

- In a television interview, Meta accused the female leaders of his party without names, putting them with not very elegant terms and labels and expressing himself with a not at all rude language. Is this a new thing for Ilir Meta or is it a language that the public did not know this kind of side?

Me atë gjuhë ka zgjedhur një variant të Sali Berishës, është kopje. Duke qenë se është shprehur me superlativa ndaj Berishës si burrë shteti ka nisur dhe ta kopjojë.

-Çfarë nuk shkonte në marrëdhënien tuaj me Metën duke qenë se keni patur një bashkëpunim me të, çfarë iu bëri të largoheni nga ajo forcë politike?

Dashuria e tij e re e shfaqur me Sali Berishën, më detyroi të largohem. LSI-ja që nuk është Partia e Lirisë, PL është tjetër gjë. LSI-ja kishte të tjera synime dhe objektiva, kishte motiv që u krijua dhe ishte pozitiv në atë kohë. Në fillimet e partisë u ofruan 15 deputetë socialist, por u larguan sepse ky nuk që konsekuent në veprimet e tij. Dhe se fundmi turpi i tij ishte koalicioni me Sali Berishën, pavarësisht se nuk kanë lënë gjë pa thënë ndaj njëri-tjetrit në situata të veçanta. Nuk mund të rrinim ne që ishim themelues të PS në një kasolle ku donte të na fuste bashkë me ato.

-Z. Meta ka bërë deklarata shumë të ashpra ndaj Altin Dumanit, duke e cilësuar si një njeri që i është vënë këmba-këmbës, ka shkuar deri në Fier duke takuar Kastriot Ismailajn për të ndikuar në procesin ndaj tij, gjithashtu ka thënë se është kushëriri i një vrasësi me pagesë, Nuredin Dumanit?

Gënjeshtra, duket se ky njeri ka arritur në ekstremin e tij, kërkon të faktorizohet duke sulmuar Altin Dumanin, sulmon SPAK-un nëpërmjet sulmeve ndaj tij. Madje e ka votuar SPAK-un me 140 vota kur ka votuar Ahmetaj për krijimin e kësaj strukture. Reagimi i Dumanit, duhet të jetë reagim institucional ku përballë shpifjeve e sulmeve agresive ndaj tij, duhet të angazhohet në rrugën e ligjit.

-Kush janë tradhtarët e PL, duke qenë se Meta ka folur shpesh për tradhti këto kohë?

Nuk ka tradhtarë në demokraci, më pëlqen rri, nuk më pëlqen iki. Por ai ka zgjedhur këto terma, një njeri që tregon se nuk e njeh ligjin, është injorant në interpretimin e ligjit.

-Ka më njerëz pranë vetes zotin Meta?

Njerëzit vijnë kur ndjejnë respekt, afrohen, kur propozon një rrugë opozitare normale, jo duke thënë ma sill Dumanin këtu se ia tregojë unë qefin. Kërkon të tërheq vëmendjen, por me veprimet e tij tregon dhe disa faktorë të tjerë psikologjik. Është i friguar, deliranca e tij karakteristike për të është dhe deri në çmenduri.

- “SPAKU, tarallaku”, është shprehur këto ditë z. Meta, gjithë kjo mërzi në lidhje me SPAK vjen pikërisht nga frika?

Jo vetëm frika, por ka humbur logjikën dhe kërkon të gjejë rrugëdalje nëpërmjet këtyre mënyrave.

Si mund ta ndihmojë Kryemadhi në këto momente Ilir Metën duke qenë se janë të ndarë në role?

Monika could help him by running both of them home, enough, the era of the Freedom Party is over. A calm woman, with less delirium than her husband and could tell him to leave, after trying all the positions as minister, prime minister, speaker of Parliament, President. When I knew Ilir Meta, he slept in the basements of 'Shallvare'. A newly created couple, with dreams of politics, although Monika is earlier with her involvement in politics. This new party they created is nothing but a failed experiment.

- How do you see the future of Ilir Meta in relation to Sali Berisha?

Both will have an end. And their end will not be good.

Interviewed by: Rigels Seliman

Most read