BREAKING NEWS

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i pajetë në malin e Moravës, dyshimet e para

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i
x
BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x

Politike

Rama: Na mungojnë 3 mandate

Rama: Na mungojnë 3 mandate

Kryeministri Rama teksa foli për fitoren e mandatit të tretë u shpreh se kur fliste për 74-78 mandate bazohej tek sondazhet. Sipas Ramës kjo që ata kanë bërë me zgjedhjet është një shkencë dhe në bazë të saj ai shprehet se i mungojnë tre mandate si rezultat i votimit preferencial të votuar.

“Ajo që kam thënë është se gjithçka mund të përdoret për spekulim vetëm sondazhet skapin këto muhabete. Sa lek për këtë dhe sa për atë. Janë kampione të popullsisë që matin elektoratin. Kam thënë mos më dëgjoni dhe besoni mua, bëni sondazhet dhe kur të më tregoni një të tillë që kanë nxjerr fitues PD, hajde ta flasim bashkë.

Nga 2007 bëjmë sondazhe dhe kur flas për 74-78 bazohem te sondazhet dhe puna, sepse puna që bëjnë patronazhistët është që qëmtojnë në territor votuesit dhe krijojnë opinion mbi ta dhe pastaj japin pluset dhe minuset. Dhe mbi atë bazë bëhet e gjitha, ju bëni hipoteza. Rezultati i kësaj shkence është se ne na mungojnë 3 mandate për shkak të votimit preferencial të krijuar, për shkak të votave të dala të pavlefshme që i kanë shkuar PS. Ne bëjmë shkencë me zgjedhjet. Ne në kuti na mungojnë tre mandate na mungojnë sepse ne marrim raport nga të gjithë komisionerët tanë , por pak rëndësi ka kjo, dhe 74 ishte minimumi që ne s’kishim asnjë shanc të binim. Nga ana tjetër shko shiko votat e pavlefshme në Berat dhe Durrës dhe atje kemi marrë rezultatin fiks siç e mendonim.

Në Tiranë kemi humbur një mandate, në Dibër kemi humbur një tjetër mandat dhe Elbasani një tjetër mandat. Ne nuk ndamë opozitën thjesht hoqëm nga ligji një anomali unikale në planet. Asnjëherë askush nuk na kanë sjellë dot një vend të botës ku votohet që të ketë një formulë koalicioni si ajo që ishte. Ne nuk i hoqëm të drejtën opozitës të bëjë koalicion”, tha Rama në MCN Tv.

Më të lexuarat