BREAKING NEWS

"The clearest evidence that the State Police was put at the disposal of the drug gang", Alibeaj reacts to the arrest of the former police chief: Traffic was made with the blessing of the prime minister and was executed by Saimir Tahiri

"The clearest evidence that the State Police was put at the disposal of the
x
BREAKING NEWS

The police have been looking for him since 2017/ New details from the arrest are revealed, here is where the former police chief who escaped from Muriqani was hiding for 5 years

The police have been looking for him since 2017/ New details from the arrest are
x
BREAKING NEWS

Name/ Involved in the drug trafficking of Habilaj, the former police chief of Dhërmi is arrested in Berat

Name/ Involved in the drug trafficking of Habilaj, the former police chief of
x
BREAKING NEWS

"Known characters, left and right will be subject to justice", Vangjeli's strong warning: 'Political weather' will become much hotter in September

"Known characters, left and right will be subject to justice",
x
BREAKING NEWS

"Event that has put the police in a dilemma and great difficulty", Klodiana Lala revealed new details from the loss of contacts with Martinaj: Here are the three areas that are being investigated

"Event that has put the police in a dilemma and great difficulty",
x
BREAKING NEWS

"The destruction of buildings during the earthquake was a result of corruption", Meta breaks the strong statement and accuses the government: Durrës under the pressure of the mafia

"The destruction of buildings during the earthquake was a result of
x
BREAKING NEWS

Ervis Martinaj's fate mystery, Klodiana Lala reveals his last message

Ervis Martinaj's fate mystery, Klodiana Lala reveals his last message
x
BREAKING NEWS

"The circle of those who want to destabilize Montenegro is narrowing!", Dritan Abazovic makes a strong statement and calls on the Prosecutor's Office: Those who want to 'remove my head', hurry up, as...

"The circle of those who want to destabilize Montenegro is
x

Politike

"Rama, the most corrupt and failed prime minister in the history of Albania", Meta makes a strong warning: He will give an account like "Chechwa"

"Rama, the most corrupt and failed prime minister in the history of

The head of the Freedom Party, Ilir Meta, spoke this evening on a TV show about the political developments in the country.

Meta describes Edi Rama as the most corrupt and failed prime minister in the history of Albania, and according to him, he has closed the chapter a long time ago.

Meta said that he does not care at all about the ministers that Mr. Rama removes and appoints.

"I think that Mr. Rama has closed his chapter as prime minister a long time ago. He has been given extraordinary opportunities. It is the most failed in the history of Albania. He is the most corrupt prime minister in all international reports, in all comparisons that are made. He is the main obstacle and delayer of the European integration process of Albania because of his attempt to capture justice, because of the support he gave to the cannabisization of Albania, the strengthening of criminal groups, their inviolability, the tremendous damage he did to pluralism political and accountability system in the country. Where has Albania ever been in this situation that there is no opposition councilor in any municipality of the country?! Where do citizens know today in every municipality how funds, taxes and how their services are managed.

According to him, corruption is the greatest enemy of freedom, stressing that the fight against corruption will help us fight poverty.

"Corruption is the greatest enemy of freedom. The fight against corruption will also help us fight poverty because it is all this great corruption that has brought such great polarization to our society, the country with the lowest salaries in the region, with the lowest pensions in the region, when money 8- 10 years ago it was a completely different situation. Because all the money goes to incinerators that are stolen and those who are in search are paid, who are the formal owners, because the real ones are the ones who continue the payments and have every opportunity to stop this criminal waste of state budget funds, the money goes to to make those roads 10-fold, to make them paved, not asphalt, they go everywhere to steal and waste", he said.

Asked about the speculation that there is a possibility that he too will be declared non grata by the USA, Meta said that they are stories of Edi Rama's propaganda kitchen.

“Nuk merrem me këto çështje fare dhe ju e dini qëndrimin tim edhe kur është shpallur z.Berisha. Unë respektoj vendimin e çdo vendi kudo në botë dhe absolutisht që kjo s’ka asnjë lidhje me raportet e Ilir Metës, në radhë të parë me popullin e Shqipërisë, sepse mendoj që ky është raporti kryesor që më mban mua në politikë, por jo vetëm në politikë, por në të gjithë jetën time si atdhetar, qytetar, si patriot, dhe si njeri i lindur dhe i vendosur për t’i shërbyer gjithnjë vendit tim pavarësisht nga pozita ime. Siç kam bërë gjithmonë, kështu do të bëj edhe në të ardhmen. Sa i përket raporteve ndërkombëtare, unë kam qenë në krye të çdo përpjekjeje për integrimin evropian të Shqipërisë dhe askush s’ka bërë më shumë si politikan në 30 vjet, në mënyrë koherente, për të ndihmuar këtë proces, se sa Ilir Meta. Në të ardhmen do të plotësojmë çdo detyrim që kemi në raport me BE-në. Kam qenë që në fillimet e mia, edhe kur PS ishte kundër pranimit në NATO, për anëtarësimin e Shqipërisë në NATO. Dhe ne do të plotësojmë të gjitha detyrimet që kemi ndaj NATO-s në të ardhmen. Të gjitha këto të tjerat janë histori të kuzhinës propagandistike të Edi Ramës”, deklaroi Meta.

Sipas tij, “Rama do të japë llogari si “Çeçua”, kjo është e padiskutueshme”.

“Partia e Lirisë do të marrë pjesë në çdo palë zgjedhje, në çdo moment, urojmë dhe shpresojmë dhe punojmë që të kemi zgjedhje sa më të shpejta, të përgjithshme dhe vendore, sepse Shqipëria ka nevojë për legjitimitet, Shqipëria ka një Parlament me vota të vjedhura, e shikoni edhe vet si është atje, ka një qeveri jo legjitime, që shkel çdo ditë ligjin dhe Kushtetutën, s’mban asnjë përgjegjësi për këto fatkeqësi që i shkakton popullit shqiptar dhe populli i Shqipërisë ka ardhur koha të vendos sovranitetin e tij dhe t’u jap legjitimitet institucioneve përmes votës së lirë. Edi Rama do të japë llogari si Çeçua, kjo është e padiskutueshme”, tha Meta.

 

Most read