BREAKING NEWS

Popular Italian media: Here are the places in Albania where precious minerals are "hidden" and the big plan that Meloni is preparing for Tirana

Popular Italian media: Here are the places in Albania where precious minerals
x
BREAKING NEWS

The situation within the PD, Gaz Bardhi comes out with the urgent announcement

The situation within the PD, Gaz Bardhi comes out with the urgent announcement
x
BREAKING NEWS

The strong race between Erdogan and Kilicdaroglu, here is who is the new president of Turkey

The strong race between Erdogan and Kilicdaroglu, here is who is the new
x
BREAKING NEWS

The punch attack on Sali Berisha, the forensic medicine comes out with the last statement for Gert Shehu

The punch attack on Sali Berisha, the forensic medicine comes out with the last
x
BREAKING NEWS

Will Rudina Hajdari run for the head of the DP? The former MP is surprised by the answer

Will Rudina Hajdari run for the head of the DP? The former MP is surprised by
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu makes the scary warning: If the US and the EU withdraw, Kosovo's sovereignty...

Kreshnik Spahiu makes the scary warning: If the US and the EU withdraw,
x
BREAKING NEWS

Tensions in the North of Kosovo/ Democratic MP raises the alarm and explodes the 'bombshell' statement: Russian agents in Nis are being provided with Serbian diplomatic passports

Tensions in the North of Kosovo/ Democratic MP raises the alarm and explodes the
x
BREAKING NEWS

"We have a division between the position and the Albanian opposition"/ Kreshnik Spahiu reveals the strong behind-the-scenes: This is why Rama has chosen Turkey as a partner, while Berisha has Greece?

"We have a division between the position and the Albanian opposition"/
x

Politike

Sali Berisha humiliates "Foltore" and finalizes the bargain with Ilir Meta for the municipal councils, the "Reestablishment" candidates will be at the mercy of the Freedom Party on May 14

Sali Berisha humiliates "Foltore" and finalizes the bargain with Ilir

As the "SOT" newspaper had warned, the electoral bargain between Ilir Meta and Sali Berisha for the local elections of May 14 has been finalized. This weekend they have divided the municipal councils, while after the meeting of the Presidency of "Foltores", Berisha revealed that 240 candidacy positions will be left for the Freedom Party, 20 candidacy positions for PBDNJ and 6 candidacy positions for the Christian Democratic Party in the coalition list. The re-establishment will come out with 1337 candidates. It remains to be seen how the ranking will be, since according to the rumors, Meta will put almost everyone in safe positions, while Berisha has a plan to humiliate "Foltoren", since his candidates will be at the mercy of PL -'s, as this party will have a logo and not "Reestablishment" on the ballot. "Defakto, the candidacies for councilors will be an integral part of the electoral team of the candidate for mayor, and in this way, the campaign enters a more advanced, higher stage. Of course, the allies, based on their electoral average, will have their places in the joint lists, but always sharing both the risk and the advantages together. The lists have been negotiated with the Allies and have been fully agreed upon. The Freedom Party won 240 seats. PBDNJ 20 seats, PDK, 6 seats. And the rest belongs to the Democratic Party. It is not true that none of these forces took the Democratic Party from the number it had. But the alternation has been done and will be done, because they had their percentages in the councils", said Berisha. higher. Of course, the allies, based on their electoral average, will have their places in the joint lists, but always sharing both the risk and the advantages together. The lists have been negotiated with the Allies and have been fully agreed upon. The Freedom Party won 240 seats. PBDNJ 20 seats, PDK, 6 seats. And the rest belongs to the Democratic Party. It is not true that none of these forces took the Democratic Party from the number it had. But the alternation has been done and will be done, because they had their percentages in the councils", said Berisha. higher. Of course, the allies, based on their electoral average, will have their places in the joint lists, but always sharing both the risk and the advantages together. The lists have been negotiated with the Allies and have been fully agreed upon. The Freedom Party won 240 seats. PBDNJ 20 seats, PDK, 6 seats. And the rest belongs to the Democratic Party. It is not true that none of these forces took the Democratic Party from the number it had. But the alternation has been done and will be done, because they had their percentages in the councils", said Berisha. The Freedom Party won 240 seats. PBDNJ 20 seats, PDK, 6 seats. And the rest belongs to the Democratic Party. It is not true that none of these forces took the Democratic Party from the number it had. But the alternation has been done and will be done, because they had their percentages in the councils", said Berisha. The Freedom Party won 240 seats. PBDNJ 20 seats, PDK, 6 seats. And the rest belongs to the Democratic Party. It is not true that none of these forces took the Democratic Party from the number it had. But the alternation has been done and will be done, because they had their percentages in the councils", said Berisha.

List of councilors of "Foltor" and PL for the municipality of Durrës

Meanwhile, the list of councilors of Sali Berisha and Ilir Meta for the municipality of Durrës in the May 14 elections has also been clarified. The "Together We Win" coalition will have 35 names that will compete for the municipal council. The names are: Ardian Muka, Eda Harizi, Luan Kuçi, Dritan Burgjia, Manjola Luku, Ermal Bhraholli, Zhuljeta Ngota, Arlind Boshku, Arjeta Keçi, Bled Prizreni, Anisa Ibro, Erzen Laçi, Mirela Shala, Erjon Cani, Irda Murati, Endri Golja , Shpresa Sagajeva, Elvis Shuaipi, Enkelejda Meta, Vasip Haliti, Manjola Hesnjaku, Veli Hazisllari, Anja Gega, Shyqyri Myrtollari, Arba Taraku, Frrok Lleshi, Elona Allmeta, Erald Aliu, Roxhersa Haxhillari, Dario Kulla, Besa Cami, Taulant Ferhati, Mirela Karruli, Nasild Alikaj, Marjeta Profkola.

Berisha campaigned against Alibeaj and not against Rama

Nga ana tjetër, ish-kryeministri Sali Berisha tregoi se ka si qëllim të marrë më shumë vota se kandidatët e Alibeajt dhe duket se nuk i intereson beteja me Ramën. Sali Berisha ka dalë tërësisht zbuluar. Ashtu sikundër flitej, ai po tenton ta kthejë 14 majin në betejë brenda PD dhe jo kundër PS. Berisha ishte këtë fundjavë në Kurbin dhe Berat, ndërsa tregoi pa dashje se do të ndjekë të njëjtën skemë si me zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit, të cilët i përdor për të larguar Bashën dhe jo për të mundur kandidatët e PS. Me pak fjalë, Berisha ka nisur një fushatë kundër Alibeajt dhe kandidatëve që mund të nxjerr ky i fundit. Sali Berisha është shprehur se çdo votë për Partinë Demokratike e Alibeajt është votë në mbështetje të kryeministrit Edi Rama. Ai shtoi se Alibeaj dhe Basha janë marrë peng nga kryeministri Edi Rama, ndërkohë që bëri thirrje për të votuar kandidatët e koalicionit “Bashkë Fitojmë” në 14 maj. “Nuk do të pranojmë kurrë një Shqipëri moniste. Çdo votë, çdo mbështetje për pengjet e Ramës, Lulzim Bravën dhe Alibashën, është mbështetje për Edi Ramën. Unë u them demokratëve në gjithë Shqipërinë se sot jemi më të bashkuar se kurrë, jemi opozitë e vërtetë e shqiptarëve. Asnjë nuk duhet të mungojë në këtë betejë. Lulzim Brava dhe Alibasha janë të lidhur me lidhje krimi me Edi Ramën. Lulzim Brava është i marrë peng me procesin e larjes së parave, 700 mijë dollarë, ku në çdo gjykatë dënohej me 6 vite burg, por e shpëtoi Rama. Edhe Alibasha nuk është më pak i lidhur me krimin. Asnjë demokrat nuk ka detyrime ndaj vëllaut të tij, një plaçkitës me armë, i arrestuar dhe i fshehur prej tij. Ne po i qëndrojmë Ramës dhe do i qëndrojmë deri në fund. Asnjë demokrat mos të shkojë pas lidhjeve të krimit. Rilindja është sekt krimi”, nënvizoi ai. Pra duket se Berisha ka treguar qartë se luftën e ka me Alibeajn dhe qëllimi tij është që të marrë më shumë vota se kreu në detyrë i Partisë Demokratike dhe pastaj të kërkoj sërish vulën e PD.

Most read