BREAKING NEWS

How the injury happened in Tirana, the police give details about the incident

How the injury happened in Tirana, the police give details about the incident
x
BREAKING NEWS

Knife wounds in Tirana, the first details emerge

Knife wounds in Tirana, the first details emerge
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati returns to Belind Kelliçi: With the last phrase you terrified me

Andi Bushati returns to Belind Kelliçi: With the last phrase you
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati has two words for Kelliçi and tells him the "scenario" of the campaign: I find it a tempting measure, because in front of a powerful mediaticish candidate...

Andi Bushati has two words for Kelliçi and tells him the
x
BREAKING NEWS

"He killed him with a knife, he with a pistol", says the witness of the fight with two victims in Kavaja

"He killed him with a knife, he with a pistol", says the witness of
x
BREAKING NEWS

Shooting with two dead in Kavaja, the police release details about their identities: The victims had changed their names

Shooting with two dead in Kavaja, the police release details about their
x
BREAKING NEWS

They had physically clashed days ago, new details emerge from the shooting in Kavaja, where two people lost their lives

They had physically clashed days ago, new details emerge from the shooting in
x
BREAKING NEWS

Albania is shaken/ Two dead in Kavaja, one in Elbasan and one in Mat, what is happening in the country?

Albania is shaken/ Two dead in Kavaja, one in Elbasan and one in Mat, what is
x

Politike

The list of high-ranking officials who have abused their power is added to the prosecution, after Dako and Bush, Rama "washes his hands" like Pontius Pilate and throws them into the "mouth" of SPAK

The list of high-ranking officials who have abused their power is added to the

Murders, accidents, explosions, arrests, corruption and many, many other filth occupy the media spaces in Albania almost every day. The criminal situation and the abuse of power in our country seem to have gotten out of control, while recently these phenomena have become an exaggeration. This week, politics and especially the Socialist Party have been shaken, as special prosecutors raided the offices and homes of Socialist officials or former officials. Agents of the National Bureau of Investigation carried out detailed checks in the villas of the wives of former Deputy Prime Minister Arben Ahmetaj, while the mayor of Bulqiza, Lefter Alla, was also arrested by order of SPAK. But these two characters who worked with Prime Minister Edi Rama and were appreciated by the latter, are not the only ones. as the mayor of Kruja, Artur Bushi and the former mayor of Durrës, Vangjush Dako, were also seen at the doors of SPAK. Bushi and Dako are suspected to have been called to SPAK, as they are suspected of being involved in illegality, such as corruption or abuse of power. But, as if these strong developments that have shaken the calm of the majority were not enough, Prime Minister Edi Rama came out and "washed his hands" like Ponç Pilati, saying that the responsibility is personal and that the Socialist Party will not be an umbrella for anyone who abuses behind the wings of his with the power. "The time of the untouchables and those sheltered under the umbrella of power is over. The Socialist Party does not offer legal services", he declared. With this statement, Rama threw his associates into the "mouth" of the Special Prosecution Against Organized Crime and Corruption.

List of socialists in SPAK

But with all the propaganda and wordplay that he prefers so much, Edi Rama cannot change this truth of his government, since after 10 years in power, he has more collaborators in prison than supporters in government. And this, contrary to what the Prime Minister claims, has nothing to do with the functioning of the legal power nor with justice, be it new or old. The latter were taken by the river over time and the power of Edi Rama only buried them even deeper than they were. All the scandals of recent years are the most stubborn and irrefutable witnesses of a government corrupt to the core, which has collected and distributed so much scum that it is now coming out of its nose. Edi Rama is surrounded by criminals, by corrupt people, by thieves who, after using them as they please, take them to prison. To prove it, we will remind you of a deeply narrow list of former associates of our glorious Prime Minister who are in prison today. Among them are former minister and deputy Lefter Koka, former deputy Alqi Blako, former minister Saimir Tahiri, former mayor of Lushnje Municipality, Fatos Tushe, etc.

Çfarë ka ndodhur me Dakon dhe Bushin

Ndërkohë për t’u rikthyer tek thelbi, kujtojmë se kryetari i Bashkisë së Krujës, Artur Bushi është paraqitur dje në SPAK, ku është marrë në pyetje nga hetuesit për rreth 90 minuta. Mësohet se Bushi është thirrur pas kallëzimit të një qytetari, me iniciale M.H., që e akuzon për shpërdorim detyre. Sipas pretendimit të qytetarit,  Bushi i ka vënë përmes organeve që ka në juridiksion, gjobë. Këtë veprim, qytetari e ka kallëzuar në SPAK, me pretendimin se Bushi ka shpërdoruar detyrën. Më konkretisht, qytetari akuzon se Bushi dhe inspektoriati i Bashkisë ndërtimore të Krujës i kanë vendosur 3 gjoba me shumë totale 35 milionë lekë për ndërtim pa leje. Në përfundim të marrjes në pyetje, Bushi teksa u largua nga ambientet e SPAK, zgjodhi që të mos fliste për mediat por bëri një sqarim në rrjete sociale. Bushi tha se qytetari kishte kryer 3 ndërtime pa leje ndaj e gjobitën në bazë të ligjit. “Kam qenë në zyrat e SPAK për të dhënë dëshminë time ne lidhje me kallëzimin e një qytetari nga Kruja, Muharrem Hoqja, i cili ka pretendimet për sulme personale nga ana Kryetarit të Bashkisë Krujë, në lidhje me zbatimin e ligjit ndaj tij, për tre ndërtime pa leje të bëra nga ky shtetas, ndaj të cilave janë marrë të gjitha masat ligjore”, deklaroi Bushi. Bushi, rezulton një nga zyrtarët lokalë më të denoncuar në Prokurorinë e Posaçme. Ndaj tij, janë bërë 7 kallëzime penale, ku 2 prej tyre ka nisur hetimi e ndërsa SPAK ose ka vendosur shpalljen e moskompetencës ose pushimin e hetimeve. Nga ana tjetër, referuar burimeve, në SPAK është paraqitur dhe ish-kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako. Ai është marrë në pyetje 3 orë rresht, por nuk dihet konkretisht se për cilën çështje bëhet fjalë. Artur Bushi mban postin e kryetarit të Bashkisë së Krujës që prej gushtit të vitit 2015. Thirrja e Artur Bushit dhe Vangjush Dakos në SPAK, vjen pas arrestimit të një tjetër kryebashkiaku socialist. Lefter Alla, kryetar i bashkisë së Bulqizës u arrestua me urdhër të Prokurorisë së Posaçme pas dyshimeve për abuzimin në tenderin 3 mln euro të ujësjellësit të Bulqizës.

Most read