BREAKING NEWS

The CEC makes the final decision and draws lots to determine the electoral subjects

The CEC makes the final decision and draws lots to determine the electoral
x
BREAKING NEWS

Government education Rama, Niko Peleshi the "oldest" minister with 13 years of high school studies, Ogerta Manastirliu and Ulsi Manja "wizards" of plagiarized doctorates, Lindita Nikolla average above 5, Taulant Balla started high school at 18 years old

Government education Rama, Niko Peleshi the "oldest" minister with 13
x
BREAKING NEWS

The PD of Lulzim Basha decides today for the elections of May 14, here are the 3 candidates proposed for mayor in the Municipality of Tirana

The PD of Lulzim Basha decides today for the elections of May 14, here are the 3
x
BREAKING NEWS

Ambassador Yuri Kim's strong message to Berisha and Albanian politics: We want clean candidates in the elections, plenty of buying and selling of votes, the corrupt are a threat to the security of the USA

Ambassador Yuri Kim's strong message to Berisha and Albanian politics: We
x
BREAKING NEWS

Exodus by dinghy to England, Çuçi explodes with a shocking statement and 'cut off' the hopes of illegal Albanians: stop them and send them back as they are smart and manipulate the system everywhere

Exodus by dinghy to England, Çuçi explodes with a shocking
x
BREAKING NEWS

SPAK shocks Arben Ahmetaj, seizing the villas of his cohabitant and his ex-wife in Hamallaj e Pala, invoices and personal belongings are blocked, the former socialist minister in distress

SPAK shocks Arben Ahmetaj, seizing the villas of his cohabitant and his ex-wife
x
BREAKING NEWS

Strong race/ Voting ends in the SP assembly in Vlora, here's who is the well-known name leading the race

Strong race/ Voting ends in the SP assembly in Vlora, here's who is the
x
BREAKING NEWS

132 families in Shkodër have been living in non-legalized housing since 1997, residents vow to take 'revenge' on politicians: We will boycott the elections, if we don't...

132 families in Shkodër have been living in non-legalized housing since
x

Politike

The "McGonigal" scandal unites the DP against Rama, 42 MPs sign the establishment of the investigative commission, the SP warns of dropping the Democrats' request

The "McGonigal" scandal unites the DP against Rama, 42 MPs sign the

The Democratic Party has rarely united on the issue of the "McGonigal" scandal. 42 MPs of the blue headquarters have signed the request to the Presidency of the Assembly of Albania for the establishment of the parliamentary investigative commission to clarify the implication of Prime Minister Edi Rama with the former head of counter-intelligence of the FBI in New York, Charles McGonigal in the scandal of the corruption of the FBI bureaucrat to investigate Russian lobbying in the Democratic Party, but also their connections with oligarch Oleg Deripaska, former FBI agent Mark Rossini, former State Security agent Agron Neza, former Deputy Minister of Energy Dorian Ducka, Shefqet Dizdarin etc. This request was also signed by the official DP president, Jorida Tabaku, and her secretary, Gazment Bardhi. In all likelihood, the Socialists will not approve this request, with the argument that they are changing the law on the establishment of parliamentary investigative commissions. The opposition demands clarification of the 5 points raised by it regarding the "McGonigal" scandal, in which it claims that Edi Rama is also deeply involved.

What does the opposition want with the parliamentary investigative commission for Rama? Here are points 1 and 2

1) Prime Minister Edi Rama's contacts and relations with the special agent of the FBI, Charles McGonigal, with the citizen Dorian Ducka and the former agent of the State Security, Agron Neza, as well as their involvement in relations and interaction with the special agent Charles McGonigal and the oligarch Russian Oleg Deripaska. 2) Encouraging, influencing, ordering, using, including through the promise and offering of favors, bribes or public assets, to FBI special agent Charles McGonigal and/or other agents involved for political benefits of Prime Minister Edi Rama and the hit or political damage of Albanian opposition.

How were Russian oligarchs, ex-FBI agent Agron Neza, etc. allowed to open businesses?

3) Lejimit, lehtësimit dhe favorizimit të bërjes biznes në Shqipëri, përfshirë dhënies së lejeve, licencave dhe autorizimeve shtetërore nga Qeveria apo entitete shtetërore shqiptare, për investimet e oligarkut rus, Oleg Deripaska, dhe që nga data 08.04.2022 i sanksionuar nga Bashkimi Europian dhe Republika e Shqipërisë. 4) Hapjes dhe zhvillimit të aktiviteteve të biznesit në Shqipëri të agjentit special të FBI Charles McGonigal si dhe 5) Marrëdhënieve të biznesit në Shqipëri të kryera, ose ndërmjet shtetasve Oleg Deripaska, Charles McGonigal, Dorian Duçka, Mark Thomas Rossini, Agron Neza, Shefqet Dizdari, përfshirë të gjithë ortakët, bashkëpunëtorët dhe përfaqësuesit e këtyre të fundit me kompani vendase apo të huaja në Shqipëri, apo me institucionet shtetërore shqiptare”.

Boçi: Kemi më shumë se 45 firma, GJK lejon ngritjen e çdo komisioni hetimor

Në konferencën e djeshme për mediat, n/kryetari i Grupit të Rithemelimit të PD, Luçiano Boçi u shpreh se janë mbledhur më shumë se 45 firma për kërkesë për komisionin hetimor, edhe pse në media janë publikuar 42 emra deputetësh. Boçi injoroi kërcënimet e PS se nuk do të lejojë ngritjen e këtij komisioni, duke thënë se ngritja e komisioneve hetimore parlamentare garantohet nga Gjykata Kushtetuese. "Kanë refuzuar mocionin me debat sikurse kanë bërë javën e kaluar. Kanë refuzuar pjesëmarrjen në interpelancë, por aksioni ynë nuk përfundon këtu. Kemi kërkuar ngritjen e komisionit hetimor. Janë mbledhur mbi 45 firma. Kreu i grupit të PS ka deklaruar që kërkesa do refuzohet ndërkohë që Gjykata Kushtetuese është shprehur qartë që ngritja s’mund të ndalohet nga Parlamentin", tha Boçi.

Balla: S’ka komision për Ramën, po merremi me ligjin për komisionet hetimore

Në fjalën e tij për mediat pas përfundimit të djeshëm të seancës plenare, kryetari i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla deklaroi se mazhoranca nuk do të lejojë ngritjen e komisionit hetimor për Ramën dhe përfshirjen në skandalin “McGonigal”, pasi është angazhuar me punimet e komisionit të posaçëm për hartimin e ndryshimeve të ligjit për ngritjen dhe funksionimin e komisioneve hetimore parlamentare. “E para, me sa di, ka pasur një kërkesë të ngjashme. Ose është depozituar, ose është thënë. Për sa i përket komisioneve hetimore parlamentare, sapo kemi rrëzuar një kërkesë tjetër, ose jemi shprehur për një kërkesë tjetër. Në Konferencën e Kryetarëve kemi diskutuar për këtë çështje. Në seancën e para 1 jave, është ngritur komisioni i posaçëm për ndryshimin e ligjit për komisionet hetimore parlamentare. Deri kur të mbarojë puna për transpozimin e plotë të vendimeve të Gjykatës Kushtetuese dhe për një ndryshim thelbësor të ligjit, për të mos krijuar më problem të pikasura deri më tani, nuk mund të ketë asnjë komision hetimor parlamentar”, deklaroi Balla para Kuvendit.

Alibeaj does not sign the names of the 42 deputies for the commission of inquiry against Rama

Luciano Boçi, Sorina Koti, Luan Baçi, Lindita Metaliaj, Isuf Çela, Kasem Mahmutaj, Tomorr Alizoti, Kastriot Piroli, Agron Shehaj, Edmond Spaho, Greta Bardeli, Ina Zhupa, Albana Vokshi, Tritan Shehu, Oerd Bylykbashi, Gazment Bardhi, Flamur Noka , Sali Berisha, Edi Paloka, Xelal Mziu, Ramadan Lika, Sajmir Koreshi, Eralda Bano, Ervin Salianji, Elda Hoti, Agron Duka, Bujar Leskaj, Belind Kelliçi, Orjola Pampuri, Lefter Gështenja, Zheni Gjergji, Bledjon Nallbati, Merita Bakiu, Jorida Tabaku, Andia Ulliri, Ilda Dhori, Monika Kryemadhi. Petrit Vasili, Helidon Bushati, Ferdinand Xhaferri, Flamur Hoxha and Emilja Koliqi.

Most read