BREAKING NEWS

SPAK shocks the Meta-Kryemadhi couple, prosecutors start seizures for their "black" money laundering file, here's what's happening at GJKKO

SPAK shocks the Meta-Kryemadhi couple, prosecutors start seizures for their
x
BREAKING NEWS

Albania boils over "SKY" interceptions, the wealth of the State Police dome for 2022 is revealed, from Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, to Altin Qato and Edmond Rizai, here is who is the richest and poorest leader

Albania boils over "SKY" interceptions, the wealth of the State Police
x
BREAKING NEWS

This is how the secretary betrayed Aldo Bumçi, directly implicated the former minister as Shkëlzen Berisha's soldier in the dismantling of weapons in Gërdec, SPAK is questioning him for the first time today

This is how the secretary betrayed Aldo Bumçi, directly implicated the
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha created the "Foltore" for his personal problem and sold the Democrats to the "butcher" Ilir Meta, Evi Kokalari sheds light on the sensational behind the scenes and asks the well-known MP to be careful of the attacks of Reestablishment

Sali Berisha created the "Foltore" for his personal problem and sold
x
BREAKING NEWS

There is no end to the cruelty towards citizens, in Albania the price of oil remains in the stratosphere even though the value of a barrel of "black gold" has decreased by 7 dollars in the international stock markets, experts raise the alarm

There is no end to the cruelty towards citizens, in Albania the price of oil
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: This is why SPAK is not arresting Sali Berisha, how will the former prime minister go to handcuffs and what behind the scenes are hidden behind Argita's appearance on the stage

Frrok Çupi: This is why SPAK is not arresting Sali Berisha, how will the
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi sheds light on the "black file" of Sali Berisha: Here's how he has escaped arrest so far, his crimes in '97-'98, the secrets behind the murder of Azem Hajdari, the planning of the execution of 4 protesters on January 21 and why will not lea...

Fatos Klosi sheds light on the "black file" of Sali Berisha:
x
BREAKING NEWS

The well-known analyst Kastriot Aliaj unmasks Sali Berisha, from the meetings with the Serbian murderer Arkan, to the intrigues, bargains, insults, frauds, crimes and his family corruption, how he stole 1.6 million dollars from the state coffers in coo...

The well-known analyst Kastriot Aliaj unmasks Sali Berisha, from the meetings
x

Politike

Edi Rama's positions in the USA are getting worse, McGonigal accepts the bribery charge of 225 thousand USD for lobbying the Albanian prime minister, the former FBI agent risks 5 years in prison for the Albanian file

Edi Rama's positions in the USA are getting worse, McGonigal accepts the

As "SOT" newspaper warned a day ago, the "McGonigal" scandal seems to have rocked the positions of Prime Minister Edi Rama. Although it seemed as if this case would pass without much fanfare, yesterday there was a very interesting development from Washington, as the former FBI agent, Charles McGonigal, admitted that he received 225 thousand dollars from the former agent of the Albanian secret service, Agron Nezaj to lobby against the head of the opposition, Lulzim Basha, and that he met the head of the Albanian government, Edi Rama. He appeared in court yesterday, pleading guilty in exchange for a lesser sentence. It was US District Court Judge Colleen Kollar-Kotelly who accepted the deal he made with the Justice Department. The fact that he admits to breaking the law is not a good sign for Rama and those who have been implicated. In the agreement that was reached, McGonigal has shown everything, from the visits to Tirana, meetings, secret conversations, etc. Maybe the file will not be made public, but the data is there and Prime Minister Edi Rama will not only be politically harmed, but the moment he leaves that office, if he is not prosecuted, it is not surprising that he will have the fate of former Prime Minister Sali Berisha , being declared "non-women". The notice was distributed by the State Department and it is said that McGonigal risks being sentenced to 5 years in prison at most. "According to documents filed with the Court, from August 2017 and continuing until his retirement from the FBI in September 2018, McGonigal concealed from the FBI the nature of his relationship with a former foreign security officer and a businessman who had vested interests continuous business in foreign countries,

Journalist Robert Pope provides details

But to find out more details about the "McGonigal" trial, "SOT" newspaper spoke yesterday with the well-known journalist who has been living in the United States of America for years and the owner of "Focus" television, Robert Papa, who discovered that the judge of the case has requested a "PRESENTENCE INVESTIGATION REPORT", which in Albanian means other investigations before a decision is given for former agent McGonigal. Also, "SOT" newspaper has secured the letter that former FBI agent, Charles, McGonigal has admitted his guilt before the court. On the other hand, according to "Voice of America" ??McGonigal accepted all the charges related to Albania, including contacts with Prime Minister Edi Rama and his unofficial adviser to the Prime Minister of Albania, Dorian Ducka. He has also admitted that he was the one who instigated the launch of the investigations related to Lulzim Basha's lobbying in the US and the accusations that he was being financed by the Russians. Asked by the judge in the case, Colleen Kollar-Kotelly, if on Nov. 25, he had "notified the Justice Department Attorney ... of a possible criminal investigation into a US citizen who had registered to lobby 'for a party that was not of Prime Minister Rama', Mr. McGonigal answered "Yes". During the hearing, Mr. McGonigal admitted that he had developed connections and contacts in Albania through a friend of his, referring to Neza, with the intention of preparing the ground for him to pursue business opportunities and benefits in Albania after leaving the FBI.

Ja njoftimi i plotë i Departamentit të Drejtësisë së SHBA

Charles F. McGonigal, 55 vjeç, një ish-agjent i posaçëm i Byrosë Federale të Hetimit (FBI) në ngarkim të Zyrës së Fushës së Nju Jorkut, u deklarua fajtor sot për fshehjen e fakteve materiale për marrjen e tij të pazbuluar prej 225,000 dollarësh në para nga një individ që kishte interesat e biznesit në Evropë, ndërsa McGonigal po mbikëqyrte përpjekjet e kundërzbulimit. Lutja u pranua nga gjyqtarja e Gjykatës së Qarkut të SHBA, Colleen Kollar-Kotelly, e cila caktoi dënimin për 16 shkurt 2024. Kërkesa u njoftua nga Prokurori i SHBA Matthew M. Graves, Ndihmës Prokurori i Përgjithshëm Matthew G. Olsen i Divizionit të Sigurisë Kombëtare të Departamentit të Drejtësisë, Ndihmës Drejtori përgjegjës i Zyrës Fushore të FBI-së në Los Anxhelos, Donald Alway, dhe ndihmësdrejtori përgjegjës i FBI-së në Uashington. Zyra në terren David Sundberg. Sipas dokumenteve të depozituara në Gjykatë, nga gushti 2017 dhe duke vazhduar deri në pensionimin e tij nga FBI në shtator 2018, McGonigal fshehu nga FBI natyrën e marrëdhënies së tij me një ish-oficer të huaj sigurie dhe një biznesmen i cili kishte interesa të vazhdueshme biznesi në vendet e huaja, dhe qeverive të huaja. Në mënyrë të veçantë, McGonigal mori të paktën 225,000 dollarë para në dorë nga individi dhe udhëtoi jashtë vendit me individin dhe u takua me shtetas të huaj. Individi më vonë shërbeu si një burim i FBI-së në një hetim penal që përfshinte lobim politik të huaj mbi të cilin McGonigal kishte përgjegjësi zyrtare mbikëqyrëse. Akuza parashikon një dënim maksimal prej pesë vjet burg. Dënimi maksimal ligjor për shkeljet federale është përshkruar nga Kongresi dhe është dhënë këtu për qëllime informative. Gjykata do të përcaktojë dënimin aktual bazuar në Udhëzimet këshilluese të Dënimit dhe faktorë të tjerë ligjor. Ky rast është duke u hetuar nga zyrat e FBI-së në Los Anxhelos dhe Uashington. Çështja u ndoq penalisht nga ndihmësprokurorët e Shteteve të Bashkuara, Elizabeth Aloi dhe Stuart D. Allen, dhe ish Ndihmës Prokurori i Shteteve të Bashkuara, Michael Friedman, nga Zyra e Prokurorit të SHBA-së për Distriktin e Kolumbisë, me ndihmën e Zëvendës Shefit Evan N. Turgeon i Sigurisë Kombëtare të DD-së Seksioni i Divizionit të Kundërzbulimit dhe Kontrollit të Eksportit, dhe Zyra e Çështjeve Ndërkombëtare të Divizionit Kriminal.

Most read