BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa confesses the unsaid: This is how Ramiz Alia in complete secrecy and cunning, oriented, guided, and forced by foreign agencies organized the movement of December '90, from the infiltration of spies of the former State Security, to secret...

Muharrem Xhafa confesses the unsaid: This is how Ramiz Alia in complete secrecy
x
BREAKING NEWS

Here are the dark secrets that "Foltorja" hides, Evi Kokalari broke the scandals of Shkëlzen, Ilir Meta, Albana Vokshi, Flamur Noka, Edi Paloka and Abi Malltez: How Sali Berisha's people have threatened me, I tell you all their dirty deals

Here are the dark secrets that "Foltorja" hides, Evi Kokalari broke
x
BREAKING NEWS

Britain sends a "message" to SPAK about Sali Berisha, Ambassador King Smith wants to start a criminal investigation against the corrupt and warns of another list of "non-women", London is committed to dismantling the links between crime, corruption and...

Britain sends a "message" to SPAK about Sali Berisha, Ambassador King
x
BREAKING NEWS

SPAK has put them under investigation, the assets of Damian Gjiknuri and Olta Xhaçka are disclosed, from apartments, garages, to bank accounts, here are the documents

SPAK has put them under investigation, the assets of Damian Gjiknuri and Olta
x
BREAKING NEWS

This is why Edi Rama attacked the Americans and SPAK in Congress, the list of MPs, former MPs, ministers, ex-ministers and mayors waiting for their turn in the prison cell is revealed

This is why Edi Rama attacked the Americans and SPAK in Congress, the list of
x
BREAKING NEWS

From Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, to Sabri Godo and Remzi Lani, Ilir Demalia releases the "bombshell" list of "VIP" characters who were part of the former State Security and Labor Party, here aliases

From Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama involved in traffic, Gazment Bardhi threatens Edi Rama and is expected to make public the file of the prime minister's brother on December 14, 2023

Olsi Rama involved in traffic, Gazment Bardhi threatens Edi Rama and is expected
x
BREAKING NEWS

Half of the government in prison and half under investigation, Edi Rama convenes the SP Congress and launches a frontal attack against the USA and SPAK, in a panic from the republic of prosecutors

Half of the government in prison and half under investigation, Edi Rama convenes
x

Politike

Sali Berisha, the killer with a stamp, the executioner of 4 people on the boulevard accepted "Live" the order for the sniper and the elimination of the leader of the opposition on January 21, SPAK turns a blind eye to the crime of the century

Sali Berisha, the killer with a stamp, the executioner of 4 people on the

If there is a case, which has all the evidence and facts clarified and ready, it is the murder by the Guard of the Republic, on the order of former Prime Minister Sali Berisha, of 4 opposition demonstrators outside the "security perimeter" of the Prime Minister's Office on January 21, 2011. Today as we speak, former Prime Minister Berisha as the executioner of 4 people on the boulevard, has accepted several times in the "Live" television studio the order for the sniper and even the elimination of the head of the opposition at that time, Edi Rama. But when 12 years have passed since this serious event, no one has asked him to account for this massacre ordered by Berisha himself, as he has claimed. This has made many of them, that surprises the fact that why the Special Structure Against Organized Crime and Corruption (SPAK) has so far not taken over the investigation of the serious state crime of January 21, 2011, not classifying it as a criminal offense included in the crimes of serious, it even deserves to be called the crime of the century. One of them who has raised the alarm and brought this issue back to the attention of the public and justice is the head of the parliamentary group of the Socialist Party, Taulant Balla. The latter, speaking yesterday from the floor of the Parliament of Albania, called on the new justice to investigate Berisha as the person who ordered the killing of the protesters on January 21. "You, Sali, will continue (as long as you are alive) to eat what is not said to the Socialist Party. The biggest irony of this pulpit is for Sali Berisha to come and say that justice delays but does not forget, for Sali Berisha to take Vangjush Dako in his mouth, who abused his duty for a palace permit when he killed by abusing his duty . I don't know what the Prosecutor's Office of Tirana is doing, given that Aleks Nika's file is being held hostage there and it is said in the file that it is a murder without a perpetrator, when Sali Berisha himself has said on this platform but also in the television studio that he killed him , he said himself that he was the one who gave the order to be shot", declared Balla. So, this statement by Balla to investigate Berisha for the massacre of January 21, is a clear message for SPAK to wake up from lethargy and clarify this matter, in which Prime Minister Sali Berisha himself has been implicated, who has not shown any remorse ,

Balla: SPAK to investigate Berisha's corruption

Likewise, the chairman of the Parliamentary Group of the Socialist Party, Taulant Balla, called on the Special Prosecutor's Office to investigate the corruption of the "non-woman" Sali Berisha from the floor of the Parliament. "This is a dead man who continues to walk, this speaks in the name of American justice, which has declared with a seal and signature that he is non grata for them, for what? For high level corruption and undermining of democracy. I don't know what our justice is waiting for. Britain accuses him by name, Damir Fazlliç, he is talking about the secretary, but about the privatization of OSSH, today there is no one even in our government who says how much has been sold, that under the leadership of Sali Berisha, the state has lost 400 or so million euros. The file is in the prosecutor's office, which I don't know has lost patience. And "Gërdeci" remember how the minister, Sali Berisha's son, Aldo Bumçi, reported. And for January 21,

Masakra e “21 janarit”, ja çfarë ka deklaruar Berisha

Kujtojmë se ish-kryeministri Sali Berisha ka qenë dhe është konseguent në qëndrimin e tij se, vrasjet e 21 janarit 2011 nga Garda e Republikës kanë qenë të justifikuara ligjërisht. Berisha i qëndron idesë, se ishte shumë i vendosur për të mbrojtur godinën e Kryeministrisë dhe nuk do kishte tërheqje prapa dhe sikur 300 apo 3000 protestues të ishin vrarë nga Garda. Këtë qëndrim Berisha ka mbajtur disa herë kohët e fundit në disa media, teksa ka qenë duke folur për 21 Janarin 2011 ku mbetën të vrarë 4 protestues, Berisha tha se Garda ka respektuar ligjin. Madje ai shkoi dhe më tej kur nënvizoi se nëse nuk do të kishte qenë Garda, në atë gjendje kur po sulmohej Kryeministri, mund të kishte qenë edhe dora e tij që mund të kishte shkrepur armën. “S’kam asnjë lloje shqetësimi, vetëm dhimbje për viktimat e 21 Janarit, sepse kam qenë në zyrën time, i sulmuar. Garda bëri detyrën që i takon në bazë të ligjit, shikoni ligjin. Ata ishin brenda rregullores, në mos Garda mund të ishte dhe gishti i Sali Berishës”, është shprehur disa herë Berisha. Të njëjtin qëndrim ka mbajtur gjatë gjithë kohës dhe vijon ta mbajë edhe sot e kësaj dite. Madje në prill të këtij viti, zoti Berisha shkoi më tej kur jovetëm që nuk shfaqi asnjë pendesë për vrasjet e “21 Janarit”, por u shpreh se kishte vendosur 5 snajperë në Kryeministri dhe nëse Ram do ishte në protestë, ai do të ishte eliminuar. Pra Berisha po tenton të tregojë se protesta e thirrur nga opozita në 21 janari të vitit 2021 ishte e paligjshme. Megjithatë, duhet theksuar se 21 janari do të jetë dhe dita e gjykimit në këtë jetë dhe atë jetë për “non gratën” Sali Berisha, pasi me urdhër të tij u vranë 4 demonstrues të opozitës me duar në xhepa, ndërkohë që drejtësia shqiptare, ndonëse dosja është e kopsitur, vijon të heshtë.

Most read