BREAKING NEWS

Jorida Tabaku reveals the scenario within the party, this is how the PD should be run

Jorida Tabaku reveals the scenario within the party, this is how the PD should
x
BREAKING NEWS

A third force emerged in some municipalities, Tom Doshi broke the silence about the result of the PSD

A third force emerged in some municipalities, Tom Doshi broke the silence about
x
BREAKING NEWS

Did you vote for Kelliçi or Bejko in the May 14 elections? Jorida Tabaku answers

Did you vote for Kelliçi or Bejko in the May 14 elections? Jorida Tabaku
x
BREAKING NEWS

Got a positive result in the election, Tom Doshi responds "tooth for tooth" to Berisha: He is hurt by the fact that...

Got a positive result in the election, Tom Doshi responds "tooth for
x
BREAKING NEWS

Will he run for the head of the DP? This is how Jorida Tabaku answers

Will he run for the head of the DP? This is how Jorida Tabaku answers
x
BREAKING NEWS

Violence in the north of Kosovo, Prime Minister Rama reacts

Violence in the north of Kosovo, Prime Minister Rama reacts
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela warns: Remember, it's time for Albanianism

Spartak Ngjela warns: Remember, it's time for Albanianism
x
BREAKING NEWS

"He called the flag patchwork", Milaim Zeka accuses Kurti of the tensions in the North, here are the consequences it brings us in relation to the USA and the EU

"He called the flag patchwork", Milaim Zeka accuses Kurti of the
x

Politike

SPAK shocks Arben Ahmetaj, seizing the villas of his cohabitant and his ex-wife in Hamallaj e Pala, invoices and personal belongings are blocked, the former socialist minister in distress

SPAK shocks Arben Ahmetaj, seizing the villas of his cohabitant and his ex-wife

Former Deputy Prime Minister Arben Ahmetaj is going through difficult days, while yesterday the Special Structure Against Organized Crime and Corruption gave him a strong blow, shocking him. After the control carried out a few days ago, SPAK has made the decision to seize 2 villas in the framework of the investigation against the former Minister of Finance and Reconstruction, Arben Ahmetaj. It is learned that the Special Prosecutor's Office has placed a preventive seizure on the villa in Palasa of the ex-wife of the former minister, Albina Mançka, as well as the villa in Hamallaj owned by her roommate Erjola Kodra, where Mr. Ahmetaj says he lives. Earlier, the ex-wife of Arben Ahmetaj stated that the villa is not her property. During the interrogation, Maçka claimed that the villa in Palasa was left to her by a friend of hers who lives in Switzerland and claims that she only has one apartment in the former Block. Even according to what appeared yesterday in the media, it is known that the door of the villa in the Palace of Vlora, one of the most luxurious tourist areas on the south coast, was forced open by the fire brigade, while personal belongings and bills were seized. Also, it is learned that the invoice and documents in her name were seized, verifying that the apartment is her property. Meanwhile, it is learned that the actions of the agents of the National Bureau of Investigation were carried out with the support of the Vlora police. However, this determination of SPAK to clarify the affair of the incinerators and deepen the investigations for Ahmatej, has plunged the latter into anxiety, since he is seriously at risk of prison for the atrocities he has committed. while personal belongings and invoices were seized. Also, it is learned that the invoice and documents in her name were seized, verifying that the apartment is her property. Meanwhile, it is learned that the actions of the agents of the National Bureau of Investigation were carried out with the support of the Vlora police. However, this determination of SPAK to clarify the affair of the incinerators and deepen the investigations for Ahmatej, has plunged the latter into anxiety, since he is seriously at risk of prison for the atrocities he has committed. while personal belongings and invoices were seized. Also, it is learned that the invoice and documents in her name were seized, verifying that the apartment is her property. Meanwhile, it is learned that the actions of the agents of the National Bureau of Investigation were carried out with the support of the Vlora police. However, this determination of SPAK to clarify the affair of the incinerators and deepen the investigations for Ahmatej, has plunged the latter into anxiety, since he is seriously at risk of prison for the atrocities he has committed.

What happened?

Former socialist minister, Arben Ahmetaj is under investigation by SPAK for 4 serious charges. "SOT" newspaper learned exclusively that the Special Prosecutor's Office has filed against him with charges of abuse of office, corruption, money laundering and illegal acquisition of interests. It is learned that SPAK has combined two proceedings, the division of the fraction for the Elbasan incinerator, where it is being investigated for abuse of office and corruption and money laundering after the report that was made to the villa in Hamallaj. On the other hand, the former minister Arben Ahmetaj described as illegal the controls that were carried out by the National Investigation Bureau of SPAK in the villas owned by his co-habitant and ex-wife. Ahmetaj, through a complaint to the GJKKO of Appeal, says that the first control in one of the villas is at least unconstitutional since permission was not obtained from the Assembly. since he is a member of parliament and lives there. According to Ahmetaj, at the same time, the cohabitant was not informed in advance to have a legal defender present. As part of the investigations, the investigators of the National Bureau of Investigation have landed for control in some of the properties on behalf of the ex-wife of Arben Ahmetaj, Albina Mançka, and her cohabitant Erjola Hoxha. During the inspection of the villa in the Hamallaj area, 30 thousand euros and a number of documents were seized. Meanwhile, only a few documents were seized from the ex-wife's house. the investigators of the National Bureau of Investigation have landed for control in some of the assets in the name of the ex-wife of Arben Ahmetaj, Albina Mançka and her cohabitant Erjola Hoxha. During the inspection of the villa in the Hamallaj area, 30 thousand euros and a number of documents were seized. Meanwhile, only a few documents were seized from the ex-wife's house. the investigators of the National Bureau of Investigation have landed for control in some of the assets in the name of the ex-wife of Arben Ahmetaj, Albina Mançka and her cohabitant Erjola Hoxha. During the inspection of the villa in the Hamallaj area, 30 thousand euros and a number of documents were seized. Meanwhile, only a few documents were seized from the ex-wife's house.

Reagon Berisha

Por teksa ish-ministri socialiste ndodhet në udhëkryq, duke u përndjekur nga drejtësia dhe kundërshtarët politikë, ish-kryeministri Sali Berisha beson se deputeti i Partisë Socialiste, Arben Ahmetaj, i cili është nën akuzë për 4 vepra penale është larguar nga Shqipëria. Gjatë një konference për shtyp dje, Berisha theksoi se ish zv/kryeministri udhëtoi drejt Britanisë për marrëveshje me Ramën, i cili ndodhet për vizitë zyrtare. Sipas Berishës, Ahmetaj është kërcënuar nga kryeministri për të firmosur dokumente për inceneratorët dhe ish-ministri socialist ka dokumente të pakundërshtueshme që e faktojnë presionin ndaj tij. Ndërkohë Berisha, nuk kurseu as Edi Ramën, për të cilin tha se është përgjegjësi kryesor që dha fondet për sipërmarrjet e inceneratorëve. “Mediat njoftojnë se Tigri i Korrupsionit ka udhëtuar për në Londër, për një deal me Edi Ramën. Nuk mund të konfirmoj as të mohoj këtë udhëtim. Por edhe njëherë, siguroj shqiptarët se Arben Ahmetaj është një nga personat kryesorë të mega-aferës korruptive të djegësve. Por personi më kryesor, njëshi me distancë në këtë aferë, është personalisht Edi Rama. E kam përsëritur dhe e përsëris qindra herë, Edi Rama është njeriu që ka firmosur për kontratën me negociata të mbyllura në kundërshtim flagrant me ligjet e vendit. Ai ka furnizuar fondin rezervë të Këshillit të Ministrave për sipërmarrjen e tij të djegësave.  Edi Rama është përgjegjësi më kryesor, numër një, pasi tetë muaj përpara se të formohej sipërmarrja e Mërtirit dhe Zotos, i akordoi asaj me vendim të Këshillit të Ministrave, bonusin prej 8 pikësh, paçka se ministrja Felaj i kishte thënë se ndërmarrja nuk ekzistonte”, deklaroi ai. Po ashtu, Berisha sulmoi edhe Prokurorinë Speciale. “Edi Rama është njeriu direkt përgjegjës për djegësat sepse dokumentet faktojnë se ai i ka bërë presion Ahmetajt për të firmosur. Janë pra një seri rrethanash. Edi Rama është implikuar me thjeshtrën e tij në fushën e Porto Romanos. Një ditë vendosi që aty të ndërtohej një eko-park. Por jo vetëm kaq, por projektin e eko-parkut do e bënte si nënkontraktore, kompania ku punon thjeshtra e tij. Mirëpo SKAP-i është i partisë dhe është sot për sot, organi më i kapur në drejtësinë dhe gjithë shtetin shqiptar”, nënvizoi Berisha.